Genel Kültür Deneme Sınavı Soruları 4

Genel Kültür Deneme Sınavı Soruları 4 sorularını online çözebilirsiniz.

Genel Kültür Deneme Sınavı Soruları 4

Genel Kültür Deneme Sınavı Soruları 4

Genel Kültür Deneme Sınavı Soruları 4 - çöz

Genel Kültür Deneme Sınavı Soruları 4 soruları cevapları
Genel Kültür Deneme Sınavı Soruları 4


Soru 1


1983'te kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni tanıyan ilk devlet aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 2


Lale Devri'nde kurulan ilk özel Türk matbaasında aşağıdaki bilim dallarından hangileri ile ilgili eserler basılmamıştır?

Soru 3


Kurtuluş Savaşı'ırıda göstermiş olduğu mücadele azmi nedeniyle aşağıdaki şehirlerden hangisine Atatürk Dönemi'nde İstiklal Madalyası verilmiştir?

Soru 4


Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ni protesto etmesine rağmen iki yıl sonra imzalayan devlet aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 5


İlk Türk devlet ve ordu teşkilatının temellerinin aşağıdaki Türk hükümdarlarından hangisinin döneminde atıldığı söylenebilir?

Soru 6


Konya'daki İnce Minareli Medrese aşağıdaki Türk-İslam devletlerinden hangisi döneminde inşa edilmiştir?

Soru 7


Eserlerinde astronomi aletlerinin kullanımı, astronomi cetvellerini ve mühendislikle ilgili çalışmalarım anlatan ve Osmanlının ilk rasathanesini kuran bilim adamı aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 8


I. Yaban

II. Harabat

III. Ateşten Gömlek

Yukandaki edebi eserlerin hangilerinde Kurtuluş Savaşı yıllarının anlatıldığı söylenemez?

Soru 9


Kurtuluş Savaşı'nın önde gelen komutanlarından biri olan Fevzi Çakmak, aşağıdaki savaşların hangisinden sonra TBMM tarafından "mareşal" rütbesine terfi ettirilmiştir?

Soru 10


Mustafa Kemal'in son Osmanlı Mebusan Meclisi ve 1.TBMM'ye milletvekili seçildiği iller aşağıdakilerden hangisinde birlikte verilmiştir?

Soru 11


Atatürk Dönemi'nde Türkiye dış politikada "Yurtta sulh cihanda sulh." politikasını kendine ilke edinmiş, bu doğrultuda çeşitli paktlar oluşturmuş ve antlaşmalar yapmıştır.

Barışa yaptığı bu katkılar nedeniyle Atatürk'ü Nobel Barış Ödülü için aday gösteren ülke aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 12


Aşağıda verilen ilim adamı ve eşleştirmelerinden hangisi doğru değildir?

Soru 13


I. Molla Lütfi

II. Kadızade-i Rumi

III. Müslihüddin bin Sinan

Yukarıdakilerden hangileri matematik alanındaki çalışmaları ile tanınan ünlü Osmanlı alimleri arasında yer alır?

Soru 14


UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından Dünya Geçici Miras Listesi'ne alınan ve "kırmızı periler diyarı" olarak anılan "Narman Peribacaları" hangi ilimizde yer alır?

Soru 15


Yazar Homeros'a ait olan Batı edebiyatının ilk büyük eserleri kabul edilen İlyada ve Odysseia destanlarının en eski kalıntıları hangi ülkede yapılan kazılar sonucunda bulunmuştur?

Soru 16


İçişleri Bakanlığı tarafından, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizdeki 21 ilden 50.000 öğrenciye ülkemizin farklı şehirleri ziyaret ettirilerek iller arası kardeşlik köprüsü kurulması, ortak kültürel değerlerin paylaşılmasının hedeflendiği projenin ismi aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 17


“III. Selim’in Bayram Töreni” adlı tabloyu ve 1803’te de oturur pozisyonda III. Selim’in portrelerini yapan, hükümdarın isteği üzerine Osman Gazi’den kendi dönemine kadarki padişahların portrelerini çizen, bugün halen orjinallerinin Topkapı Sarayı Müzesi’nde sergilendiği portrelerin ressamı aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 18


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Sadık bir dava arkadaşım...' diyerek Devlet Şeref Madalyası takdim ettiği, eski Ulaştırma Bakanı ve Başbakan aşağıda verilen isimlerden hangisidir?

Soru 19


Batman'ın Hasankeyf ilçesinde inşa edilen Ilısu Barajı’nın tamamlanmasıyla su altında kalma riski bulunan, yaklaşık iki kilometre yeri değiştirilerek taşınan, 550 yıllık Zeynel Bey Türbesi hangi devlet döneminden kalma tarihi bir yapıdır?

Soru 20


Sultan Abdülaziz'in hekimbaşılığına getirdiği, o dönemde Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Nazırlığı'na atanan, Osmanlı tarihinde mirliva (tuğgeneral) rütbesi verilen ilk hekim olan, Kızılay’ın kurucuları arasında da yer alan Osmanlı devrinin ünlü hekimi aşağıdakilerden hangisidir?


Testin Enleri

zeyy
Doğru: 20
100 Puan
netçi
Doğru: 20
100 Puan
Ayawuz
Doğru: 18
90 Puan
rascoln
Doğru: 17
85 Puan
Muhammet
Doğru: 17
85 Puan
Genel Kültür Testleri