KPSS Rehberlik Deneme Sınavı II

KPSS Rehberlik Deneme Sınavı II çöz. KPSS Rehberlik Testleri ve Denemeleri kategorisi KPSS Rehberlik Deneme Sınavı II çöz.KPSS Rehberlik Deneme Sınavı II çöz. KPSS Rehberlik Testleri ve Denemeleri kategorisi KPSS Rehberlik Deneme Sınavı II çöz. KPSS Rehberlik Deneme Sınavı II online çöz

KPSS Rehberlik Deneme Sınavı II Çöz

KPSS Rehberlik Deneme Sınavı II çöz. KPSS Rehberlik Testleri ve Denemeleri kategorisi KPSS Rehberlik Deneme Sınavı II çöz. KPSS Rehberlik Deneme Sınavı II çöz

Online KPSS Rehberlik Deneme Sınavı II Soruları çöz

Soru 1


Bir lisede okul rehber öğretmeni olan Seçil Hanım, lise son sınıf öğrencilerinin sonradan pişman olacakları tercihler yapmamaları için onlara gidebilecekleri okulları ve kendilerini geliştirebilecekleri olanakları ve mesleklerin özelliklerini tanıtmaya özen göstermektedir.

Buna göre Seçil Hanım'ın bu süreçte öğrencilerine ihtiyaç duyduğu bilgileri sunması aşağıdaki hizmet alanlarından hangisinin kapsamındadır?

Soru 2


Aşağıdakilerden hangisi test teknikleri kullanılırken dikkat edilecek noktalardan biri değildir?

Soru 3


Aşağıdakilerden hangisi gelişimsel rehberliğin ilkeleri arasında yer almaz?

Soru 4


Mesleki gelişim kuramlarıyla ilgili olarak aşağıda verilenlerden hangisi yanlıştır?

Soru 5


Dönem başında yeni bir sınıfta rehber öğretmen olarak görevlendirilen Seda Öğretmen, görevlendirildiği sınıfta sosyal ilişkilerin, grup yapısının ve gruptakilerin birbiriyle olan iletişiminin nasıl olduğunu ve grubun genel görünümünü öğrenmek istemektedir.

Buna göre Seda Öğretmen'in aşağıdaki bireyi tanıma tekniklerinden hangisini kullanması uygundur?

Soru 6


Aşağıdakilerden hangisi okul rehber öğretmeninin görevleri arasında değildir?

Soru 7


Bir KPSS kursunda rehber öğretmen olarak· görev yapan Ali Bey'e gelen bir memur adayı ona, Yıllardır KPSS'ye hazırlanıyorum yüksek puan aldığım yıllarda bölümümden alım yapılmıyor. Benim düşük puan aldığım yıllarda da alım sayısı yüksek oluyor. Bu durum kader mi bilmiyorum ama artık ben de kendi mesleğimle uğraşmak istiyorum. Çünkü bu ülkede eğer atanamamış bir öğretmensen hem insanlar hem de kurumlar yalnızca bir iş sahibi olmadığını değil aynı zamanda bir mesleğinin de olmadığını düşünüyor. Şu an işsiz olabilirim ama ben de bir öğretmenim! demiştir.

Buna göre Ali Bey aşağıdakilerden hangisini söylerse empati kurmuş olur?

Soru 8


"Yetenek" kavramıyla ilgili aşağıda verilenlerden hangisi doğru değildir?

Soru 9


Lise son sınıf öğrencisi Aycan ailesinin ders başarısına dönük beklentisi yüksek olduğu ve bu konuda aileden baskı gördüğü için sınava girdiğinde avuçlarının içi terlemekte ve kalp atışları hızlanmakta bundan dolayı istediği başarıyı gösterememektedir.

Buna göre Aycan'a sunulması gereken yardımlar aşağıdaki problem alanına göre öncelikle hangisinin kapsamında olmalıdır?

Soru 10


Lise son sınıf öğrencilerinin sınav yaklaştıkça kaygı düzeylerinin arttığını fark eden okul rehber öğretmeni, öğretmen ve velilerle birlikte bu duruma neden olan koşulların ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır.

Okul rehber öğretmeninin öğretmen ve velilerle sürdürmek istediği çalışmalar aşağıdaki hizmet alanlarından hangisinin kapsamında olmalıdır?

Soru 11


Aşağıdakilerden hangisi özel eğitimin ilkelerinden değildir?

Paylaş

Etiketler: