Soru

Ercan ve babası akşam yemeğini birlikte hazırlamak istemişlerdir. Ercan bir yandan babasının yaptıklarını izlerken bir yandan da babasına yardım etmiştir.

Ercan (1) sebzeleri bol su ile yıkamış, babası ise bir bıçak yardımıyla bu (2) sebzeleri doğramıştır. Sebzelerin bir kısmı ile (3) salata yapmışlar, bir kısmını ise (4) pişirmişlerdir. Yemekler hazır olunca sofrayı kurarak ailecek akşam yemeği yemişlerdir.

Buna göre:

I. (2) numaralı olayda maddenin iç yapısında bir değişme olmamıştır.

II. (4) numaralı olayda maddenin iç yapısı değişmiş, yeni özellikte maddeler oluşmuştur.

III. (1), (2) ve (3) numaralı olaylar fiziksel değişmeye, (4) numaralı olay kimyasal değişmeye örnektir.

ifadelerinden hangileri doğrudur?

A) I ve II

B) I ve III

C) II ve III

D) I, II ve III

E)


Doğru Cevap: Görüntülemek için tıklayınız.


Online Soru: Ercan ve babası akşam yemeğini birlikte hazırlamak istemişlerdir. Ercan bir yandan babasının yaptıklarını izlerken bir yandan da babasına yardım etmiştir. Ercan (1) sebzeleri bol su ile yıkamış, babası ise bir bıçak yardımıyla bu (2) sebzeleri doğramıştır. Sebzelerin bir kısmı ile (3) salata yapmışlar, bir kısmını ise (4) pişirmişlerdir. Yemekler hazır olunca sofrayı kurarak ailecek akşam yemeği yemişlerdir. Buna göre: I. (2) numaralı olayda maddenin iç yapısında bir değişme olmamıştır. II. (4) numaralı olayda maddenin iç yapısı değişmiş, yeni özellikte maddeler oluşmuştur. III. (1), (2) ve (3) numaralı olaylar fiziksel değişmeye, (4) numaralı olay kimyasal değişmeye örnektir. ifadelerinden hangileri doğrudur?

Ercan ve babası akşam yemeğini birlikte hazırlamak istemişlerdir. Ercan bir yandan babasının yaptıklarını izlerken bir yandan da babasına yardım etmiştir. Ercan (1) sebzeleri bol su ile yıkamış, babası ise bir bıçak yardımıyla bu (2) sebzeleri doğramıştır. Sebzelerin bir kısmı ile (3) salata yapmışlar, bir kısmını ise (4) pişirmişlerdir. Yemekler hazır olunca sofrayı kurarak ailecek akşam yemeği yemişlerdir. Buna göre: I. (2) numaralı olayda maddenin iç yapısında bir değişme olmamıştır. II. (4) numaralı olayda maddenin iç yapısı değişmiş, yeni özellikte maddeler oluşmuştur. III. (1), (2) ve (3) numaralı olaylar fiziksel değişmeye, (4) numaralı olay kimyasal değişmeye örnektir. ifadelerinden hangileri doğrudur? Ercan ve babası akşam yemeğini birlikte hazırlamak istemişlerdir. Ercan bir yandan babasının yaptıklarını izlerken bir yandan da babasına yardım etmiştir. Ercan (1) sebzeleri bol su ile yıkamış, babası ise bir bıçak yardımıyla bu (2) sebzeleri doğramıştır. Sebzelerin bir kısmı ile (3) salata yapmışlar, bir kısmını ise (4) pişirmişlerdir. Yemekler hazır olunca sofrayı kurarak ailecek akşam yemeği yemişlerdir. Buna göre: I. (2) numaralı olayda maddenin iç yapısında bir değişme olmamıştır. II. (4) numaralı olayda maddenin iç yapısı değişmiş, yeni özellikte maddeler oluşmuştur. III. (1), (2) ve (3) numaralı olaylar fiziksel değişmeye, (4) numaralı olay kimyasal değişmeye örnektir. ifadelerinden hangileri doğrudur?