KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları III

KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları III

KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları III - çöz

KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları III soruları cevapları
KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları III

KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları IIISoru 1


6 yaşındaki Mahmut ailesi ile birlikte kaplıcalara gider. Yüzmeyi öğrenmek için çok istekli olan Mahmut 40 derecelik kaplıca havuzuna sıcak diyerek giremez. Babası önce suyu ılıtır ve sonra havuzun soğuk suyunu kapatıp sıcağı açık bırakır. Bir süre sonra suyun sıcaklığı tekrar 40 dereceye gelse de Mahmut’un sıcaklıktan yakınmadığını fark eder.

Söz konusu örnekte Mahmut’un önceleri girememesine rağmen sonra aynı sıcaklıktan şikâyetçi olmaması aşağıdakilerin hangisinin sonucunda gerçekleşmiştir?

Soru 2


Ergenlik döneminin tipik özelliklerinden birisi ergen ben merkezciliğidir. Bu özelliğin bir biçimi de ergenin hissettiği, başkalarınca anlaşılamayacağı duygusudur. Gence “kimse beni anlayamaz” duygusu hâkim olduğunda bu duygu davranışlarına da yansır. Aslında ailesinde ve arkadaş çevresinde onu anlayabilecek birileri olsa da bu duygusunun etkisiyle öylesine onlardan uzak durur ki, kendi kendine anlaşılmasını zorlaştırır. Bu yolla gencin başkasını onu anlayamayacağı düşüncesi pekişir.

Bu durum aşağıdakilerin hangisine en uygun örnektir?

Soru 3


Yemekten önce ellerini yıkamayan çocuğu, annesi her seferinde azarlayarak bu davranışı yaptırmaktadır. Anne daha sonra, çocuğun el yıkama tepkisini başlatan uyarıcının kendisinin onu azarlaması olduğunu fark eder. Bundan sonra sofra hazırlamaya başladığında çocuğuna ellerini yıkamasını söyler. Bu durum birkaç kez tekrar ettikten sonra çocuk artık yemek masasının düzenlenmeye başlamasıyla birlikte ellerini yıkamayı öğrenir.

Yukarıdaki örnekte sonuç tepkisini oluşturan uyaran hangisidir?

Soru 4


Mustafa balık tutkunudur ve farklı türlerde, çok sayıda balık beslediği büyük bir akvaryumu bulunmaktadır. Akvaryumun içinde köşelerde suyu oksijen açısından zenginleştirmeye yönelik iki filtre yerleştirilmiştir. Mustafa, balıkların gün geçtikçe bu filtrelerden birinin yanında toplandıklarını, diğerinin olduğu köşeye gitmediklerini fark eder. Bunun nedenini anlamaya çalışırken cihazlardan birinin bozulmuş olduğunu, oksijen üretemediğini ve balıkların da sağlam olanın yanına toplandıklarını gözlemler.

Örnekte balıkların arızalı olan filtrenin yanından uzaklaşmalarının nedeni aşağıdakilerden hangisi ile açıklanabilir?

Soru 5


Evde bilgisayar oyunlarıyla çok fazla süre geçirip bunu alışkanlık haline getiren ve bu nedenle de derslerini ihmal eden bir çocuğun anne-babasına, edimsel koşullanma ilkeleri dikkate alındığında aşağıdakilerden hangisinin önerilmesi en uygundur?

Paylaş

KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları III sorularını online çözebilirsiniz.

Testin Enleri

serkan akde
Doğru: 5
100 Puan
merve52
Doğru: 5
100 Puan
hawl333
Doğru: 5
100 Puan
esra akbaba
Doğru: 5
100 Puan
vasfi
Doğru: 5
100 Puan