Soru

Melih kaldıraç, sabit makara ve eğik düzlem kullanarak şekildeki gibi denge durumunda olan bir model oluşturmuştur. Eğik düzlemin dik açılı köşesindeki bir düzenek sayesinde eğik düzlemin yüksekliği artırılıp azaltılarak eğik düzlemin eğimi istenildiği şekilde ayarlanabilmektedir. (Kaldıraç olarak kullanılan çubuğun ve makaraların ağırlığı ile sürtünmeler önemsizdir.)

LGS 8.Sınıf Fen Deneme Sınavı

Melih kaldıracı tavana bağladığı ipi C noktasına kaydırırsa tekrar dengeyi sağlamak için tek başına yeterli olan iki farklı işlem, aşağıdaki seçeneklerden hangisinde birlikte ve doğru olarak tanımlanmıştır?

A) A noktasına daha fazla ağırlık asmak - Eğik düzlemin eğimini artırmak

B) A noktasına daha az ağırlık asmak - Eğik düzlemin eğimini azaltmak

C) Eğik düzlemdeki cismin ağırlığını artırmak - Eğik düzlemin eğimini azaltmak

D) Eğik düzlemdeki cismin ağırlığını artırmak - Eğik düzlemin eğimini artırmak

E)


Doğru Cevap: Görüntülemek için tıklayınız.


Online Soru: Melih kaldıraç, sabit makara ve eğik düzlem kullanarak şekildeki gibi denge durumunda olan bir model oluşturmuştur. Eğik düzlemin dik açılı köşesindeki bir düzenek sayesinde eğik düzlemin yüksekliği artırılıp azaltılarak eğik düzlemin eğimi istenildiği şekilde ayarlanabilmektedir. (Kaldıraç olarak kullanılan çubuğun ve makaraların ağırlığı ile sürtünmeler önemsizdir.) Melih kaldıracı tavana bağladığı ipi C noktasına kaydırırsa tekrar dengeyi sağlamak için tek başına yeterli olan iki farklı işlem, aşağıdaki seçeneklerden hangisinde birlikte ve doğru olarak tanımlanmıştır?

Melih kaldıraç, sabit makara ve eğik düzlem kullanarak şekildeki gibi denge durumunda olan bir model oluşturmuştur. Eğik düzlemin dik açılı köşesindeki bir düzenek sayesinde eğik düzlemin yüksekliği artırılıp azaltılarak eğik düzlemin eğimi istenildiği şekilde ayarlanabilmektedir. (Kaldıraç olarak kullanılan çubuğun ve makaraların ağırlığı ile sürtünmeler önemsizdir.) Melih kaldıracı tavana bağladığı ipi C noktasına kaydırırsa tekrar dengeyi sağlamak için tek başına yeterli olan iki farklı işlem, aşağıdaki seçeneklerden hangisinde birlikte ve doğru olarak tanımlanmıştır? Melih kaldıraç, sabit makara ve eğik düzlem kullanarak şekildeki gibi denge durumunda olan bir model oluşturmuştur. Eğik düzlemin dik açılı köşesindeki bir düzenek sayesinde eğik düzlemin yüksekliği artırılıp azaltılarak eğik düzlemin eğimi istenildiği şekilde ayarlanabilmektedir. (Kaldıraç olarak kullanılan çubuğun ve makaraların ağırlığı ile sürtünmeler önemsizdir.) Melih kaldıracı tavana bağladığı ipi C noktasına kaydırırsa tekrar dengeyi sağlamak için tek başına yeterli olan iki farklı işlem, aşağıdaki seçeneklerden hangisinde birlikte ve doğru olarak tanımlanmıştır?