19 Mart 2017 Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı (51-100 Soru)

19 Mart 2017 Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı (51-100 Soru) çöz. Adaylık Kaldırma Denemeleri/Çıkmış Sorular kategorisi 19 Mart 2017 Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı (51-100 Soru) çöz.



19 Mart 2017 Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı (51-100 Soru) çöz. Adaylık Kaldırma Denemeleri/Çıkmış Sorular kategorisi 19 Mart 2017 Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı (51-100 Soru) çöz. 19 Mart 2017 Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı (51-100 Soru) online çöz

19 Mart 2017 Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı (51-100 Soru) Çöz

19 Mart 2017 Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı (51-100 Soru) çöz. Adaylık Kaldırma Denemeleri/Çıkmış Sorular kategorisi 19 Mart 2017 Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı (51-100 Soru) çöz. 19 Mart 2017 Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı (51-100 Soru) çöz

Online 19 Mart 2017 Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı (51-100 Soru) Soruları çöz

Soru 1


Etkili bir ders planının “giriş, sunuş ve sonuç” aşamalarında nelerin nasıl yapılacağı açık bir şekilde belirlenmelidir.

Bir ders etkinliğinin planlanmasında dikkate alınması gereken en önemli öge aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 2


(1) Hüseyin Öğretmen derse yüksek sesle “Olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu!” diyerek başlamıştır. (2) Daha sonra “Arkadaşlar, bu derste Shakespeare’in hayatını ve eserlerini inceleyeceğiz! (3) Bu sayede Shakespeare’in eserlerini okurken derindeki anlamları daha rahat bulup çıkaracaksınız.” şeklinde devam etmiştir.

Buna göre Hüseyin Öğretmen’in numaralanmış cümlelerdeki ifadeleri, dersin giriş aşamasındaki hangi bölümlere karşılık gelmektedir?

Soru 3


Aşağıdakilerden hangisi bir konu ile ilgili yeterli ön bilgi bulunmadığı durumlarda anlamlı öğrenmeyi sağlamak üzere kullanılan en etkili öğretme stratejisidir?

Soru 4


Biyoloji dersinde “Bitkiler hangi koşullarda daha iyi gelişir?” konusu işlenecektir.

Buna göre öğretmenin, öğrencilerin bilgiyi yapılandırarak öğrenmesini sağlamak üzere seçeceği en etkili öğretme stratejisi aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 5


Aşağıdakilerden hangisi, öğretme-öğrenme ortamlarında soru-cevap tekniği kullanmanın yararları arasında gösterilemez?

Soru 6


I. Hedef davranışa ve öğrenme ünitesine yönelik öğretim etkinliklerinin gerçekleştirilmesi

II. Ön koşul öğrenmeleri belirleyip bilişsel giriş davranışları testi uygulama

III. Dersin hedef davranışlarının ve öğrenme ünitesinin belirlenmesi

IV. Ek öğretme-öğrenme sürecine geçilmesi

V. Ön koşul öğrenme eksiklerinin giderilmesi

VI. İzleme testi uygulanması

Numaralanmış etkinliklerin öğretme-öğrenme ortamlarında uygulama sırası Bloom’un Tam Öğrenme Modeli’ne göre aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 7


Öğrencilere bölme işlemini öğrenebilmeleri için ihtiyaç duydukları sürenin verildiği bir öğretmeöğrenme ortamında öğrencilerden bazıları, bölme işlemi için bir ön koşul öğrenme olan çarpma işlemini bilmediği için bölme işlemini de öğrenememiştir.

Öğrencilerin çarpma işlemini bilmediği için bölme öğrenememesi Carroll’ın Okulda Öğrenme Modeli’nin hangi ögesiyle ilgilidir?

Soru 8


Aşağıdakilerden hangisi, Yapılandırmacı Yaklaşım’ın benimsendiği bir öğretme-öğrenme ortamının özelliklerinden değildir?

Soru 9


Öğretme-öğrenme sürecinde öğretmenin öğrencilerine aşağıdaki etkinliklerden hangisini yaptırması, Probleme Dayalı Öğrenme Modeli’nin amacına uygun değildir?

Soru 10


Sosyal medya platformlarının altı şapkalı düşünme tekniği ile ele alındığı bir öğretmeöğrenme ortamında öğrenciler konu ile ilgili şu açıklamalarda bulunmuştur:

• İlk olarak Amerika’da yaygınlaşmıştır.

• Sevinçlerimizi, üzüntülerimizi özgürce paylaşabildiğimiz yerlerdir.

• Reklam, pazarlama ve eğitim amaçlı da kullanılması önemli bir yenilik olacaktır.

• İnsanların özel günlerini takip edebildiğimiz ve kutlayabildiğimiz faydalı bir iletişim aracıdır.

• Yararlı ve zararlı yönlerini değerlendirdiğimizde ulaştığımız sonuç: Kullanım süremiz kontrollü ve amacına uygun olmalıdır.

Buna göre hangi renk şapkaya ilişkin görüşlere yer verilmemiştir?

Soru 11


“Otobüste yaşlılara yer vermenin gereğine inanma” ile ilgili bir drama düzenleyen öğretmen aşağıdaki hangi alan ile ilgili bir davranış kazandırmaya çalışmaktadır?

Soru 12


I. Öğrencilerin edindikleri bilgileri günlük hayata aktarmasını sağlamak

II. Öğrencilere araştırma-inceleme alışkanlığı kazandırmak

III. Öğrenilmiş bilgileri tekrar etmek

IV. Derste çeşitli nedenlerden dolayı işlenemeyen konuları öğrencinin tek başına öğrenmesini sağlamak

V. Öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirmesini sağlamak

Numaralanmış ifadelerden hangileri öğretmeöğrenme sürecinde ev ödevlerinin kullanılma amaçlarındandır?

Soru 13


Aşağıdakilerden hangisi demokratik sınıf yönetimi anlayışının özelliklerinden değildir?

Soru 14


Sınıf içi iletişim sürecinde aşağıdakilerden hangisi hatalı bir öğretmen davranışıdır?

Soru 15


Farklı değişkenlerin birlikte işleyişe katıldığı etkili bir sınıf yönetimi sürecinde aşağıdakilerden hangisi en az etkiye sahiptir?

Soru 16


Öğretmen, öğretim sürecinin en önemli rollerinden birini üstlenir. Fakat bu rolü yanlış anlayan bazı öğretmenler, kendisini tek karar merkezi olarak görüp baskıcı, katı disipline dayanan bir sınıf atmosferi oluşturur. Bu durum, öğrencileri iç denetimden ve içsel güdülenmeden yoksun hâle getirecektir.

Sınıf yönetimi süreci açısından, bu paragrafta ele alınan öğretmen tipi aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 17


Öğrencilerimizi gözleyerek ve denetim altında tutarak kurallara uymalarını sağlamak çağdaş bir yöntem değildir. Öğrencilerin, bir otoritenin varlığı söz konusu olmadığında da kurallara uyması, olumlu öğretmen tutumuyla sağlanabilir. Öğrenciler yanlış davranışlar sergilediğinde onlara kişilik zedeleyici ve fevri tepkiler verilirse bu durum onlara olumsuz model olacak, onları istendik davranışlardan uzaklaştıracaktır.

Bu paragrafa göre olumlu öğretmen tutumunun öğrencilerde aşağıdaki özelliklerin hangisinin gelişimine katkı yaptığı söylenebilir?

Soru 18


Etkili bir sınıf yönetimi sürecinde öğretmenin, öğrencilerini güdülemek için aşağıdakilerden hangisini yapması uygun değildir?

Soru 19


Emre Öğretmen, sınıf içi etkinliklerini planlarken öğrencilerin fiziksel ve duygusal özelliklerini dikkate alır. Ayrıca birbirini olumsuz etkilemesinden endişe duyduğu öğrencilerinin sınıfta etkileşime giremeyecekleri yerlere oturmalarını sağlar. Gerek gördüğünde ödül ve cezaya da başvurur.

