8. Sınıf Türkçe Çalışma Fasikülü

8. Sınıf Türkçe Çalışma Fasikülü çöz. 8. Sınıf Türkçe Çalışma Fasikülü soruları çöz. 8. Sınıf LGS Türkçe Testleri kategorisinde yer alan 8. Sınıf Türkçe Çalışma Fasikülü online çöz. 8. Sınıf Türkçe Çalışma Fasikülü online çöz

8. Sınıf Türkçe Çalışma Fasikülü çöz. 8. Sınıf Türkçe Çalışma Fasikülü soruları çöz. 8. Sınıf LGS Türkçe Testleri kategorisinde yer alan 8. Sınıf Türkçe Çalışma Fasikülü online çöz. 8. Sınıf Türkçe Çalışma Fasikülü online çöz 8. Sınıf Türkçe Çalışma Fasikülü çöz. 8. Sınıf Türkçe Çalışma Fasikülü soruları çöz. 8. Sınıf LGS Türkçe Testleri kategorisinde yer alan 8. Sınıf Türkçe Çalışma Fasikülü online çöz. 8. Sınıf Türkçe Çalışma Fasikülü online çöz

8. Sınıf Türkçe Çalışma Fasikülü çöz. 8. Sınıf Türkçe Çalışma Fasikülü soruları çöz. 8. Sınıf LGS Türkçe Testleri kategorisinde yer alan 8. Sınıf Türkçe Çalışma Fasikülü online çöz.8. Sınıf Türkçe Çalışma Fasikülü Çöz

8. Sınıf Türkçe Çalışma Fasikülü çöz. 8. Sınıf Türkçe Çalışma Fasikülü soruları çöz. 8. Sınıf LGS Türkçe Testleri kategorisinde yer alan 8. Sınıf Türkçe Çalışma Fasikülü online çöz. 8. Sınıf Türkçe Çalışma Fasikülü online çöz

LGS Türkçe Paragraf Test Çöz

2021 Haziran LGS Türkçe Örnek Sorular Çöz

2021 Ocak LGS Türkçe Örnek Sorular Çöz

Online 8. Sınıf Türkçe Çalışma Fasikülü

Soru 1


Malzemeler:

• 1 su bardağı yeşil mercimek

• 1 litre su • 2 adet soğan

• 1 çay bardağı arpa şehriye

• 1 yemek kaşığı salça

• 3 yemek kaşığı sıvı yağ

• 1 küçük boy havuç

• 1 tatlı kaşığı nane

• Tuz

Aşağıdaki tariflerden hangisinde listedeki malzemelerin tümü kullanılmıştır?

Soru 2


Betül, Buse, Dilek, Gül, Kerim, Sıla, Tahsin ve Zehra adlı öğrenciler bir otobüsün ilk dört sırasında yer alan ikişerli koltuklara oturacaklardır.

8. Sınıf Türkçe Çalışma Fasikülü

• Erkekler 2. sırada oturacaklardır.

• Gül ile Tahsin’in arasında kalan koltukta Betül oturmaktadır.

• Zehra ve Sıla arasında iki sıra koltuk vardır.

• Tahsin ve Buse’nin oturdukları koltuk tarafı farklıdır.

Verilen bilgilere göre Dilek kaçıncı sırada oturmaktadır?

Soru 3


Kalkandelen’de yapılan şiir günü güzel ve canlı oldu. Programdan sonra şehirde kısa bir gezinti yaptık. Yorgun sokaklarda, zaman zaman karşımıza çıkan eski Türk evleri, Rumeli türkülerine benziyordu. Şirin, sıcak, yalnız ve hüzün yüklü. Eski Türk evleri, genellikle Anadolu’da olduğu gibi yüksek duvarlarla çevrili. 236 yıl önce yapılmasına rağmen hâlâ ayakta duran bir eski Türk evinin, daha doğrusu konağının, içini de görmek istedim. Konağın sekiz odası vardı. Geniş odalar, serin sofalar bir müze kadar çarpıcı, güzel ve temizdi. Elle işlenen perdeler, duvar halıları, sedirler, köşe yastıkları, yer minderleri, elibelinde nakışlarla süslü kilimler, büyük taban halıları, karyolaların sakız gibi tertemiz oyalı, dantelli, işlemeli örtüleri, sanki binlerce yıllık bir medeniyetin destanını okuyordu.

Bu metinde hangi söz sanatlarına yer verilmiştir?

Soru 4


Çocukluğumdan beri haritaya ne zaman baksam gözüm hemen bir ada arar; şehir, vilayet, havali (yöre) isimlerinden hemen mavi sahile kayar... Romanlar yüzünden adaları sevdiğimi pek ummuyorum ama belki de o yüzdendir. Haritada ada görmeyeyim. İçimdeki dostluklar, sevgiler, bir karıncalanmadır başlayıverir. Hemen gözlerimin içine bakan bir köpek, az konuşan, hareketleri ağır, elleri çabuk, abalar giymiş bir balıkçı, yırtık bir muşamba kokusuyla beraber küpeşte tahtaları kararmış, boyası atmış ağır ve kaba bir sandal, sandalın peşini bırakmayan bir kuş, ağ, balık, pul, sahilde harikulade güzel çocuklar, kulübeler, kırlangıç ve dülger balığı haşlaması, kereviz kokusu, buğusu tüten kara bir tencere, ufukları dar, sisli bir deniz...

Bu metinde aşağıdaki duyulardan hangileriyle ilgili ayrıntılara yer verilmiştir?

Soru 5


5-6. soruları aşağıdaki metinlere göre cevaplayınız.

Bir kitabın adı dikkatinizi çektiyse önce arka kapak yazısını okuyun. İlgi duyduysanız ön sözüne, içindekilere veya başlangıç kısmına göz atıverin. Bu inceleme sonunda kitap ilginizi çektiyse girişi, sonuç kısmını veya ilgi duyduğunuz başlıkları genişçe okuyun. Bu okumaların ardından elinizdeki kitap “Beni al ve oku!” diyorsa onu kütüphanenize katabilirsiniz. Bu kitabı almasanız dahi onun, hayatınızdaki hangi boşluğu doldurabileceğini hafızanıza ve not defterinize kaydetmiş olacaksınız.

Metin hangi soruya cevap vermek için yazılmış olabilir?

Soru 6


Yukarıda verilen metnin yazılma amacı nedir?

Soru 7


7-8. soruları aşağıdaki şiire göre cevaplayınız.

DÜNYAYI VERELİM ÇOCUKLARA

Dünyayı verelim çocuklara hiç değilse bir günlüğüne

Allı pullu bir balon gibi verelim oynasınlar

Oynasınlar türküler söyleyerek yıldızların arasında

Dünyayı çocuklara verelim

Kocaman bir elma gibi verelim sıcacık bir ekmek somunu gibi

Hiç değilse bir günlüğüne doysunlar

Bir günlük de olsa öğrensin dünya arkadaşlığı

Çocuklar dünyayı alacak elimizden

Ölümsüz ağaçlar dikecekler

Bu şiirde şairin, dünyayı çocuklara vermek istemesinin nedeni aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 8


Yukarıda verilen şiirle ilgili hangisi söylenemez?

Soru 9


• Senin o Balıkesir’deki dükkân işi - - - -

• Maaşlarımız tam iki gün önce - - - -

• Eve gelince üzerini değiştirip kanepeye - - - -

• Depremde binalar sağa doğru - - - -

Aşağıdaki sözcüklerden hangisi bu cümlelerdeki boşlukların tümüne getirilebilir?

Soru 10


Aşağıdaki cümlelerin hangisinde tüm kelimelerin yazımı doğrudur?

Soru 11


I. Gerek işlediği konular, gerekse ele aldığı insanlar açısından onu toplumsal gerçekçiliğin öncüsü saymak gerekir.

II. Ünlü bir hikâyeci olan Memduh Şevket Esendal, küçük esnafa dayalı ekonomi anlayışını savunuyordu.

III. Bu insanların sorunlarını yalın ve süssüz bir anlatımla, umutlu ve iyimser bir tutumla ifade etti.

IV. Bu anlayışın sonucu olarak öykülerinde emekleriyle yaşayan insanları konu edindi.

Cümlelerin anlam bütünlüğü oluşturacak şekilde sıralanışı hangisinde doğru olarak verilmiştir?

Soru 12


Aşağıdaki cümlelerin hangisinde noktalı virgül doğru kullanılmıştır?

Soru 13


Aşağıdaki cümlelerin hangisinde deyim, anlamına uygun kullanılmamıştır?

