Zihinsel Gelişim Testi

Zihinsel Gelişim Testi çöz. KPSS Gelişim Psikolojisi Testleri ve Denemeleri kategorisi Zihinsel Gelişim Testi çöz.Zihinsel Gelişim Testi çöz. KPSS Gelişim Psikolojisi Testleri ve Denemeleri kategorisi Zihinsel Gelişim Testi çöz. Zihinsel Gelişim Testi online çöz

Zihinsel Gelişim Testi Çöz

Zihinsel Gelişim Testi çöz. KPSS Gelişim Psikolojisi Testleri ve Denemeleri kategorisi Zihinsel Gelişim Testi çöz. Zihinsel Gelişim Testi çöz

Online Zihinsel Gelişim Testi Soruları çöz

Soru 1


4 - 12 yaş arasındaki çocuklara bir oyuncak araba verilmiş ve bu arabanın odanın içinde kaç çeşit olası yoldan geçebileceği sorulmuştur. En küçük çocuklar arabayı düz bir yol boyunca iterek, daha büyük çocuklar kıvrılan yollar gösterek, en büyük çocuklarsa kanıtlamak için hiçbir girişimde bulunmaksızın sonsuz sayıda olasılık olduğunu söyleyerek soruyu yanıtlanmışlardır.

Bu çocukların aynı soruyu farklı cevaplar vermelerinin nedeni aşağıdakilerden hangisiyle ilgilidir?

Soru 2


Annesiyle birlikte hayvanat bahçesine giden beş yaşındaki Egemen, hayatında ilk kez kokarca görmüştür ve annesine "Anne, bak! Kedicik!" demiştir.

Egemen, Piaget'ye göre hangi zihinsel işlemi yapmıştır?

Soru 3


İki yaşındaki Alper evlerine gelen misafirin otururken bacak bacak üstüne attığını görmüştür. Alper, misafir gittikten birkaç saat sonra bacak bacak üstüne atarak oturmuş ve anne-babasını bu hareketiyle çok şaşırtmıştır.

Aşağıdaki kavramlardan hangisi Alper'in davranışını açıklar?

Soru 4


"Sınıfta kızlar mı çok erkekler mi?" sorusuna "erkekler" doğru cevabını verebilirken, "sınıftaki gözlüklü kızlar mı çok, gözlüklü erkekler mi?" soruna doğru yanıt veremeyen Sibel, Piaget'ye göre hangi gelişim dönemindedir?

Soru 5


Hatice Hanım, oğulları Cem ve Gökhan'a aynı büyüklükte birer pasta almıştır. Cem'in pastasını dört dilime, Gökhan'ın pastasını ise altı dilime ayırmıştır. Cem abisi Gökhan'ın tabağında daha fazla dilim olduğunu görünce annesinin abisine daha fazla pasta koyduğunu düşünmüş, bu duruma içerlenmiştir.

Cem'in bu durumu, onun hangi zihinsel beceriyi kazanamadığını göstermektedir?

Soru 6


Öğretmen olan annesini okulda ziyarete gelen dört yaşındaki Enver, tahtaya bir şeyler çizmeyi çok sevdiği için annesinden onu bir sınıfa götürmesini istemiştir. Annesi Enver'i öğretmenler odasından çıkarıp koridordaki ilk sınıfa götürmüş, kendisi öğretmenler odasına geri dönmüştür. Enver annesinin yanına dönmek istediğinde, öğretmenler odasını bulamamıştır.

Enver'in bu durumunu aşağıdaki kavramlardan hangisi açıklamaktadır?

Soru 7


Aşağıdakilerden hangisi soyut işlemler döneminde ergenlerde görülen özelliklerden biri değildir?

Soru 8


Kerem'in sınıfında görme engelli bir arkadaşı vardır. Kerem kendisi görme engelli olmadığı için arkadaşının durumunu anlayamamakta ve onunla zaman zaman alay etmektedir.

Kerem'in bu durumunu, aşağıdaki kavramlardan hangisi açıklar?

Soru 9


Okul öncesi dönemdeki çocukların sık sık sokaktaki hayvanların canlarını yaktıkları görülmektedir. Çünkü bu dönemdeki çocuklar hayvanların canlarının yanabileceğini düşünemezler.

Piaget'ye göre, bu çocuklar hangi zihinsel gelişim dönemindedir?

Soru 10


10. ve 11. Soruları Aşağıdaki Metne Göre Cevaplayınız.

Süt içmeyi çok seven Ali'ye arkadaşı Sezen süt sevmediğini söyleyince Ali bu duruma çok şaşırmıştır. Çünkü Ali herkesin kendisi gibi süt içmeyi çok sevdiğini düşünmektedir.

Ali'nin bu durumunu aşağıdaki kavramlardan hangisi açıklar?

Soru 11


Piaget'ye göre, Ali hangi zihinsel gelişim evresindedir?

Soru 12


I. Toplu monolog

II. Androjeni

III. Animizm

IV. Korunum

V. Paralel oyunlar

Yukarıdakilerden hangisi ya da hangileri işlem öncesi dönemde görülmektedir?

Soru 13


Aşağıdaki seçeneklerden hangisinde bilişsel gelişim tanımlanmaktadır?

Soru 14


Dedesi sekiz yaşındaki Beril'in çok neşeli olduğunu görmüş ve ona "Bakıyorum da bugün eteklerin zil çalıyor." demiştir. bunun üzerine Beril eteklerinin uçlarına bakıp; "Ama benim eteğimde zil yok ki!" demiştir.

Piaget'ye göre, Beril hangi zihinsel gelişim dönemindedir?

Paylaş

Etiketler: