2021 Mart LGS Türkçe Örnek Sorular 1

2021 Mart LGS Türkçe Örnek Sorular 1 çöz. LGS Türkçe Testleri ve Denemeleri kategorisi 2021 Mart LGS Türkçe Örnek Sorular 1 çöz.2021 Mart LGS Türkçe Örnek Sorular 1 çöz. LGS Türkçe Testleri ve Denemeleri kategorisi 2021 Mart LGS Türkçe Örnek Sorular 1 çöz. 2021 Mart LGS Türkçe Örnek Sorular 1 online çöz

2021 Mart LGS Türkçe Örnek Sorular 1 Çöz

2021 Mart LGS Türkçe Örnek Sorular 1 çöz. LGS Türkçe Testleri ve Denemeleri kategorisi 2021 Mart LGS Türkçe Örnek Sorular 1 çöz. 2021 Mart LGS Türkçe Örnek Sorular 1 çöz

Online 2021 Mart LGS Türkçe Örnek Sorular 1 Soruları çöz

Soru 1


Günümüzde kitaplar, bir tüketim nesnesi olarak sunuluyor ve okur tarafından da öyle algılanıyor. Kitabın, yaşamını kolaylaştırmasını ya da ihtiyacını hemen karşılamasını bekliyor okur. Kitap tanıtım yazıları da bu gereksinimi karşılamak üzere hazırlanıp âdeta bir satış tekniği olarak kullanılıyor.

Aşağıdakilerden hangisi bu metinde eleştirilen türde bir kitap tanıtım yazısı değildir?

Soru 2


Bir yazarın, ana dilini bilmediği düşünülebilir mi? Soruyu ters çevirelim. Ana dilini bilmeyen bir kimse yazar olabilir mi? Maalesef olabiliyor. Üstelik belli ölçüde isim bile yapabiliyor.

Bu metin aşağıda açıklaması verilen anlatım biçimlerinden hangisine örnektir?

Soru 3


Ülkemizde sağlık giderlerinin %60’ı ilaç harcamalarından oluşuyor. Bu oran Avrupa ülkelerinde %15 civarında. Eczanelerdeki ilaçların ortalama %7’si kullanım süresi dolduğu için çöpe atılıyor. Evlerde antibiyotiklerin %44’üne hiç dokunulmuyor, diğer ilaçların ise %60’ının kullanım tarihi, kutusu dahi açılmadan sona eriyor.

Bu açıklamaya göre,

I. Son kullanım tarihi geçmemiş ve kullanılmayan ilaçlar için toplama merkezleri oluşturulması

II. İlaç tüketimi konusunda toplumun bilinçlendirilmesi

III. İlaç tanıtım yazılarının (prospektüs) dikkatle okunması

fikirlerinden hangileri metinde sözü edilen soruna yönelik bir çözüm olabilir?

Soru 4


“Tiyatro ve sinema ip üstünde yürümeye benzer fakat sinemada ip yerdedir.” sözüyle aşağıdakilerden hangisi vurgulanmıştır?

Soru 5


Küçürek hikâye; az sayıda kelimeyle yoğun anlamlar aktarma gücüne sahip, mesaj kaygısı taşımayan, yalnızca bir anın saptaması olan anlatılardır.

Bu açıklamaya göre,

I. Küçükken her tarafta “Suyu Koruyun, İdareli Kullanın” yazan afişler vardı. Televizyon ve radyolar sık sık bu konuyu gündeme getirir, insanları uyarırdı. Ama hiç kimse bu ikazlara aldırış etmezdi. Şimdi büyüdük, suyun sonsuza kadar yetmeyeceğini anladık.

II. Ağaç dikmekle meşgul, yaşlı birine sorarlar: ― Diktiğin ağaçların meyvesini büyük ihtimalle yiyemeyeceksin, o hâlde ne diye ağaç dikmekle uğraşıyorsun? Yaşlı adam: ― Bizden evvelkilerin ağaçlarının meyvesini biz yedik, bizim diktiklerimizin meyvesini de bizden sonrakiler yesin diye uğraşıyorum.

III. Sadece kemanını vermedim... Yıllar sonra yeğenine armağan ettim. O da öğrenememiş doğru dürüst, evlerinin bir duvarına asmış. Ben zaten hiç beceremedim... Hiçbir şey... İç yangını anılara yol açmaktan başka.

metinlerinden hangileri küçürek hikâye örneğidir?

Soru 6


- - - -. Örneğin kek pişirmeyi ele alalım. Ürünün tadı; farklı sürelerde yüksek sıcaklıklara maruz bırakılan tereyağı, şeker ve un gibi bileşenlerin etkileşimiyle ortaya çıkar. Kekin tadı; yüzde şu kadar un, yüzde bu kadar tereyağı gibi parçalara ayrılamaz. Her bileşen, ürüne katkı sağlamıştır. Şiir için de aynı durum geçerlidir.

Bu parçanın başına anlam akışına göre aşağıdaki cümlelerden hangisi getirilmelidir?

Soru 7


Dünyaya sana ait bir ses, bir renk, bir ezgi, bir eda, bir duruş, bir cümle bırak. Sana has bir düşüş bırak. Koşmak zorunda değilsin, düşersen kalkmak zorunda değilsin. Düştüysen bir süre çimenlerin tadını çıkarabilirsin. Sana sürekli koşmanı söylüyorlar. Yarışmanı, birilerini arkada bırakmanı, ipi önce göğüslemeni bekliyorlar. Hep daha hızlı koşmanı istiyorlar. Bense sadece annenin, çocukluğunda sana söylediği bir sözü hatırlatacağım: Koşma, düşersin!

Bu parçada,

I. Özgünlük

II. Sakinlik

III. Kararlılık

kavramlarından hangileri vurgulanmaktadır?

Soru 8


Bu tabloda, her sütundaki harfler aşağıdan yukarıya doğru, harflerin alfabedeki sırası (...PRSŞTUÜVYZABC...) göz önünde bulundurularak belli bir harf atlama düzenine göre dizilmiş ve orta kısımda “MECAZ” sözcüğü oluşmuştur.

KPSS ÖABT Sınıf Öğretmenliği Deneme Sınavı Çöz 1

Bu harf atlama düzenine göre “KARNE” sözcüğü aşağıdaki tabloların hangisinde gizlenmiştir?

Soru 9


I. Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar, Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var. Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar, Medeniyyet dediğin tek dişi kalmış canavar?

II. Arkadaş, yurduma alçakları uğratma sakın; Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın. Doğacaktır sana va’dettiği günler Hakk’ın; Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

III. Ruhumun senden İlâhî, şudur ancak emeli: Değmesin mabedimin göğsüne nâmahrem eli. Bu ezanlar -ki şehâdetleri dinin temeli- Ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli.

Numaralanmış dizelerin hangilerinde ihtimal anlamı vardır?

Soru 10


ABD’de bulunan Steward Gözlemevindeki gök bilimciler Dünya’nın yörüngesinde dolanan bir gök cismi keşfettiler. Tıpkı Ay gibi, Dünya’nın çevresinde döndüğü için bu gök cismine “Mini Ay” dendi. Resmî adıysa “2020 CD3” oldu. Gök cisminin çapının 1,9 ila 3,5 metre arasında olduğu belirlendi. Yani yaklaşık bir otomobil kadar!

Bu parçada, aşağıda işlevi verilen noktalama işaretlerinden hangisinin örneği yoktur?

Paylaş

Etiketler: