KPSS Gelişim Psikolojisi Deneme Sınavı II

KPSS Gelişim Psikolojisi Deneme Sınavı II çöz. KPSS Gelişim Psikolojisi Testleri ve Denemeleri kategorisi KPSS Gelişim Psikolojisi Deneme Sınavı II çöz.KPSS Gelişim Psikolojisi Deneme Sınavı II çöz. KPSS Gelişim Psikolojisi Testleri ve Denemeleri kategorisi KPSS Gelişim Psikolojisi Deneme Sınavı II çöz. KPSS Gelişim Psikolojisi Deneme Sınavı II online çöz

KPSS Gelişim Psikolojisi Deneme Sınavı II Çöz

KPSS Gelişim Psikolojisi Deneme Sınavı II çöz. KPSS Gelişim Psikolojisi Testleri ve Denemeleri kategorisi KPSS Gelişim Psikolojisi Deneme Sınavı II çöz. KPSS Gelişim Psikolojisi Deneme Sınavı II çöz

Online KPSS Gelişim Psikolojisi Deneme Sınavı II Soruları çöz

Soru 1


Aşağıdaki ifadelerden hangisi "Gelişim yordanabilir bir sıra izler." ilkesine işaret eder?

Soru 2


Aslı okul voleybol takımının kaptanıdır ancak lise son sınıfa geçtiğinden üniversiteye hazırlık sınavına da hazırlanması gerekmektedir. Voleybola devam ederse ders çalışmaya yeterince zaman ayıramayacağını düşünerek okul takımından ayrılmaya karar verir.

Piaget'ye göre, Aslı'nın bu kararı hangi düşünce biçimine sahip olmasıyla açıklanabilir?

Soru 3


Bisiklete binmeyi bilmeyen Can Bey, ilerleyen yaşına rağmen oğlunun ısrarını kıramamış ve bir süre deneyerek sonunda oğluyla birlikte bisiklet turu atabilecek kadar binmeyi öğrenebilmiştir. Ancak ne kadar uğraşsa da oğlu gibi dönüşler yapamamakta, dönmek için durup bisikleti eliyle itmek zorunda kalmaktadır.

Can Bey'in bisiklete binmeyi öğrenebildiği halde, dönüşlerde başarılı olamayışı aşağıdakilerden hangisi ile açıklanabilir?

Soru 4


Dört yaşındaki Aycan, kendisinden uzun boylu olan herkesi büyük, kısa olanları ise küçük olarak görmektedir.

Bu durum Piaget'nin zihinsel gelişim kuramında ele alınan aşağıdaki kavramlardan hangisine örnek oluşturur?

Soru 5


Aşağıdakilerden hangisinde "morgem" kavramına uygun bir örnek verilmiştir?

Soru 6


Aslı, güzel sanatlar fakültesine hazırlanmaktadır. Kızları için farklı meslekler hayal eden anne babası ise Aslı'nın resme olan ilgisi ve yeteneğini bildiklerinden kararına müdahale etmemişlerdir. Aslı, bu süreçte özel ders alması gerektiğini söyleyenlere, bilgisi ve yeteneğine güvendiğini söyleyerek karşı çıkmıştır. Sınav sonrası başarısız olan Aslı, hata yaptığını anlamış, bir sonraki sene güzel sanatlar fakültesine hazırlık kursuna katılarak özel ders desteği almış ve sınava daha iyi hazırlanmıştır.

Buna göre Aslı aşağıdaki kişilik özelliklerinden hangisini göstermektedir?

Soru 7


Bir TV kanalında haber spikeri canlı yayında, 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü alan Türk kökenli bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar'a bağlanır ve "Nobel'e konu olan çalışmanız için kaç yıldır çalışıyordunuz?" diye sorar. Sancar, mesleğe başladığı yılı işaret ederek "40 yıl" diye cevap verir. Spikerin "Ne zaman sonuçlanır?" sorusuna ise, "Kim bilir?" der. Bunun üzerine spiker "Böyle bir azme hayran olmamak elde değil." diyerek konuşmayı sonlandırır.

Erikson'un psikososyal gelişim kuramı temelinde Aziz Sancar'ın aşağıdaki duygulardan hangisini kesinlikle kazanacağı söylenebilir?

Soru 8


Nilgün Hanım bir inşaat firmasında yüksek maaşla çalışan bir iş güvenliği uzmanıdır. Sorumlu olduğu alanda iş güvenliğini tehdit eden aksaklıklar olmasına rağmen, iş yeri sahibi bunları görmezlikten gelmesini istemekte, ödediği yüksek maaşı da bunun için verdiğini ima etmektedir. Bunun üzerine Nilgün Hanım, ekonomik sıkıntıya düşmeyi göze alarak "Başkalarının hayatını tehlikeye atarak para kazanacağıma evimde aç otururum daha iyi." diye düşünür ve istifa eder.

Bu durumda, Nilgün Hanım'ın Kohlberg'in ahlak kuramı temelinde hangi evreye uygun davrandığı söylenebilir?

Soru 9


Üniversite öğrencisi Mehmet bir gün okul çıkışı arabasıyla kız arkadaşını evine bırakmak üzere yola çıkar. Bomboş bir sokaktan geçtikleri sırada arabayla artistik bir hareket yaparak kız arkadaşına hava atmayı amaçlayan Mehmet, hızla giderken birden direksiyonunu sola doğru kırıp el frenini çekerek arabayı sert bir şekilde durdurmaya çalışır. Ancak bu manevrayı yaptığı anda sokaktaki elektrik direğine çarparak hem arabayı kullanılamaz hale getirir hem kendisinin hem de kız arkadaşının yaralanmasına neden olur. Hastanede onları ziyaret eden sınıf arkadaşlarına "Sokakları o kadar dar yapıyorlar ki dönüş yapmanın imkanı yok. Üstelik o direğin yolun kenarında ne işi var anlamadım arkadaş!" der.

Bu durumda Mehmet'in aşağıdaki savunma mekanizmalardan hangisini kullandığı söylenebilir?

Soru 10


Bilgisayar kullanmaya meraklı dört yaşındaki Kaya, bilgisayarı kurcalayarak pek çok programı kullanmayı öğrenmeyi başarmıştır. Öğrenmekte zorlandığı programlar olduğunda ise ablasından yardım istemiş ve daha hızlı öğrenme gerçekleştirmiştir.

Buna göre Kaya'nın ablasından aldığı yardımlar Vygotsky'nin zihinsel gelişim kuramındaki hangi kavramla açıklanabilir?

Soru 11


Dört yaşındaki bir çocuğun, dokuz yaşındaki ağabeyinin oynadığı küçük parçalı oyuncaklarla oynamaktansa daha büyük oyuncaklarla oynaması en iyi aşağıdakilerden hangisiyle açıklanır?

Soru 12


Nurdan Hanım, küçük kızı Ayşen'e köfte yedirmekte zorlanmaktadır. Bir gün kızının yemek tabağına onun çok sevdiği kızarmış patates dilimlerinden bir insan figürü yapmış; köftelerle kol, bacak, göz benzeri şekiller yaparak figürü tamamlamıştır. Ayşen büyük hevesle tabaktaki tüm köfteleri yemiş, sonraki günlerde de annesinin yaptığı değişik figürlü köfteleri hiç itiraz etmeden, severek yemeye başlamıştır.

Bu durumda Nurdan Hanım'ın aşağıdaki yöntemlerden hangisini kullandığı söylenebilir?

Paylaş

Etiketler: