Soru

Anadolu'da görev yaptığı yıllarda tanıdığı yöreler, kişisel izlenim ve gözlemleri, şiirinin duygu ve düşünce kaynağını oluşturmuştur. Doğayı, izlenimci bir gözle, ülke gerçeklerini ve bireysel duygulanışları, içli bir duyarlığın sezgileriyle, şiirinde yansıtmıştır. Anadolu'dan değişik, canlı görünümler çizmiştir. Kullandığı simgeler ve yaptığı betimlemelerle "hayal"i ön planda tutmuştur. Doğa, gurbet, deniz, ölüm ve özlem, şiirlerinin başlıca temalarıdır. Hece ölçüsü geleneğine bağlı kalmıştır. ilk şiirlerinde Faruk Nafiz'in etkileri görülen şair, bu etkiden arınmış, çağdaş Fransız şiirinin yapısal özelliklerinden yararlanmıştır. "Deniz Sarhoşları, Yayla Dumanı, Sarıkız Mermerleri" şairin şiir kitaplarındandır.

Bu parçada sözü edilen şair aşağıdakilerden hangisidir?

A) Orhan Seyfi Orhan

B) Ömer Bedrettin Uşaklı

C) Necmettin Halil Onan

D) Yaşar Nabi Nayır

E) Ziya Osman Saba


Doğru Cevap: Görüntülemek için tıklayınız.


Online Soru: Anadolu'da görev yaptığı yıllarda tanıdığı yöreler, kişisel izlenim ve gözlemleri, şiirinin duygu ve düşünce kaynağını oluşturmuştur. Doğayı, izlenimci bir gözle, ülke gerçeklerini ve bireysel duygulanışları, içli bir duyarlığın sezgileriyle, şiirinde yansıtmıştır. Anadolu'dan değişik, canlı görünümler çizmiştir. Kullandığı simgeler ve yaptığı betimlemelerle "hayal"i ön planda tutmuştur. Doğa, gurbet, deniz, ölüm ve özlem, şiirlerinin başlıca temalarıdır. Hece ölçüsü geleneğine bağlı kalmıştır. ilk şiirlerinde Faruk Nafiz'in etkileri görülen şair, bu etkiden arınmış, çağdaş Fransız şiirinin yapısal özelliklerinden yararlanmıştır. "Deniz Sarhoşları, Yayla Dumanı, Sarıkız Mermerleri" şairin şiir kitaplarındandır. Bu parçada sözü edilen şair aşağıdakilerden hangisidir?

Anadolu'da görev yaptığı yıllarda tanıdığı yöreler, kişisel izlenim ve gözlemleri, şiirinin duygu ve düşünce kaynağını oluşturmuştur. Doğayı, izlenimci bir gözle, ülke gerçeklerini ve bireysel duygulanışları, içli bir duyarlığın sezgileriyle, şiirinde yansıtmıştır. Anadolu'dan değişik, canlı görünümler çizmiştir. Kullandığı simgeler ve yaptığı betimlemelerle "hayal"i ön planda tutmuştur. Doğa, gurbet, deniz, ölüm ve özlem, şiirlerinin başlıca temalarıdır. Hece ölçüsü geleneğine bağlı kalmıştır. ilk şiirlerinde Faruk Nafiz'in etkileri görülen şair, bu etkiden arınmış, çağdaş Fransız şiirinin yapısal özelliklerinden yararlanmıştır. "Deniz Sarhoşları, Yayla Dumanı, Sarıkız Mermerleri" şairin şiir kitaplarındandır. Bu parçada sözü edilen şair aşağıdakilerden hangisidir? Anadolu'da görev yaptığı yıllarda tanıdığı yöreler, kişisel izlenim ve gözlemleri, şiirinin duygu ve düşünce kaynağını oluşturmuştur. Doğayı, izlenimci bir gözle, ülke gerçeklerini ve bireysel duygulanışları, içli bir duyarlığın sezgileriyle, şiirinde yansıtmıştır. Anadolu'dan değişik, canlı görünümler çizmiştir. Kullandığı simgeler ve yaptığı betimlemelerle "hayal"i ön planda tutmuştur. Doğa, gurbet, deniz, ölüm ve özlem, şiirlerinin başlıca temalarıdır. Hece ölçüsü geleneğine bağlı kalmıştır. ilk şiirlerinde Faruk Nafiz'in etkileri görülen şair, bu etkiden arınmış, çağdaş Fransız şiirinin yapısal özelliklerinden yararlanmıştır. "Deniz Sarhoşları, Yayla Dumanı, Sarıkız Mermerleri" şairin şiir kitaplarındandır. Bu parçada sözü edilen şair aşağıdakilerden hangisidir?