KPSS Matematik Sayı Problemleri Testi II

KPSS Matematik Sayı Problemleri Testi II

KPSS Matematik Sayı Problemleri Testi II - çöz

KPSS Matematik Sayı Problemleri Testi II soruları cevapları
KPSS Matematik Sayı Problemleri Testi II

KPSS Matematik Sayı Problemleri Testi IISoru 1


Bir sınıftaki öğrenciler aralarında para toplayarak bir ki­ tap almak istiyorlar. Her öğrenciden 1,3'er lira toplanırsa paraları 0,4 TL eksik kalıyor. Her öğrenciden 1,4 TL toplanırsa paraları 1TL fazla geliyor.

Buna göre, sınıfta kaç öğrenci vardır?

Soru 2


4 tane elma parasıyla 2 portakal alınabiliyor. Bir elma ile bir portakal için 0,12 TL veriliyor.

Buna göre, 0,36 TL'si olan bir kişi kaç tane elma alabilir?

Soru 3


Bir trende bulunan yolculardan 30'u bayan, 42'si erkektir. Birinci istasyonda trenden aynı sayıda bayan ve erkek iniyor. Bu durumda trende kalan erkeklerin sayısı, bayanların sayısının 3 katı oluyor. Buna göre, birinci istasyonda trenden kaç kişi inmiştir?

Soru 4


6 kişilik bir ailenin ikiz çocukları doğduğunda kişi başı­na düşen aylık gelir 20 TL azalıyor.

Buna göre, bu ailenin aylık geliri kaç TL'dlr?

Soru 5


Bir pansiyonda 120 öğrenciye 120 gün yetecek kadar yiyecek vardır. 20 gün sonra pansiyona 30 öğrenci da­ha gelirse, kalan yiyecek öğrencilere kaç gün daha yeter?

Soru 6


4 kalıp yaş sabunun kütlesi 1 kilogramdır. Sabun kurutulduktan sonra 5 kalıbı 1 kilogram geliyor. Bir satıcı yaş sabunun kilogramını 12 TL' den alıp, kuruttuktan sonra kilogramını 20 TL'den satarak 2000 TL kar edi­yor.

Buna göre, satıcı kaç kilogram yaş sabun sat­mıştır?

Soru 7


Bir işveren, elindeki parasını ay sonunda işçilere maaş olarak dağıtırsa, her işçinin iş yerindeki işçilerin sayısı­nın karesi kadar alacağı kalıyor. işverenin 216.000 lira daha parası olsaydı işçilerin parasının tamamı ödeye­bilecekti.

Buna göre, bu iş yerinde kaç tane işçi çalışmaktadır?

Soru 8


Bir işveren, parasının bir miktarını 100 tane işçiye pirim olarak veriyor. Eğer işçilere 6 lira eksik pirim verseydi 120 işçiye pirim dağıtabilecekti.

Buna göre, işverenin pirim için ayırdığı para kaç liraydı?

Soru 9


Bir okulun mevcudu 1800 olup her yıl 60 azalıyor. Baş­ka bir okulun mevcudu 600 olup her yıl 40 artıyor.

Bu­na göre, kaç yıl sonra her iki okulun mevcudu eşit olur?

Soru 10


Bir lokantada 20 kişi yemek yiyor ve 240 lira hesap ödüyor. Yemek yiyen kişilerin bazılarında para olmadı­ğı için diğerleri 48'er lira daha fazla para ödemek zo­runda kalıyor.

Buna göre, parası olmayan kaç kişi vardır?

Soru 11


Bir kasada toplam 60 tane 25 ve 50 liralık para vardır.

Bu paraların toplam tutarı 2100 lira olduğuna göre, ka­sadaki 50 liralıkların sayısı kaçtır?

Soru 12


Bir hastanede çalışan doktor ve hasta bakıcıların toplam sayısı 54 tür. Hasta bakıcılarının sayısı doktorların sayısının 5 katıdır. Bu hastanede çalışan doktor ve hasta bakıcılardan kadınların sayısı, erkeklerin sayısı­nın 8 katıdır.

Hasta bakıcıların tümü kadın olduğuna gö­re, bu hastanede kaç tane bayan doktor vardır?

Soru 13


Bir otobüsteki erkek yolcuların sayısı, bayan yolcuların sayısının üç katıdır. Otobüsten 3 evli çift indiğinde er­keklerin sayısı bayanların sayısının 5 katı olduğuna gö­re, başlangıçta, otobüste kaç erkek yolcu vardı?

Soru 14


Bir grup öğrenci, ortaklaşa bir kitap almak istiyorlar. Eğer bu gruba 3 kişi daha katılırsa her biri 2 lira daha eksik, 2 kişi ayrılırsa her biri 2 lira daha fazla ödeme yapacaktır.

Buna göre, alınacak kitap kaç TL'dir?

Soru 15


Bir kuruyemişçide, leblebinin kilogramı 6 TL, fındığın kilogramı 8 TL dir. Bir kişi 40 gram fındık leblebi karışımı için 0,27 TL ödediğine göre, karışırndaki leblebi kaç gramdır?

Soru 16


Bir havuzun hacmi A fıçısının hacminin 259 katıdır. Ay­nı havuzun hacmi B fıçısının hacminin 300 katı ve B fıçısının hacmi A fıçısının hacminden 6 litre daha az olduğuna göre, bu havuzun hacmi kaç litredir?

Soru 17


Bir futbol turnuvasına katılan takımlar toplam 153 maç yapıyorlar.

Bu turnuvada takımlar kendi aralarında bi­rer maç yaptıklarına göre, turnuvaya kaç takım katılmıştır?

Soru 18


Bir dairesel pistin çevresine 67 sandalye gelişi güzel yerleştiriliyor. Bu sandalyelere en az kaç öğrenci oturmalıdır ki, kesinlikle her hangi Iki öğrenci yan yana otursun?

Paylaş

KPSS Matematik Sayı Problemleri Testi II sorularını online çözebilirsiniz.