KPSS Türkçe Paragraf Bilgisi Testi II

KPSS Türkçe Paragraf Bilgisi Testi II

KPSS Türkçe Paragraf Bilgisi Testi II - çöz

KPSS Türkçe Paragraf Bilgisi Testi II soruları cevapları
KPSS Türkçe Paragraf Bilgisi Testi II

KPSS Türkçe Paragraf Bilgisi Testi IISoru 1


(I) Toplumlar, içlerinden çıkardıkları sanatçılarla birçok ülkede kendilerinden söz ettirebiliyor. (II) Çeşitli sanatsal etkinliklerde kendilerini daha iyi tanıtıyorlar. (III) Öyle ki bazen bir sanatçı, tek başına bir ulusun simgesi olabiliyor. (IV) Günümüzde uluslar, varlıklarını, bilim ve sanat alanlarındaki yaratıcı güçleriyle kanıtlıyor. (V) Örneğin dünya kamuoyu; Shakespeare'le İngiltere'yi, Cervantes'le İspanya'yı, Mozart'la Avusturya'yı tanıyor.

Bu parçanın anlatım akışındaki bozukluğu gidermek için aşağıdaki değişikliklerden hangisi yapılmalıdır?

Soru 2


Aşağıdaki cümlelerden hangisi bir paragrafın ilk cümlesi olamaz?

Soru 3


(I) Kültür üretmek kadar onu yaşamak ve yaşatmak da bir çaba gerektirir. (II) Belki de asıl kültür budur; sanatın yarattığını yaşamak ve yaşatabilmek. (III) Çünkü şiir toplumun mirasının biriktiği bir havuzdur ve onda binlerce yıldır tükenmeyen madenler ışıldamaktadır. (IV) Şairin görevi bunu keşfetmek ve sonraki nesillere en uygun biçimde iletmektir. (V) Bu görevin, şairler tarafından gizli ya da açık bir şekilde benimsendiğine tanık oluyoruz.

Bu parçanın anlamlı bir bütün oluşturabilmesi için numaralanmış cümlelerin hangisinden sonra "Bunu en somut şekliyle şiir aracılığıyla sağlarız." cümlesi getirilmelidir?

Soru 4


(I) Edebiyat-ı Cedide'nin içli şairi olarak tanınan Hüseyin Siret, genç yaşta şiir yazmaya baslar. (II) Şiirin hemen hemen her türünü denemiş, gençliğinde Tevfik Fikret'le dost olmuş, sonradan diğer şairlerle tanışmıştır. (III) Bıkkın, melankolik bir şair olan Hüseyin Siret, yıllarca vatanından uzakta yaşamıştır. (IV) Bu yüzden karamsar bir kişiliğe sahiptir. (V) Grubun diğer şairleri gibi o da şiirlerinde daha çok aşk, doğa güzellikleri ve kişisel acılarını anlatmıştır.

Yukarıda numaralanmış cümlelerin hangisinden sonra "Bu karakter yapısı tüm şiirlerinde kendini hissettirir." cümlesi getirilirse düşüncenin akışında bozulma olmaz?

Soru 5


(I) Yüzyılın gelenekten uzak tüm değerlerini hiçe sayan film, ana konu olarak sevgiyi ele alıyor. (II) Duyguların, koşullar ne olursa olsun sınır tanımayacağı gerçeği izleyicinin hoşlanacağı bir biçimde veriliyor. (III) Oyuncu kadrosu filmin bu konuda ne kadar iddialı olduğunun bir kanıtı. (IV) Her biri kendi sahasının ünlü isimleri olan oyuncular, film için gönüllü olarak bir araya gelmiş. (V) Bu durumda film, büyük bir seyirci kitlesi yakalayacak gibi görünüyor.

Bu parçada aşağıdaki değisikliklerin hangisi yapılırsa düşüncenin akışında bir bozulma olmaz?

Soru 6


(I) Son yıllarda sinemamızda rastlanmayan, herkesin özlemini duydugu nitelikli bir film bu. (II) Birçok festivalden ödülle dönen yönetmen, onu "yerli ve çagdaş bir film" olarak tanımlıyor. (III) Film, açmazları yüzünden gerçek tercihlerine yönelemeyen insanların hazin öyküsünü konu alıyor. (IV) Filmin yönetmeni hepimizin yakından tanıdığı bir isim: Yusuf Kurçezli. (V) Filmin başkahramanlarının tercihleriyle bulundukları ortamın uyumsuzluğundan kaynaklanan ikilem, seviyeli bir anlatımla sunulmuş. Bu parçanın anlatım akışındaki bozukluğu gidermek için aşağıdaki değişikliklerden hangisi yapılmalıdır?

Paylaş

Etiketler: kpss, paragraf, bilgisi
KPSS Türkçe Paragraf Bilgisi Testi II sorularını online çözebilirsiniz.

Testin Enleri

Nur Gül
Doğru: 5
83.3 Puan
MEHMET OMAÇ
Doğru: 5
83.3 Puan
paradigma
Doğru: 5
83.3 Puan
ebru gulden
Doğru: 4
66.6 Puan
Azizecaki
Doğru: 4
66.6 Puan