KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları II

KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları II

KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları II - çöz

KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları II soruları cevapları
KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları II

KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları IISoru 1


Başarısızlık duygusu öğrencilerde panik ve heyecan tepkileri doğurabilmektedir. Birkaç kez sınava giren bir çocuk yaşadığı başarısızlıkların ardından, sınavlar öncesinde, henüz sınava girmeden bile aynı panik tepkilerini gösterebilir. Öte yandan normalde topluluğun karşısında konuşmaktan hiç rahatsızlık duymayan bir öğrenci, birkaç kez yaptığı gaflara bağlı olarak gülünç duruma düşünce topluluğun karşısına utandığı için konuşmayı reddedebilir.

Öğrencinin sınava girerken heyecanlanması ve kalabalık önünde konuşmayı reddetmesi hakkında aşağıda sunulan ifadelerden hangisi kesinlikle doğrudur?

Soru 2


Para çekme makinelerinden verilen fiş ve hesap özetlerinin bankamatik kabinlerini aşırı şekilde kirletmesinden ve kâğıt israfına bağlı maliyet artışından şikâyetçi olan bir banka bunu önlemek için bir çare arar. Önce bu belgeler için özel çöp kutuları koyar ama sonuç vermez. Ardından “Gereksizse almayınız”, “kâğıt israfına neden olmayınız” şeklindeki yazılı afiş ve uyarı levhaları kullanılır ama banka yine beklentilerine ulaşamaz. Ardından bu belgenin basıldığı kâğıdın ve mürekkebinin kalitesini düşürür, bu da işe yaramaz. Banka yetkilileri hesap özeti ve fiş isteyenlerden az da olsa bir miktar para kesince sonuç alır ve çözüme ulaşılır.

Banka yetkililerinin uygulaması hangi modele uygun bir öğrenmeyi örneklendirmektedir?

Soru 3


Özellikle ilköğretim birinci kademe düzeyinde çok sık kullanılan, “aferin, teşekkür ederim, çok doğru” gibi sözel ifadeler, “başarma duygusu, puan, derece, not, kupa, altın madalya” gibi ödüller davranış kontrolünde fazlasıyla işe yaramaktadır. Öte yandan başka bir grup pekiştireç olarak “şekerleme, çikolata, limonata” gibi ödüller de özellikle okul öncesi eğitim düzeyi gibi küçük yaş gruplarında davranış kazandırmada son derece etkili olmaktadır.

İkinci grupta verilen şeker ve çikolata gibi pekiştireçlerin küçük yaş gruplarında daha etkili olmasının temel nedeni aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 4


Bir ülkede yapılan seçimlerde politikacılar, yapılan açık hava toplantılarında, toplantı yapılan şehrin spor takımlarının renklerini taşıyan kıyafet, atkı ve formaları ile topluluğun karşısına çıkmakta, öte yandan konuşmalarında sık sık yöresel söylemlere yer vermekte ve yöresel yemekleri örnek vererek seçmenlerini etkilemeye çalışmaktadır.

Politikacıların kamuoyunu etkilemek için bu uygulamaları tercih etmeleri hangi kuramsal yaklaşımın prensiplerini kullandıklarını göstermektedir?

Soru 5


“Kaçınma öğrenmesi” ile “olumsuz pekiştirme” süreçlerini benzer kılan özelliklere ilişkin aşağıda verilen değerlendirmelerin hangisi kesinlikle doğrudur?

Paylaş

KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları II sorularını online çözebilirsiniz.

Testin Enleri

serkan akde
Doğru: 5
100 Puan
merve52
Doğru: 5
100 Puan
sultan20
Doğru: 5
100 Puan
fatos ozdem
Doğru: 5
100 Puan
gulll
Doğru: 4
80 Puan