Soru

Bilgi : Bir maddenin 1 gramının sıcaklığını 1 C artırmak için maddeye verilmesi gereken enerjiye o maddenin öz ısısı adı verilir.

Fen bilimleri öğretmeni ısı-sıcaklık konusunu işlerken kalıcı öğrenme sağlamak için laboratuvarda hazırladığı bir deney düzeneğinde özdeş X,Y,Z kaplarına aynı sıvıdan koyarak özdeş ısıtıcılarla eşit süre ısıtıyor. Isıtma işlemi sonucunda tahtaya aşağıdaki sıcaklık-zaman grafiğini çiziyor.

LGS 8.Sınıf Fen Deneme Sınavı

Öğretmenin yaptığı bu deneyde; X,Y,Z kaplarına koyduğu maddelerin öz ısı değerleri arasındaki ilişki aşağıdakilerden hangisi gibi olabilir?

A) X > Y > Z

B) Y > X > Z

C) X = Y = Z

D) Z > Y > X

E)


Doğru Cevap: Görüntülemek için tıklayınız.


Online Soru: Bilgi : Bir maddenin 1 gramının sıcaklığını 1 C artırmak için maddeye verilmesi gereken enerjiye o maddenin öz ısısı adı verilir. Fen bilimleri öğretmeni ısı-sıcaklık konusunu işlerken kalıcı öğrenme sağlamak için laboratuvarda hazırladığı bir deney düzeneğinde özdeş X,Y,Z kaplarına aynı sıvıdan koyarak özdeş ısıtıcılarla eşit süre ısıtıyor. Isıtma işlemi sonucunda tahtaya aşağıdaki sıcaklık-zaman grafiğini çiziyor. Öğretmenin yaptığı bu deneyde; X,Y,Z kaplarına koyduğu maddelerin öz ısı değerleri arasındaki ilişki aşağıdakilerden hangisi gibi olabilir?

Bilgi : Bir maddenin 1 gramının sıcaklığını 1 C artırmak için maddeye verilmesi gereken enerjiye o maddenin öz ısısı adı verilir. Fen bilimleri öğretmeni ısı-sıcaklık konusunu işlerken kalıcı öğrenme sağlamak için laboratuvarda hazırladığı bir deney düzeneğinde özdeş X,Y,Z kaplarına aynı sıvıdan koyarak özdeş ısıtıcılarla eşit süre ısıtıyor. Isıtma işlemi sonucunda tahtaya aşağıdaki sıcaklık-zaman grafiğini çiziyor. Öğretmenin yaptığı bu deneyde; X,Y,Z kaplarına koyduğu maddelerin öz ısı değerleri arasındaki ilişki aşağıdakilerden hangisi gibi olabilir? Bilgi : Bir maddenin 1 gramının sıcaklığını 1 C artırmak için maddeye verilmesi gereken enerjiye o maddenin öz ısısı adı verilir. Fen bilimleri öğretmeni ısı-sıcaklık konusunu işlerken kalıcı öğrenme sağlamak için laboratuvarda hazırladığı bir deney düzeneğinde özdeş X,Y,Z kaplarına aynı sıvıdan koyarak özdeş ısıtıcılarla eşit süre ısıtıyor. Isıtma işlemi sonucunda tahtaya aşağıdaki sıcaklık-zaman grafiğini çiziyor. Öğretmenin yaptığı bu deneyde; X,Y,Z kaplarına koyduğu maddelerin öz ısı değerleri arasındaki ilişki aşağıdakilerden hangisi gibi olabilir?