KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları I

KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları I

KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları I - çöz

KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları I soruları cevapları
KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları I

KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları ISoru 1


Bir Formula-1 yarışçısı, birkaç yıl önce ayrıldığı takımına geri dönmüştür. Yarışçının uzun yıllar eski takımının aracı ile yarışmasına rağmen geri döndüğünde eski arabasının kumanda panelindeki işaretlerin anlamlarını hatırlamakta güçlük çekmesi aşağıdakilerden hangisiyle açıklanabilir?

Soru 2


Anne bütün uğraşlardan sonra çocuğuna yoğurt yedirmeyi başaramadığı için bu ısrardan vazgeçmiştir. Daha sonra yuvaya başlayan çocuğunun, beslenme saatinde diğer çocuklarla birlikte yoğurt yediğini akşam eve gelince anlattıklarından öğrenmiştir. Anne evde de çocuğunun önüne yoğurt koyunca, hiç karşı çıkmadan çocuğun yoğurdu yiyip bitirdiğini görmüştür.

Çocuğun artık yoğurt yemeye başlamasının nedeni olarak aşağıdakilerden hangisi ileri sürülebilir?

Soru 3


Bir özel okul yönetimi, okul binasının en üst katlarındaki sınıf ve odalara ulaşımı kolaylaştırmak için asansörleri hizmete açmıştır. Öğrencilerin sadece bu kata çıkmak için kullanmalarını sağlamak için de asansöre duyurular asılmıştır. Ancak öğrenciler birinci kat için bile asansörü tercih etmeye başlayınca asansörler yoğun şekilde kullanılmış ve sık sık arıza yapmaya başlamıştır. Kullanım dışı bırakmanın, öğrencilerin gözünde okulun imajına zarar vermesinden endişe eden yönetim, asansörlerin daha az kullanılmasını sağlamak için yeni bir düzenlemeye gitmeye karar vermiştir. Bu düzenleme ile ilk katlardan aşağıya inmek için çağırma düğmesine basıldığında asansörün 3 dakika bekledikten sonra harekete geçmesi sağlanmış ve bir süre sonra da öğrencilerin büyük bir kısmının asansörlerden vazgeçip merdivenlere yöneldikleri gözlenmiştir.

Verilen örnekte öğrencilerin asansörü daha az kullanmaları aşağıdaki davranış kontrol tekniklerinin hangisi ile gerçekleştirilmiştir?

Soru 4


Ahmet, ana yolun kenarındaki evlerinin duvarla çevrili bahçesinde top oynamaktadır. Oynarken duvarı aşıp yola kaçan topları birkaç kez arabanın altında kalarak şiddetli şekilde patlayan Ahmet, bir gün oynarken top bahçenin duvarından aşar aşmaz elleri ile kulaklarını kapatmıştır.

Ahmet’in top duvarı aşınca kulaklarını tıkama davranışı aşağıdaki davranış kazandırma tekniklerinin hangisiyle açıklanabilir?

Soru 5


Bir marketler grubu, müşteri sayısını artırmak için bir kampanya başlatmıştır. Bu amaçla on bininci, yirmi bininci ve otuz bininci müşterisine otomobil hediye etmeyi vaat etmektedir.

Yukarıdaki örnekte müşteriler için hangi pekiştirme tarifesi kullanılmaktadır?

Paylaş

KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları I sorularını online çözebilirsiniz.

Testin Enleri

SALİHREİS
Doğru: 5
100 Puan
Muhammed Cu
Doğru: 5
100 Puan
Nur Gül
Doğru: 5
100 Puan
Reyhan Kıra
Doğru: 5
100 Puan
Feyza Altın
Doğru: 5
100 Puan