Kader İnancı Test

Kader İnancı Test çöz. Kader İnancı Test soruları çöz. 8. Sınıf LGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testleri kategorisinde yer alan Kader İnancı Test online çöz. Kader İnancı Test online çöz

Kader İnancı Test çöz. Kader İnancı Test soruları çöz. 8. Sınıf LGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testleri kategorisinde yer alan Kader İnancı Test online çöz. Kader İnancı Test online çöz Kader İnancı Test çöz. Kader İnancı Test soruları çöz. 8. Sınıf LGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testleri kategorisinde yer alan Kader İnancı Test online çöz. Kader İnancı Test online çöz

Kader İnancı Test çöz. Kader İnancı Test soruları çöz. 8. Sınıf LGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testleri kategorisinde yer alan Kader İnancı Test online çöz.Kader İnancı Test Çöz

Kader İnancı Test çöz. Kader İnancı Test soruları çöz. 8. Sınıf LGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testleri kategorisinde yer alan Kader İnancı Test online çöz. Kader İnancı Test online çöz

2021 Ocak LGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Örnek Sorular 1 Çöz

Kader İnancı Test Çöz

2021 Mayıs LGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Örnek Sorular 2 Çöz

Online Kader İnancı Test

Soru 1


“İnsanoğlu kıyamet günü beş şeyden hesaba çekilmedikçe bir tarafa hareket etmeyecektir:” Hangisi bunlardan biri olamaz?

Soru 2


Dinimiz, beslenmede helal ve temiz olanı tercih etmek, haram olandan uzak durmak suretiyle insanın beden ve ruh sağlığını korumasının önemli olduğunu öğretir.

Aşağıda verilen hangi ayet bu konuyla ilgilidir?

Soru 3


Dünyanın, yıldızların ve gezegenlerin de bir gün sonlarının geleceği ve onlar için de Allah’ın (c.c.) takdir ettiği bir ecel olduğu Kur’an’da dile getirilmiştir:

Aşağıda verilenlerden hangisi bunun bir örneğini oluşturur?

Soru 4


Bazıları geçimini kâğıt toplayarak, mendil satarak sağlayan gençlerin her biri 6 yıl önce parklarda yatıyor, madde bağımlılığıyla zar zor hayatta kalmaya çalışıyordu.. Zeytinburnu buz pistine gelenlere rahatsızlık vermeye başlayan bu gençleri hayata kazandırmak için belediye örnek bir davranış göstererek sokaktaki çocuklardan bir buz hokeyi takımı kurdu. Zeytinburnu Belediyesi Spor Kulübü Buz Hokeyi Takımı’nda başarı örneği sergileyen bu çocuklar şimdi Türkiye Buz Hokeyi Süper Ligi’nde güçlü takımları geride bırakarak şampiyon oldular.

Bu durumu aşağıdakilerin hangisi kader, sorumluluk ve başarı ilişkisi açısından açıklayabilir?

Soru 5


“Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” beyti ile Kanuni Sultan Süleyman hangisine dikkat çekmiştir?

Soru 6


• Mevsimler dünyanın bir yıllık hareketi sonucunda oluşur.

• Dünyanın hareket etmesi ile birlikte onun eksen eğikliği mevsimleri belirler.

• Eksen eğikliği güneş ışınlarının geliş açısı bakımından önemlidir.

Bu bilgilerden aşağıdaki sonuçların hangisine ulaşılabilir?

Soru 7


I. Alkollü olarak araba kullanan Ahmet Bey kaza yaptığında “Kaderin önüne geçilmez.” dedi.

II. Borçlarını ödemek için ek iş yapan Hasan Bey “Elimden geleni yapıyorum. Çalışmak benden rızık Allah’tandır.”diye düşündü.

III. Sınavda kopya çekerken yakalanan Şakir, “Allah’ın takdiri böyleymiş.” diyerek kendisini rahatlattı.

IV. Hava alanı yolundaki trafik kazası nedeniyle uçağı kaçıran Ali Bey, “Bunda da bir hayır vardır.” dedi ve bir sonraki uçakta yer ayırttı.

Yukarıdaki numaralanmış cümlelerden hangileri kader inancı açısından doğrudur?

Soru 8


Tüm canlılar varlıklarını sürdürebilmek için oksijene ihtiyaç duyar. Denizde yaşayan canlılar için suyun tuzluluk oranı, onların varlıklarını sürdürebileceği seviyededir. Yıldızların ve gezegenlerin büyüklükleri ile birbirlerinden uzaklıkları evrenin dengesini bozmayacak şekilde Allah tarafından takdir edilmiştir.

Bu paragraftan çıkarılabilecek en kapsamlı sonuç aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 9


“O (Rab) ki seni yarattı. Sana düzgün ve ölçülü bir biçim verdi. Dilediği şekilde seni oluşturdu.”(İnfitar suresi, 7 ve 8. ayetler)

Bu ayetlerden insanlarla ilgili aşağıdaki yargıların hangisine ulaşılamaz?

Soru 10


Bir gün Nasrettin Hoca pazara giderken çocuklar etrafını sarmışlar. Hepsi birer düdük ısmarlamış, ama para veren olmamış. Hoca çocukların tümüne olumlu cevap vermiş: – Peki, olur... Çocuklardan yalnız biri, elinde para olduğu halde, Hoca’ya şunları söylemiş:– Şu parayla bana bir düdük getirir misin? Hoca akşama doğru pazardan dönmüş. Yolunu bekleyen çocuklar hemen Hoca’nın etrafını sararak düdüklerini istemişler. Nasrettin Hoca, cebinden bir düdük çıkarıp kendisine para veren çocuğa uzatmış. Ötekileri bağırmaya başlamışlar: – Ya bizim düdükler nerede? Hoca’nın cevabı kısa ve anlamlı olmuş: – Parayı veren düdüğü çalar.

Bu hikâyede Hoca’nın vermek istediği mesaj aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 11


Allah, Kur’an-ı Kerim’de insanlara bazı mesajlar vermektedir.

Aşağıdakilerden hangisi Ayet’l- Kürsi’de verilen mesajlardan biri değildir?

Soru 12


İnsan, gücü nispetinde kendisine, ailesine ve topluma faydalı olmaya çalışır. Mutlu, huzurlu ve başarılı olmak için çaba gösterir. İslam çalışkanlığı över, insanın çalışmadan ve gayret etmeden isteklerine ulaşmasının mümkün olamayacağını ifade eder. Başarılı olmak ancak düzenli çalışmakla mümkündür. Dünya ve ahiret mutluluğuna ulaşmanın yolu çalışmaktan geçmektedir.

Bu parçadan aşağıdaki yargıların hangisine varılamaz?

Kader İnancı Test ve cevapları

Paylaş

Etiketler:
8. Sınıf LGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testleri "Kader İnancı Test"