Soru

Kenarlarındaki sayının daima 1, iç tarafındaki bir sayının üstendeki satırda yer alan iki sayının toplamınaeşit olduğu sayı örüntüsünden oluşan üçgene Pascal Üçgeni denir.

Aşağıda verilen Pascal Üçgeni’nin 4. satırında yer alan 3 sayısı, bir üstteki satırda kendisine yapışık olanhücrelerde yer alan 1 ve 2 sayılarının toplamına eşittir ve yine bu satırdaki sayıların toplamı1 + 3 + 3 + 1 = 4’tür.

2021 LGS 8. Sınıf Matematik Deneme Soru 13

Buna göre Pascal Üçgeninin 10. satırında yer alan sayıların toplamı kaçtır?

A) 256

B) 512

C) 1024

D) 2048

E)


Doğru Cevap: Görüntülemek için tıklayınız.


Online Soru: Kenarlarındaki sayının daima 1, iç tarafındaki bir sayının üstendeki satırda yer alan iki sayının toplamınaeşit olduğu sayı örüntüsünden oluşan üçgene Pascal Üçgeni denir. Aşağıda verilen Pascal Üçgeni’nin 4. satırında yer alan 3 sayısı, bir üstteki satırda kendisine yapışık olanhücrelerde yer alan 1 ve 2 sayılarının toplamına eşittir ve yine bu satırdaki sayıların toplamı1 + 3 + 3 + 1 = 4’tür. Buna göre Pascal Üçgeninin 10. satırında yer alan sayıların toplamı kaçtır?

Kenarlarındaki sayının daima 1, iç tarafındaki bir sayının üstendeki satırda yer alan iki sayının toplamınaeşit olduğu sayı örüntüsünden oluşan üçgene Pascal Üçgeni denir. Aşağıda verilen Pascal Üçgeni’nin 4. satırında yer alan 3 sayısı, bir üstteki satırda kendisine yapışık olanhücrelerde yer alan 1 ve 2 sayılarının toplamına eşittir ve yine bu satırdaki sayıların toplamı1 + 3 + 3 + 1 = 4’tür. Buna göre Pascal Üçgeninin 10. satırında yer alan sayıların toplamı kaçtır? Kenarlarındaki sayının daima 1, iç tarafındaki bir sayının üstendeki satırda yer alan iki sayının toplamınaeşit olduğu sayı örüntüsünden oluşan üçgene Pascal Üçgeni denir. Aşağıda verilen Pascal Üçgeni’nin 4. satırında yer alan 3 sayısı, bir üstteki satırda kendisine yapışık olanhücrelerde yer alan 1 ve 2 sayılarının toplamına eşittir ve yine bu satırdaki sayıların toplamı1 + 3 + 3 + 1 = 4’tür. Buna göre Pascal Üçgeninin 10. satırında yer alan sayıların toplamı kaçtır?