Soru

İki veya daha fazla sayının ortak katlarının en küçüğüne EKOK denir.

2021 LGS 8. Sınıf Matematik Deneme Soru 1

Ön tekerleğinin yüksekliği 72 cm, arka tekerliğinin ise 108 cm olan traktörü tarlasından evine süren Mustafa, traktörün hem ön hem de arka tekerleklerinin tam tur dönerek yolu tamamlamış olduğunu görüyor.

Buna göre Mustafa’nın evi ile tarlası arasındaki uzaklık kaç metre olabilir? ( pi’yi 3 alınız.)

A) 216

B) 540

C) 1296

D) 1800

E)


Doğru Cevap: Görüntülemek için tıklayınız.


Online Soru: İki veya daha fazla sayının ortak katlarının en küçüğüne EKOK denir. Ön tekerleğinin yüksekliği 72 cm, arka tekerliğinin ise 108 cm olan traktörü tarlasından evine süren Mustafa, traktörün hem ön hem de arka tekerleklerinin tam tur dönerek yolu tamamlamış olduğunu görüyor. Buna göre Mustafa’nın evi ile tarlası arasındaki uzaklık kaç metre olabilir? ( pi’yi 3 alınız.)

İki veya daha fazla sayının ortak katlarının en küçüğüne EKOK denir. Ön tekerleğinin yüksekliği 72 cm, arka tekerliğinin ise 108 cm olan traktörü tarlasından evine süren Mustafa, traktörün hem ön hem de arka tekerleklerinin tam tur dönerek yolu tamamlamış olduğunu görüyor. Buna göre Mustafa’nın evi ile tarlası arasındaki uzaklık kaç metre olabilir? ( pi’yi 3 alınız.) İki veya daha fazla sayının ortak katlarının en küçüğüne EKOK denir. Ön tekerleğinin yüksekliği 72 cm, arka tekerliğinin ise 108 cm olan traktörü tarlasından evine süren Mustafa, traktörün hem ön hem de arka tekerleklerinin tam tur dönerek yolu tamamlamış olduğunu görüyor. Buna göre Mustafa’nın evi ile tarlası arasındaki uzaklık kaç metre olabilir? ( pi’yi 3 alınız.)