KPSS Rehberlik Deneme Testi 1

KPSS Rehberlik Deneme Testi 1 sorularını online çözebilirsiniz.

KPSS Rehberlik Deneme Testi 1

KPSS Rehberlik Deneme Testi 1

KPSS Rehberlik Deneme Testi 1 - çöz

KPSS Rehberlik Deneme Testi 1 soruları cevapları
KPSS Rehberlik Deneme Testi 1


Soru 1


Bir ilköğretim okulunun rehber öğretmeni, bilgisayarın ve internetin doğru kullanımı ve uzun saatler bilgisayar başında zaman geçirmenin zararları konusunda ailelere ve öğrencilere seminer vermek yoluyla onları bilinçlendireceğini düşünmektedir.

Rehber öğretmenin yapmayı düşündüğü bu çalışma, rehberliğin hangi işlevi ile ilgilidir?

Soru 2


Bir ortaöğretim kurumunda seçmeli derslerin belirlenmesi için Okul Rehber Öğretmeni Tahsin Bey, öğrencileri on kişilik gruplara ayırarak, grup sözcülerinin grubun ilgi alanlarını yazılı olarak bildirmelerini ister. Dokuz gruptan iki tanesi sanat etkinlikleri, üç tanesi spor etkinlikleri, iki tanesi satranç, bir tane folklor, bir başka grup sergi düzenleme gibi dersleri tercih etmişlerdir. Tahsin Bey okul rehberlik yürütme komisyonu toplantısında, öğrencilerin yetenekleri ve ilgi duydukları alanlarla ilgi yapmış olduğu çalışmanın sonuçlarını açıklar. Bu sonuçlara göre Tahsin Bey, satranç ve spor etkinliklerinin uygun seçmeli dersler olabileceğini söyler.

Buna göre Tahsin Bey'in yapmış olduğu çalışma rehberliğin hangi işleviyle açıklanabilir?

Soru 3


İnsanlara değer veren Aslı Öğretmen, matematik yazılılarını okuduğunda “75” alan Mine’nin üzüldüğünü fark eder. 75 puanın düşük bir puan olmadığını ve Mine’ye neden üzüldüğünü sorduğunda Mine: “Lise birincisi olmazsam babam bana kızacak, belki de beni okula göndermeyecek.” der.

Aslı Öğretmen aşağıdakilerden hangisini söylerse, Mine’yle empati kurmuş olur?

Soru 4


Lise son sınıfta okuyan Serpil, LYS’ye hazırlanmaktadır. Serpil’in yetiştirilme tarzı ve ailesinin ona her konuda destek olması Serpil’in kendisine güvenen bir kişiliğe sahip olmasını beraberinde getirmiştir. Ancak derslerine çok çalışmasına rağmen deneme sınavlarında aşırı heyecanlanarak istediği puanları elde edememektedir.

Sınavlarda yaşadığı endişe yüzünden gelecekte başarılı bir doktor olamayacağını düşünen Serpil’e verilecek rehberlik yardımı öncelikle aşağıdaki problem alanlarından hangisine yönelik olmalıdır?

Soru 5


Danışan : Son günlerde canım çok sıkılıyor.

Danışman : Bu aralar biraz bunaldın.

Danışan ve danışman arasında geçen ifadelere bakarak danışmanın aşağıdaki danışma tekniklerinden hangisini kullandığı söylenebilir?


Paylaş

Etiketler: rehberlik, deneme, sınavı

Testin Enleri

gozdexo
Doğru: 5
100 Puan
Fy
Doğru: 5
100 Puan
Merve Uysal
Doğru: 5
100 Puan
Birgul
Doğru: 5
100 Puan
texas64
Doğru: 5
100 Puan
KPSS Rehberlik Testleri