KPSS Rehberlik Soruları I

KPSS Rehberlik Soruları I çöz. KPSS Rehberlik Testleri ve Denemeleri kategorisi KPSS Rehberlik Soruları I çöz.KPSS Rehberlik Soruları I çöz. KPSS Rehberlik Testleri ve Denemeleri kategorisi KPSS Rehberlik Soruları I çöz. KPSS Rehberlik Soruları I online çöz

KPSS Rehberlik Soruları I Çöz

KPSS Rehberlik Soruları I çöz. KPSS Rehberlik Testleri ve Denemeleri kategorisi KPSS Rehberlik Soruları I çöz. KPSS Rehberlik Soruları I çöz

Online KPSS Rehberlik Soruları I Soruları çöz

Soru 1


Bir ilköğretim okulunun rehber öğretmeni, bilgisayarın ve internetin doğru kullanımı ve uzun saatler bilgisayar başında zaman geçirmenin zararları konusunda ailelere ve öğrencilere seminer vermek yoluyla onları bilinçlendireceğini düşünmektedir.

Rehber öğretmenin yapmayı düşündüğü bu çalışma, rehberliğin hangi işlevi ile ilgilidir?

Soru 2


Bir ortaöğretim kurumunda seçmeli derslerin belirlenmesi için Okul Rehber Öğretmeni Tahsin Bey, öğrencileri on kişilik gruplara ayırarak, grup sözcülerinin grubun ilgi alanlarını yazılı olarak bildirmelerini ister. Dokuz gruptan iki tanesi sanat etkinlikleri, üç tanesi spor etkinlikleri, iki tanesi satranç, bir tane folklor, bir başka grup sergi düzenleme gibi dersleri tercih etmişlerdir. Tahsin Bey okul rehberlik yürütme komisyonu toplantısında, öğrencilerin yetenekleri ve ilgi duydukları alanlarla ilgi yapmış olduğu çalışmanın sonuçlarını açıklar. Bu sonuçlara göre Tahsin Bey, satranç ve spor etkinliklerinin uygun seçmeli dersler olabileceğini söyler.

Buna göre Tahsin Bey'in yapmış olduğu çalışma rehberliğin hangi işleviyle açıklanabilir?

Soru 3


İnsanlara değer veren Aslı Öğretmen, matematik yazılılarını okuduğunda “75” alan Mine’nin üzüldüğünü fark eder. 75 puanın düşük bir puan olmadığını ve Mine’ye neden üzüldüğünü sorduğunda Mine: “Lise birincisi olmazsam babam bana kızacak, belki de beni okula göndermeyecek.” der.

Aslı Öğretmen aşağıdakilerden hangisini söylerse, Mine’yle empati kurmuş olur?

Soru 4


Lise son sınıfta okuyan Serpil, LYS’ye hazırlanmaktadır. Serpil’in yetiştirilme tarzı ve ailesinin ona her konuda destek olması Serpil’in kendisine güvenen bir kişiliğe sahip olmasını beraberinde getirmiştir. Ancak derslerine çok çalışmasına rağmen deneme sınavlarında aşırı heyecanlanarak istediği puanları elde edememektedir.

Sınavlarda yaşadığı endişe yüzünden gelecekte başarılı bir doktor olamayacağını düşünen Serpil’e verilecek rehberlik yardımı öncelikle aşağıdaki problem alanlarından hangisine yönelik olmalıdır?

Soru 5


Danışan : Son günlerde canım çok sıkılıyor.

Danışman : Bu aralar biraz bunaldın.

Danışan ve danışman arasında geçen ifadelere bakarak danışmanın aşağıdaki danışma tekniklerinden hangisini kullandığı söylenebilir?

Soru 6


Aşağıdakilerden hangileri öğrencilerin kendileri hakkındaki bilgileri yine kendilerinin yazarak serbestçe rapor etmesi tekniğidir?

Soru 7


Okullarda uygulanan, bir grup içinde bulunan bireyler arasındaki toplumsal ilişkileri inceleyip ortaya çıkarmaya yarayan tekniğe ne ad verilir?

Soru 8


Bir bireyin tüm yönleri ile ayrıntılı bir şekilde incelendiği teknik hangisidir?

Soru 9


Öğrencilerin yaşadığı problemleri belirlemek amacı ile okullarda uygulanan anket aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 10


Sadece belirli birey yada grup içindeki bireylerin yine belirli davranışlarını gözlemek amacı ile yapılan gözleme ne ad verilir?

Paylaş

Etiketler: