2020 KPSS Güncel Bilgiler

2020 KPSS Güncel Bilgiler

2020 KPSS Güncel Bilgiler listesi şu şekildedir; İsrail’in başkenti Tel Aviv’de gerçekleştirilen Eurovision Şarkı Yarışmasını en yüksek puanı toplayan Hollanda adına Duncan Laurence, Arcade şarkısıyla kazandı. Bulgaristan’nın Plovdiv ve İtalya’nın Matera şehirleri 2019 Yılı Avrupa Kültür Başkentleri olarak belirl
2020 KPSS Güncel Bilgiler

2020 KPSS Güncel Bilgiler listesi şu şekildedir;

İsrail’in başkenti Tel Aviv’de gerçekleştirilen Eurovision Şarkı Yarışmasını en yüksek puanı toplayan Hollanda adına Duncan Laurence, Arcade şarkısıyla kazandı.

Bulgaristan’nın Plovdiv ve İtalya’nın Matera şehirleri 2019 Yılı Avrupa Kültür Başkentleri olarak belirlendi.

Jim Yong Kim’in istifasının ardından Dünya Bankası’nın yeni başkanı, ABD Hazine Bakanlığı Uluslararası İşlerden Sorumlu Müsteşarı David Malpass oldu.

3 Temmuz 2013 yılında darbe yapılarak hükümetten indirilen Mısır’ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursİ yargılandığı mahkeme salonunda hayatını kaybetti. Muhammed Mursi 5 yıldır hapisteydi.

Ünlü tiyatrocu Enis Fosforoğlu, İstanbul Büyükadadaki evinde geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybetti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önerisiyle Kazakistan Kurucu Cumhurbaşkanı Elbaşı Nursultan Nazarbayev, "Türk Konseyi Ömür Boyu Onursal Başkanı" ilan edildi.

Gemlikteki evinde rahatsızlanan usta sinema oyuncusu Eşref Kolçak kaldırıldığı Gemlik Devlet Hastanesinin yoğun bakım servisinde hayatını kaybetti.

İngiltere'nin Manchester kentinde düzenlenen Dünya Tekvando Şampiyonası'nda milli sporcu İrem Yaman, kadınlar 62 kiloda altın madalya kazandı. Yaman, bu şampiyonluğu ile iki kez dünya şampiyonluğuna ulaşan ilk Türk kadın tekvandocu oldu.

ABD’li heykeltraş Jeff Koons’un «Tavşan» heykeli, 91,1 milyon dolara alıcı buldu ve yaşayan bir sanatçıya ait en pahalı eser olarak rekor kırdı.

Tekirdağ Çorlu Havalimanının adı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine Tekirdağ Çorlu Atatürk Havalimanı olarak değiştirildi.

Avrupa şampiyonu paralimpik yüzücü Sümeyye Boyacı, Singapur'da düzenlenen Dünya Serisi'nde altın madalya kazandı.

TÜRKSOY tarafından ilan edilen “Oş - 2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti” , Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un katılımıyla düzenlenen muhteşem törenle açıldı.

Romanya'nın başkenti Bükreş'te düzenlenen organizasyonda erkekler serbest stil 57 kilo finaline çıkan Süleyman Atlı, Rus Müslim Sadulaev ile karşılaştı. Finalde rakibini 8-3 mağlup eden milli güreşçi, altın madalyanın sahibi oldu.

Dünyadaki örneklerinden üstün özelliklere sahip olan ve seri üretim sözleşmesi imzalanan Türkiye'nin ilk deniz füzesi Atmaca, 1-1,5 yıl içinde gemilerde görülmeye başlanacak. Şu an içim füzenin test çalışmaları devam ediyor.

Antarktika'ya Bilim Üssü Kurulması Projesi’ne yönelik çalışmaların gerçekleştiği 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi kapsamında, Horseshoe Adası’nda Türk Bilimsel Araştırma Kampı kuruldu.