Soru 14


Kitap insanlardan edineceğiniz arkadaşlara benzemez. Hem vefalıdır hem de türlü türlü şahsiyeti vardır. Sizi eğlendiren, sizi güldüren, sizi düşündüren, sizi alıp başka âlemlere götüren kitaplar vardır. Uykunuz gelinceye kadar yanınızdan ayrılmayacak, uykunuz geldiği zaman da yatağınızın dibinde terk edilip kalmaya razı olacak tek arkadaş kitaptır. Onu sevmeye, onunla dost olmaya şimdiden çalışmanız lazım çünkü kitap ancak gençlikte edinilen bir arkadaştır.

Metinle ilgili hangisi söylenemez?

Soru 15


Sıfat-fiiller, fiillere belirli eklerin (-an, -ası, -maz, -ar, -dık, -acak, -mış) getirilmesiyle oluşturulan ve cümlede sıfat ya da adlaşmış sıfat olarak görev yapan sözcüklerdir.

Buna göre aşağıdaki cümlelerin hangisinde sıfat-fiil yoktur?

Soru 16


Bazı sözcükler isim-fiil eki aldığı hâlde kalıplaşarak bir varlığın, kavramın ismi olur. Bunlar fiilimsi kabul edilmez. Örneğin “Tatlı yemek istiyorum.” cümlesindeki “yemek” sözcüğü fiilimsidir. “Çok güzel bir yemek yaptım.” cümlesindeki “yemek” sözcüğü ise isimdir.

Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bu açıklamaya uygun bir sözcük kullanılmamıştır?

Soru 17


Küçük kaplamaları simsiyah kesilmiş bir ahşap evde oturduğunu sanıyorum. Evden deniz görünmüyor olmalı. Yahut belki de bir iki penceresinden, çakal eriği dalları arasından görünüyordur. Küçük bahçede acıbadem, ayva, nar, hünnap ağaçları olmalı. Bir de çıkrıklı kuyu olacak. Kırkını aşmış, şişmanca, yeşil gözlü bir kadın olan anasını kırmızı elma yüzüyle, küf yeşili gözleriyle görür, ben de severim. Böyle bahçeyi, evini, anasını tarif ettiğim için onları gördüğümü sanmayın. Ben görmeden severim bahçeleri, insanları, evleri.

Metinde hangi anlatım biçimi ağır basmaktadır?

Soru 18


Haydari köyünden şehrin güneyinde yükselen Palandöken Dağlarına ve dağların eteklerinde birkaç sıra hâlinde dizili evlere baktı. Ne zaman böyle uzaklara dalsa içine garip bir hüzün çöküverirdi. Bütün bu hüzünlerden artık çok gerilerde kalmış anılara sığınır; çocukluğuna, tarlada çalıştığı yazlara, ağaçların yapraklarının döküldüğü günlere giderdi. Derin duygulardan sıyrılıp başını kaldırınca gökyüzünde öbek öbek bulutları gördü. Bulutlar sanki onu selamlıyordu. Anılardan beklediği umutlara bu kez onlarla kavuşmuştu.

Metindeki kahramanla ilgili hangisi söylenemez?

Soru 19


Benim için henüz yeşermeye başlamış karşı dağlara gitme vaktidir. Belki de o güzelim dağların eteklerinde yepyeni umutlar muştulayan kardelenler açmıştır. Geçen yıl bu zamanlar oralardaydım ve kardelenleri gördüğümde içim içime sığmamıştı. Akşama değin farklı hayallerle gezinmiş, biraz üşüyünce de geri dönmüştüm. Yolda da yüzlerini ayaz yakmış kara lastikli çocukları düşünüp hüzün bahçelerine dalmıştım.

Metinde hangi anlatım biçimleri kullanılmıştır?

Soru 20


A. von Humboldt, Brezilya Ormanı’nın derinliklerinde bir papağanla karşılaşmış, çiçek hastalığı yüzünden tümüyle yok olmuş bir kabilenin konuştuğu dilden birkaç sözcük bilen tek canlı oymuş.

Bu cümlede aşağıdaki sorulardan hangisinin cevabı yoktur?

8. Sınıf Türkçe Çalışma Fasikülü ve cevapları

Paylaş

Etiketler:
8. Sınıf LGS Türkçe Testleri "8. Sınıf Türkçe Çalışma Fasikülü"