Bu paragrafa göre Emre Öğretmen’in sınıf yönetiminde temel aldığı model aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 20


Aşağıda ekiple çalışma yerleşim biçimi gösterilmiştir. Buna göre;

Aday Öğretmen Deneme Sınavı 1

I. Öğrenciler arası rekabeti arttırmaya yönelik olması

II. Etkileşimin daha çok öğretmen-öğrenci arasında olması

III. Öğrencilerin birbiriyle etkileşimini kolaylaştırması

IV. İş Birlikli Öğrenme etkinliklerinin verimini arttırması

ifadelerinden hangileri ekiple çalışma yerleşim biçiminin özelliklerindendir?

Soru 21


Aşağıdaki öğretmen özelliklerinden hangisi çağdaş sınıf yönetimi anlayışına uygun değildir?

Soru 22


Merve Öğretmen, öğrencilerinin yazılı anlatım becerilerini geliştirmek için öğrencilerden kazalar ve nedenleriyle ilgili bir kompozisyon yazmalarını istemiştir. Kompozisyonları okurken öğrencilerin neredeyse tamamının sınıf arkadaşları Şeyda’nın trafik kazasında yaralanmış olmasına değinmesi Merve Öğretmen’in dikkatini çekmiştir.

Buna göre öğrencilerin çoğunluğunun bu olaya değinmiş olması sınıfın hangi yapısal özelliğiyle ilgilidir?

Soru 23


Çoğu üniversite mezunu, yabancı dilini geliştirmek için o dilin konuşulduğu ülkelerdeki kurslara, staj programlarına katılmaktadır. Uzmanlar da bunu etkili bir yol olarak görmektedir.

Bu durum hangi öğretim ilkesi ile yakından ilgilidir?

Soru 24


Aşağıdakilerden hangisi “ön organize edici” bilgi değildir?

Soru 25


Okulundaki müzik yarışmasında finale kalan Aydın, finalde rakiplerine göre daha düşük performans göstermiştir. Buna rağmen jürideki öğretmenlerin sevdiği yöresel bir türküyü seslendirerek ve performansı sırasında jüriyle etkili bir iletişim kurarak ön plana çıkmış, yarışmada birinci olmayı başarmıştır.

Buna göre yarışmada Aydın’a avantaj sağlayan zekâ alanı aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 26


“Öğrencilere konu ile ilgili yeni bir problemi çözmeleri için ödev verme” aşağıdaki öğretim etkinliklerinden hangisini gerçekleştirir?

Soru 27


Nurettin Topçu, öğretmenlikle ilgili olarak “Tahammülsüzlüğün, şikâyetin başladığı yerde muallimlik davası biter. Muallim, daima muvaffakiyetsizliğin, zaaflarının sebebini arayarak kendisini düzeltmeye çalışmalıdır. Gandi, talebelerinde hata görürse bunun sebebinin kendi nefsindeki kifayetsizlik olduğunu kabul ederek oruç tutardı.” ifadesini kullanmıştır.

Bu paragrafa göre bir öğretmenin öncelikle aşağıdaki düşünme becerilerinden hangisine sahip olması beklenir?

Soru 28


Öğretmen sınıfa çeşitli büyüklüklerde konserve kutuları getirmiştir. Öğrenciler bu konserve kutularının çevrelerini iple ölçerek çevrelerinin uzunluğunu elde etmişlerdir. Daha sonra kutuların çaplarını ölçmüşler ve her bir kutunun çevresini çapına böldüklerinde 3,14 sayısının çıktığını görmüşlerdir. Böylece pi sayısını tanımlamışlardır.

Bu durumda öğretmen aşağıdaki öğretme stratejilerinden hangisini kullanmıştır?

Soru 29


15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Teması kapsamında bir tarih öğretmeni öğrencilerini Cumhurbaşkanlığı Külliyesine, TBMM’ye ve Emniyet Müdürlüğüne götürmüş ve buralarda vatan sevgisi, millî birliktelik, demokrasi kavramları hakkında açıklamalarda bulunmuştur. Daha sonra öğrenciler deneyimlerini sınıf ortamında birbirleriyle paylaşmışlardır.

Buna göre öğretmenin kullandığı yöntem veya teknik aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 30


Ali Öğretmen, Osmanlı devlet yapısını anlatmak için beş öğrencisine padişah, sadrazam, vezir, kazasker, defterdar olarak görev dağılımı yapmış ve öğrencilerden bu kişilerin görevlerini öğrenerek sınıfta canlandırmalarını istemiştir. Hazırlıklarını yapan öğrenciler sınıfta arkadaşlarının önünde etkinliği gerçekleştirmiştir.

Buna göre Ali Öğretmen’in kullandığı öğretim yöntem veya tekniği aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 31


Bloom’un “Okulda Öğrenme Kuramı”na göre öğrenme ürünlerindeki değişkenliğin en önemli belirleyicisi aşağıdakilerden hangisidir? 

Soru 32


Aday öğretmen yetiştirme sürecinde bir danışman öğretmen, aday öğretmenin kendi anlattığı dersle ilgili eksiklerini fark edip öz değerlendirme yapmasını istiyor. Ayrıca aynı ders anlatımıyla ilgili diğer aday öğretmenlerden de değerlendirme yapmalarını istiyor.

Buna göre danışman öğretmenin, aşağıdaki yöntem veya tekniklerden hangisini kullanması en uygundur?

Soru 33


Bir öğretmen, üniversite tercihi yapacak öğrencilerine “Puanınızla yerleşebileceğiniz en yüksek puanlı bölümler yerine en çok istediğiniz bölümleri tercih ediniz. Gelecekte sevdiği işi yapan, mutlu ve verimli bireyler olmanız sizin için daha önemlidir.” şeklinde bir öneride bulunmuştur.

Öğretmenin bu önerisine göre öğrenciler bölüm tercihi yaparken aşağıdakilerden hangisini ön planda tutmalıdır?

Soru 34


Bireyin kendi düşünme ve öğrenme yollarının farkında olması, kendi öğrenmesini etkili biçimde düzenleyebilmesi aşağıdaki stratejilerden hangisini kullanmasını gerektirir?

Soru 35


Bir öğretmen, öğrencilerine mevsimleri öğretmek için sınıfı dörder kişilik gruplara ayırmış ve her bir grup üyesinin tüm mevsimlere çalıştıktan sonra bir mevsim seçmesini istemiştir. Daha sonra grup üyeleri aynı mevsimi seçen diğer grup üyeleri ile bilgi paylaşımı yapıp edindiği yeni bilgileri kendi grubunda paylaşmasıyla etkinlik gerçekleştirilmiştir.

Bu öğretmenin kullandığı öğretim tekniği aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 36


Bir araştırmacı Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi ve Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerine uyguladığı ölçek ile öğretmenlerin çalıştıkları okul türlerine göre mesleki doyum düzeyleri arasındaki farkı incelemiştir.

Buna göre bu araştırmadaki bağımsız değişken aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 37


Aşağıdakilerden hangisi doğrudan ölçülebilen bir özelliktir?

Soru 38


Aylin Öğretmen, yaptığı sınavın sonuçlarını okuduktan sonra birkaç öğrenci aşağıdaki itirazlarda bulunmuştur:

• Sınavı günün son dersinde yapmanız nedeniyle yorgunluğumuz, yeterince odaklanmamızı engelledi.

• Pencere kenarında oturmamız nedeniyle güneş ışınları doğrudan bize geliyordu. Soruları okurken çok zorlandık.

• Çok fazla soru sormanız nedeniyle sınavdaki bazı soruları yetiştiremedik.

• Bu sınavın puanının geçme notuna etkisi % 80 olduğu için çok fazla gerildik.

• Kâğıtlarımızı incelediğimizde bazı cevaplarımızı puanlamadığınızı fark ettik.