Fransa’nın başkenti Paris’in simgelerinden Notre Dame Katedrali’nin çatısında 15 Nisanda başlayan yangın Katedral’in diğer kısımlarına da sıçradı. Yoğun kurtarma ve söndürme çalışmalarına rağmen Katedral’in tamamına yakını yangında kül oldu.

Sudan'da Darbe Gerçekleşti.

1989’da darbeyle devlet başkanı olan Ömer el Beşir, 30 yıl sonra Sudan Ordusu tarafından gerçekleştirilen darbe ile görevden alınma. El Beşir’in yerine Savunma Bakanı Orgeneral Avad Muhammed Ahmet bin Avf getirildi.

Türkiye’de Kalkınma Planları 5 yıllık periyotlar halinde uygulanmaktadır. 10. Kalkınma Planlarının süresinin dolmasıyla 2019-2023 yılları arasında uygulanacak 11. kalkınma planına geçilmiştir.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in, başkent Astana’nın isminin Nur-Sultan olarak değiştirilmesini içeren yasayı onaylamasıyla başkentte isim değişikliği gerçekleşti.

İlhan Yerlikaya’nın istifasıyla boşalan Radyo Televizyon Üst Kurulu Başkanlığına Ebubekir Şahin seçildi.

Türkiye’nin ilk istihbarat gemisi TCG Ufuk inşa edildiği İstanbul Denizcilik Tershanesi’de düzenlenen törenle denize indirildi.

Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde Türkiye adına görev yapacak hakimi belirlediği, oylamada 111 oy alan Doç. Dr. Saadet Yüksel'in AİHM'de Türkiye adına 9 yıl görev yapacağı belirtildi.

İstanbul Havalimanı'na taşınan Atatürk Havalimanı’ndan son uçuş, Türk Hava Yollarının TK 54 sefer sayılı İstanbul -Singapur seferi oldu.

Romanya'nın başkenti Bükreş'te gerçekleştirilen Avrupa Güreş Şampiyonas’nda erkekler serbest sitil 125 kiloda Taha Akgül, finalde Gürcü Geno Petriashvili'yi 7-0 yenerek altın madalya kazandı. Milli güreşçi, 7. kez Avrupa şampiyonu apoletini taktı.

Avrupa’nın en büyük hastanesi olan Ankara Şehir Hastanesi açıldı. Hastanenin günlük 30 bine yakın hasta kabulü gerçekleştireceği tahmin ediliyor.

Aquila ve Bursa Uzay ve Havacılık'ın sahibi Celal Gökçen, Türkiye'de üretimini planladığı "Türk Kartalı ALPINA" uçak tasarımı ile Almanya'da düzenlenen uluslararası yarışmada "Mükemmel Tasarım" ödülünün sahibi oldu .

UNESCO tarafından UNESCO 2019 Dünya Kitap Başkenti Şarja ilan edildi. Şarja, Birleşik Arap Emirliklerinde bulunmaktadır.

2021 EXPO Hatay ilimizde.

Almanya’nın Dortmund şehrinde gerçekleştirilen Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) genel kurulunda, EXPO’nun 2019 yılında İtalya’da, 2020 yılında Katar’da 2021 yılında da Hatay’da yapılacağı karar verilmiştir.

ABD'de belediye başkanlığı görevine gelen ilk Türk Tayfun Selen oldu. ABD'ye 23 yıl önce yerleşen Selen, New Jersey eyaletine bağlı yaklaşık 12 bin nüfuslu Chatham Belediyesinin yeni belediye başkanı oldu.

1 Ocak'tan itibaren faaliyetlerine başlayan Macaristan Araştırma Enstitüsü'nün yapacağı çalışmalar sonucunda Türklerle akrabalık olup olmadığı yönündeki tarihsel kimlik bilmecesine açıklık getirilmesi amaçlanıyor.

Uluslararası Havacılık ve Uzay Ajansı NASA'nın ilk kadın yöneticisi ve 'Hubble teleskobunun annesi' lakaplı Nancy Grace Roman 93 yaşında hayatını kaybetti.

Bir süredir yoğun bakımda tedavisi devam eden Türk tiyatro ve sinema oyuncusu 74 yaşındaki Ayşen Gruda Kağıthane Derindere Hastanesi'nden hayatını kaybetti..

Britanya’nın en yetkin sözlüklerinden Cambridge Dictionary, 2018’in kelimesi olarak ‘nomophobia’yı (telefon bağlantısını kaybetme korkusu) seçti.

Çin’de dünyanın ilk genetik tasarımlı bebekleri, He Jiankui tarafından tüp bebek tedavisi ile dünyaya getirildi.

Ünlü fizikçi Einstein’in inançlara bakışını en net yansıtan belge olan Tanrı Mektubu, New York’taki müzayedede 2,9 milyon dolara kimliği açıklanmayan bir alıcıya satıldı

Brüksel'de düzenlenen Brexit zirvesinde İngiltere ile varılan ayrılık anlaşması ve tarafların gelecekteki ilişkileri hakkındaki siyasi deklarasyon onaylandı. Bundan sonraki süreçte anlaşmanın İngiliz parlamentosundan ve Avrupa Parlamentosundan (AP) onay alması gerekiyor.

Mars atmosferine giriş yaparak Kızıl Gezegen'in yüzeyine inen InSight uzay aracı, NASA'nın son altı yılda Mars'a gönderdiği ilk uzay aracı oldu. Mars'ta görev yapan Opportunity uzay aracının devre dışı kalmasıyla, NASA'nın Mars ile ilgili çalışmaları hızını kaybetmişti. InSight, Mars'ın yüzeyi ve yeraltı yapısı ile ilgili elde edeceği verileri Dünya'ya gönderecek.

Dokuz Oskar’lı Son İmparator ile dünya çapında üne kavuşan ünlü yönetmen Bernardo Bertolucci 77 yaşında hayatını kaybetti.

BEŞİKTAŞ, KADIKÖY VE ÇANKAYA Büyükşehir belediyelerinde yer alan ilçe örneklemini belli kriterlere göre sıralayan İnsani Gelişme Endeksi raporu yayımlandı. Rapora göre İnsani Gelişmişlik Endeksi'nde yer alan ilk üç ilçe: Beşiktaş, Kadıköy, Çankaya olarak belirlendi.

TÜİK verilerine göre, Türkiye'de doğuşta beklenen yaşam süresi 78 yıl olarak hesaplandı. Bu süre, erkeklerde 75,3, kadınlarda 80,8 yıl olarak belirlendi. Doğuşta beklenen yaşam süresi en yüksek il 80,7 yıl ile Tunceli, en düşük il ise 76,1 yıl ile Kilis.

Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) 8. Genel Kurulu, İzmir’de gerçekleştirildi.

UEFA Yönetim Kurulu'nun İsviçre'nin Nyon kentinde yaptığı oylama neticesinde Avrupa Futbol Şampiyonası’nın Almanya’da düzenlenmesine karar verildi.

Dünyanın en ünlü çizgi roman karakterlerinin yaratıcısı Stan Lee 95 yaşında hayatını kaybetti.

Çin'deki internet konferansında dünyanın ilk İngilizce konuşan yapay zeka sunucu tanıtıldı. Şinhua Haber Ajansı'nın insan sunucularından Zhang Zhao baz alınarak robotun görüntüsü gerçek insandan çok zor ayırt ediliyor.

2020 KPSS'ye kadar güncel bilgiler sürekli güncellenecektir.

2019 KPSS Güncel Bilgiler Denemelerini (40 Adet PDF formatında)

2020 KPSS Güncel Bilgiler Deneme Sınavları (online)Ortalama 5.0 (1 Oy)
5.0 5stars

Yorum Yaz

2020 KPSS Güncel Bilgiler

2020 KPSS Güncel Bilgiler
2020 KPSS Güncel Bilgiler