Soru

Bir kapta ya asit, ya baz ya da tuz çözeltisi vardır.

LGS 8.Sınıf Fen Deneme Sınavı

Umutcan, mavi turnusol kağıdını önce K sıvısına batırıyor; renk değişikliği olmuyor. Sonra aynı turnusol kağıdını L sıvısına batırıyor, yine renk değişikliği olmuyor. Aynı turnusolu bu kez M sıvısına batırıyor ve turnusol kağıdının kırmızıya dönüştüğünü görüyor. Kırmızı turnusolu M den çıkarıp K sıvısına batırıyor, renk değişikliği olmuyor.

Bu deney sonucuna göre hangi kapta hangi madde çözeltisi vardır?

A) Baz - Tuz - Asit

B) Tuz - Baz - Asit

C) Tuz - Asit - Baz

D) Baz - Asit - Tuz

E)


Doğru Cevap: Görüntülemek için tıklayınız.


Online Soru: Bir kapta ya asit, ya baz ya da tuz çözeltisi vardır. Umutcan, mavi turnusol kağıdını önce K sıvısına batırıyor; renk değişikliği olmuyor. Sonra aynı turnusol kağıdını L sıvısına batırıyor, yine renk değişikliği olmuyor. Aynı turnusolu bu kez M sıvısına batırıyor ve turnusol kağıdının kırmızıya dönüştüğünü görüyor. Kırmızı turnusolu M den çıkarıp K sıvısına batırıyor, renk değişikliği olmuyor. Bu deney sonucuna göre hangi kapta hangi madde çözeltisi vardır?

Bir kapta ya asit, ya baz ya da tuz çözeltisi vardır. Umutcan, mavi turnusol kağıdını önce K sıvısına batırıyor; renk değişikliği olmuyor. Sonra aynı turnusol kağıdını L sıvısına batırıyor, yine renk değişikliği olmuyor. Aynı turnusolu bu kez M sıvısına batırıyor ve turnusol kağıdının kırmızıya dönüştüğünü görüyor. Kırmızı turnusolu M den çıkarıp K sıvısına batırıyor, renk değişikliği olmuyor. Bu deney sonucuna göre hangi kapta hangi madde çözeltisi vardır? Bir kapta ya asit, ya baz ya da tuz çözeltisi vardır. Umutcan, mavi turnusol kağıdını önce K sıvısına batırıyor; renk değişikliği olmuyor. Sonra aynı turnusol kağıdını L sıvısına batırıyor, yine renk değişikliği olmuyor. Aynı turnusolu bu kez M sıvısına batırıyor ve turnusol kağıdının kırmızıya dönüştüğünü görüyor. Kırmızı turnusolu M den çıkarıp K sıvısına batırıyor, renk değişikliği olmuyor. Bu deney sonucuna göre hangi kapta hangi madde çözeltisi vardır?