KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları II çöz

KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları IISoru 1


Başarısızlık duygusu öğrencilerde panik ve heyecan tepkileri doğurabilmektedir. Birkaç kez sınava giren bir çocuk yaşadığı başarısızlıkların ardından, sınavlar öncesinde, henüz sınava girmeden bile aynı panik tepkilerini gösterebilir. Öte yandan normalde topluluğun karşısında konuşmaktan hiç rahatsızlık duymayan bir öğrenci, birkaç kez yaptığı gaflara bağlı olarak gülünç duruma düşünce topluluğun karşısına utandığı için konuşmayı reddedebilir.

Öğrencinin sınava girerken heyecanlanması ve kalabalık önünde konuşmayı reddetmesi hakkında aşağıda sunulan ifadelerden hangisi kesinlikle doğrudur?

Soru 2


Para çekme makinelerinden verilen fiş ve hesap özetlerinin bankamatik kabinlerini aşırı şekilde kirletmesinden ve kâğıt israfına bağlı maliyet artışından şikâyetçi olan bir banka bunu önlemek için bir çare arar. Önce bu belgeler için özel çöp kutuları koyar ama sonuç vermez. Ardından “Gereksizse almayınız”, “kâğıt israfına neden olmayınız” şeklindeki yazılı afiş ve uyarı levhaları kullanılır ama banka yine beklentilerine ulaşamaz. Ardından bu belgenin basıldığı kâğıdın ve mürekkebinin kalitesini düşürür, bu da işe yaramaz. Banka yetkilileri hesap özeti ve fiş isteyenlerden az da olsa bir miktar para kesince sonuç alır ve çözüme ulaşılır.

Banka yetkililerinin uygulaması hangi modele uygun bir öğrenmeyi örneklendirmektedir?

Soru 3


Özellikle ilköğretim birinci kademe düzeyinde çok sık kullanılan, “aferin, teşekkür ederim, çok doğru” gibi sözel ifadeler, “başarma duygusu, puan, derece, not, kupa, altın madalya” gibi ödüller davranış kontrolünde fazlasıyla işe yaramaktadır. Öte yandan başka bir grup pekiştireç olarak “şekerleme, çikolata, limonata” gibi ödüller de özellikle okul öncesi eğitim düzeyi gibi küçük yaş gruplarında davranış kazandırmada son derece etkili olmaktadır.

İkinci grupta verilen şeker ve çikolata gibi pekiştireçlerin küçük yaş gruplarında daha etkili olmasının temel nedeni aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 4


Bir ülkede yapılan seçimlerde politikacılar, yapılan açık hava toplantılarında, toplantı yapılan şehrin spor takımlarının renklerini taşıyan kıyafet, atkı ve formaları ile topluluğun karşısına çıkmakta, öte yandan konuşmalarında sık sık yöresel söylemlere yer vermekte ve yöresel yemekleri örnek vererek seçmenlerini etkilemeye çalışmaktadır.

Politikacıların kamuoyunu etkilemek için bu uygulamaları tercih etmeleri hangi kuramsal yaklaşımın prensiplerini kullandıklarını göstermektedir?

Soru 5


Kaçınma öğrenmesi ile olumsuz pekiştirme süreçlerini benzer kılan özelliklere ilişkin aşağıda verilen değerlendirmelerin hangisi kesinlikle doğrudur?

Soru 6


Ziraat mühendisliği bölümünde öğrenim gören Zarife, derslerinde bitkilerin Latince isimlerini öğrenirken onları babasının işletmekte olduğu aklardaki yöresel isimleriyle ilişkilendirerek daha kalıcı öğrenmeler gerçekleştirmiştir.

Buna göre Zarife'nln kullandığı yöntem, öğrenmeyi etkileyen faktörlerden hangisiyle ilgilidir?

Soru 7


Anaokuluna giden çocuğuna elliye kadar saymayı öğretmeye çalışan Seden Hanım ne kadar uğraşsa da amacına ulaşamamıştır. İlkokula başladıktan kısa süre sonra çocuğunun elliye kadar saymayı öğrendiğini fark eden Seden Hanım kendi kendine, "Demek ki ben doğru yöntemler kullanamadım. Baksanıza öğretmeni çabucak öğretmiş saymayı." demiştir.

Seden Hanım'ın yaptığı bu yorumun öğrenme psikolojisi açısından yanlış olduğunu ileri süren bir kişinin, bu savını aşağıdaki ifadelerden hangisiyle desteklemesi daha uygun olur?

Soru 8


Öğrencilerinin güdülenme düzeylerini artırmak isteyen bir öğretmenin aşağıdakilerden hangisini yapması amacına ulaşmasına en az katkı sağlar?

Soru 9


Lise öğrencisi Metin coğrafya dersine çalışırken, ülkemizde yetiştirilen tarım ürünlerini çeşitlerine göre gruplara ayırıp bu ürünlerin adlarını defterine yazmış ve sonra da bunları kendisine hatırlatacak kelimeler bulmuştur. Daha sonra ise defteri ablasına verip bu ürünleri ezbere söylerken ablasının defterden takip ederek ona hatalarını söylemesini istemiştir. Bu uygulamanın ardından karıştırdığı ürünlerin isimlerini renkli kalemlerle daire içine alıp defalarca okumuştur.

Buna göre Metin'in öğrenmeyi etkileyen aşağıdaki unsurların hangisinden yararlandığı söylenemez?

Soru 10


Fatma Hanım, çalıştığı iş yerinde bir yıl boyunca dolabı masanın sağ tarafında olan bir yerde oturmuş ancak daha sonra bir arkadaşıyla masasını değiştirmek zorunda kalmıştır. Fatma Hanım'ın yeni masasında dolap sol tarafla bulunmaktadır. Fatma Hanım ne zaman dolaptan bir şey alacak olsa bir süre hep sağ tarafa yönelmiştir.

Fatma Hanım'ın dolaptan bir şey alacak olduğunda sağ tarafa yönelmesi aşağıdaki kavramlardan hangisiyle en iyi açıklanabilir?

Soru 11


Yemeğini yemek istemediğini söyleyerek ağlamaya başlayan Ceyda'ya annesi "Tamam kızım. Sus da yemezsen yeme." der ve Ceyda ağlamayı bırakır. O günden sonra da Ceyda ne zaman istemediği bir şeyi yapması söylense ağlamaya başlar.

Ceyda'nın istemediği şeyleri yapması söylendiğinde ağlaması aşağıdaki süreçlerden hangisinin sonucudur?

Paylaş

Etiketler:
KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları II sorularını online çözebilirsiniz.

KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları II çöz

KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları II çöz. Online olarak sorular ve cevaplar testimizde. KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları II soru ve cevapları çözün. KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları II sorularını çöz KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları II sorularını ve cevapları anında görüntüle. KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları II çöz. KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları II soru ve cevapları çözün. KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları II sorularını çöz KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları II test sorularını çöz.

KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları II Soruları

2021 KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları II