Soru

--, şiire aruz ölçüsüyle aşk ve doğa şiirleri yazarak başlamışlardır. Milli Edebiyat dönemi sanatçılarından Ziya Gökalp'in etkisi ve yönlendirmesiyle hece ölçüsünü benimsemiş ve bir topluluk oluşturmuşlardır. Bu topluluk şiirlerinde hece ölçüsünün her kalıbını denemiş, Anadolu'yu ve Anadolu insanını anlatmışlardır. "Çoban Çeşmesi" şiirinin şairi ----, bu topluluğun önde gelenlerindendir.

Bu parçada boş bırakılan yerlere sırasıyla aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

A) Beş Hececiler - Faruk Nafiz Çamlıbel

B) Yedi Meşaleciler- Ziya Osman Saba

C) Garipçiler - Melih Cevdet Anday

D) ikinci Yeniciler- Cemal Süreya

E) Hisarcılar - Bekir Sıtkı Erdoğan


Doğru Cevap: Görüntülemek için tıklayınız.


Online Soru: --, şiire aruz ölçüsüyle aşk ve doğa şiirleri yazarak başlamışlardır. Milli Edebiyat dönemi sanatçılarından Ziya Gökalp'in etkisi ve yönlendirmesiyle hece ölçüsünü benimsemiş ve bir topluluk oluşturmuşlardır. Bu topluluk şiirlerinde hece ölçüsünün her kalıbını denemiş, Anadolu'yu ve Anadolu insanını anlatmışlardır. "Çoban Çeşmesi" şiirinin şairi ----, bu topluluğun önde gelenlerindendir. Bu parçada boş bırakılan yerlere sırasıyla aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?

--, şiire aruz ölçüsüyle aşk ve doğa şiirleri yazarak başlamışlardır. Milli Edebiyat dönemi sanatçılarından Ziya Gökalp'in etkisi ve yönlendirmesiyle hece ölçüsünü benimsemiş ve bir topluluk oluşturmuşlardır. Bu topluluk şiirlerinde hece ölçüsünün her kalıbını denemiş, Anadolu'yu ve Anadolu insanını anlatmışlardır. "Çoban Çeşmesi" şiirinin şairi ----, bu topluluğun önde gelenlerindendir. Bu parçada boş bırakılan yerlere sırasıyla aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir? --, şiire aruz ölçüsüyle aşk ve doğa şiirleri yazarak başlamışlardır. Milli Edebiyat dönemi sanatçılarından Ziya Gökalp'in etkisi ve yönlendirmesiyle hece ölçüsünü benimsemiş ve bir topluluk oluşturmuşlardır. Bu topluluk şiirlerinde hece ölçüsünün her kalıbını denemiş, Anadolu'yu ve Anadolu insanını anlatmışlardır. "Çoban Çeşmesi" şiirinin şairi ----, bu topluluğun önde gelenlerindendir. Bu parçada boş bırakılan yerlere sırasıyla aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?