KPSS Türkçe Paragraf Bilgisi Testi

KPSS Türkçe Paragraf Bilgisi Testi

KPSS Türkçe Paragraf Bilgisi Testi - çöz

KPSS Türkçe Paragraf Bilgisi Testi soruları cevapları
KPSS Türkçe Paragraf Bilgisi Testi

KPSS Türkçe Paragraf Bilgisi TestiSoru 1


(I) İnsanlar, tanıdıkları ya da tanımadıkları kişilerin özel hayatlarını öğrenmeye oldukça meraklılar. (II) Gerçi bunun, özel hayatın gizliliğine bir saldırı olduğunu düşünenler de yok değil. (III) Dikkat çekici olan ise bu merakın gün geçtikçe artması. (IV) Son zamanlarda çok satan kitapların, özyaşamöyküsü olması, bunun bir kanıtı. (V) Televizyon ve gazetelerde de en çok ilgiyi sunun bunun özel hayatına ilişkin haberler çekiyor.

Bu parçada numaralanmış cümlelerden hangisi düşüncenin akışını bozmaktadır?

Soru 2


(I) Bazı yetenekler erken ortaya çıkabilir. (II) Bu konuda yapılan araştırmalara göre, önce müzik yeteneği kendini gösterir. (III) Yalnız dâhi çocuklar bir yana, müzik yeteneği on yaşından önce tamamıyla belirli bir şekil almaz. (IV) Genel olarak, on bir yaşından sonra mekanik yetenekler ortaya çıkar. (V) Kimi psikologlar başarıda iradenin desteklediği sürekli çabanın ve sabrın başlıca rol oynadığını söylemektedir. (VI) Onlara göre öğrencilerin başarı veya başarısızlıklarında bunlar, zekadan daha çok etkilidir. (VII) Zeki olanların, iradeli çabaları ise onları başarıya daha da yaklaştırmaktadır.

Bu parça iki paragrafa bölünmek istense, ilk paragraf hangi cümleyle biter?

Soru 3


(I) Aydın olarak bilinen kişinin kendine ilke edinmesi gereken; engel tanımadan, sınır koymadan, koydurtmadan düşünmektir. (II) Aydın olmak, bu ilkeyi benimsemek demektir. (III) Düşünmek her insan için vazgeçilmez bir eylemdir aslında. (IV) Bunun bir yansıması olarak atasözlerimizde "düşünmek" ne yazık ki epeyce yerilir. (V) Düşünmeyi, uyusuklukla bir tutmusuz öteden beri; düşünen kişi, güçsüz, beceriksiz diye bilinmiş. (VI) Halbuki düşünmek, insana geniş ufukların kapısını aralayan biricik eylemdir.

Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangisinden sonra "Toplum olarak bunun aksine eğilim gösteririz çoğu kez." cümlesi getirilmelidir?

Soru 4


(I) Eleştirmenlik belli bir deneyim ve duyarlılık isteyen zor bir iştir. (II) Eleştirmenlere yaptıkları bu zor işin karşılıgı da verilmez. (III) Bu sözümü yanlış anlamayın; söylemek istediğim maddi bir karşılık değil. (IV) Edebiyatın asıl ürünleri bile bir gelir kaynağı değil. (V) Karşılığı da verilmez, sözüyle belirtmek istediğim uğraşımızın saygı görmeyişidir. (VI) Halbuki bu saygının özel bir gayret gerektirmediğini de bilirler.

Yukarıda numaralanmış cümlelerden hangisi düşüncenin akışını bozmaktadır?

Soru 5


(I) Romanlar konusunda çok seçiciyim. (II) Aslında eskiden böyle değildim, elime geçen her romanı okurdum. (III) Sonraları başka türlerde de aynı seçici tavrım baş gösterdi. (IV) Ama artık belli başlı bütün romanları okudum ve elime geçenlerin pek çoğu niteliksiz olanlar. (V) O nedenle ister istemez daha fazla titizleniyor, beğenmediklerimi yarım bırakıyorum. (VI) Doğrusu boşa harcayacak zamanım yok.

Parçada numaralanmış cümlelerin hangisi düşüncenin akışını bozmaktadır?

Paylaş

Etiketler: kpss, paragraf, bilgisi
KPSS Türkçe Paragraf Bilgisi Testi sorularını online çözebilirsiniz.

Testin Enleri

carasar
Doğru: 5
100 Puan
Sergen48
Doğru: 5
100 Puan
2019hedef90
Doğru: 5
100 Puan
Nur Gül
Doğru: 4
80 Puan
Emre88
Doğru: 4
80 Puan