Buna göre Aylin Öğretmen’in yaptığı sınavı etkileyen hata kaynaklarından hangisine değinilmemiştir?

Soru 39


Bir üniversite, öğretim üyesi alımı için gerçekleştirdiği mülakatta değerlendiricilere aşağıdaki formu vermiştir.

Aday Öğretmen Deneme Sınavı 1

Değerlendiriciler her bir yeterlik için adaya en fazla 20 puan verecektir. Mülakat sonunda adaylar toplam puanlarına göre sıralanıp en yüksek puana sahip ilk 3 aday öğretim üyesi olacaktır. Buna göre öğretim üyesi alımında yapılan bu değerlendirmenin amacı ve ölçütü aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 40


Aşağıdaki tabloda, bir sınavın alt testleri arasındaki korelasyon değerleri verilmiştir.

Aday Öğretmen Deneme Sınavı 1

Tabloya göre sınavın alt testleriyle ilgili aşağıdaki yorumlardan hangisi kesinlikle doğrudur?

Soru 41


Öğrencilerin kuvvet ve hareket konusuyla ilgili bilgilerini ölçmek isteyen bir fen bilimleri öğretmeninin hazırladığı testteki bir maddeyi, öğrenciler sadece matematik bilgisini kullanarak çözebilmektedir.

Bu durumda maddenin öncelikle hangi geçerlik türü zayıflar?

Soru 42


Ahmet Öğretmen ders dönemi sonunda öğrencilerine bir sınav uygulamıştır. Sınav sonrası kâğıtları incelediğinde öğrencilerden bazılarının sınavda kopya çektiğini tespit etmiştir. Bu durumda öğretmen ceza olarak her bir öğrencinin sınav puanını 5 puan düşürmüştür.

Sınav uygulama süreci ve sonrasında sırasıyla aşağıdaki hata türlerinden hangisi ortaya çıkmıştır?

Soru 43


Yeni öğretim programlarındaki ölçme ve değerlendirme anlayışını aşağıdaki ölçme ve değerlendirme tekniklerinden hangisi daha az yansıtır?

Soru 44


Bir spor kulübü, futbolcu seçme çalışmaları için antrenörlere bir ölçek hazırlamıştır. Fakat hazırlanan ölçek, sporcuların hangi yeteneğe ne düzeyde sahip olduklarını değil sadece yeteneğinin olup olmadığını belirlemektedir.

Bu paragrafa göre spor kulübünün hazırladığı ölçek aşağıdakilerden hangisi olabilir?

Soru 45


Öğrencilerin temel alanlardaki becerilerini ölçme ve değerlendirmeye yönelik küresel çapta uygulanan PISA sınavında, katılımcı her ülkenin kazandırmak istediği kazanım ve beceriler dikkate alınmaktadır. Katılımcı ülkeler açısından bu kazanım ve becerilerden ortak hedefler PISA sınavında soru olarak yer almaktadır.

PISA sınavının geliştirilmesinde yukarıda yer alan süreç, test geliştirme basamaklarından hangisini gerçekleştirmeye yöneliktir?

Soru 46


Musul, aşağıdaki antlaşmalardan hangisi ile İngiltere himayesindeki Irak’a bırakılmıştır?

Soru 47


Kurtuluş Savaşı sırasında TBMM’nin siyasi varlığını tanıyan ilk İslam ülkesi aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 48


I. Dünya Savaşı’ndan sonra, Osmanlı Devleti’nin durumunu görüşmek ve paylaşma tasarılarını gerçekleştirmek için aşağıdakilerden hangisi yapılmıştır?

Soru 49


Aşağıdakilerden hangisi Cumhuriyet Dönemi’nde tüm eğitim-öğretim kurumlarını tek bir çatı altında toplayarak eğitimimize millilik vasfı kazandırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir?

Soru 50


Türkiye’de Birinci Beş Yıllık Sanayi Planı’nın uygulanmaya konması aşağıdaki Atatürk ilkelerinden hangisiyle ilişkilidir?

Paylaş

Etiketler: