KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları IV

KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları IV

KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları IV - çöz

KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları IV soruları cevapları
KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları IV

KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları IVSoru 1


Çocuğunun isteklerine dayanamayıp her isteğini yapmaya çalışan bir anne bunun evde problem olmaya başladığını fark eder. Çocuk istediği yapılmadığında huzursuzluk çıkarmaya, eşyalarını, oyuncaklarını sağa sola fırlatmaya başlamıştır. Bunun üzerine anne çocuğuna, “eşyaları fırlatmasını sürdürürse onunla ilgilenmeyeceğini” söyler ve bunu da uygular. Çocuk başlangıçta ağlama davranışı ile tepkilerini şiddetlendirse de bir süre sonra bu uygulamaya beklenen tepkileri verir ve eşyaları fırlatma davranışlarında azalma meydana gelir. Anne bu değişimi fark edince artık eskisi gibi davranmayacağını düşünerek gevşer ve huzursuzluk çıkarmasına dayanamadığında çocuğun isteklerini yeniden yerine getirmeye başlar.

Annenin dayanamayıp isteklerini yeniden yerine getirmeye başlamasının, eşyaları fırlatma davranışı üzerindeki muhtemel etkileri hakkında aşağıda verilen değerlendirmelerin hangisi en doğrusudur?

Soru 2


Donuk zekâya sahip olan ve bu nedenle kaynaştırma eğitimine alınan bir öğrenciye yazı yazma öğretilmeye çalışılmaktadır. Öğretmeni çocuğa üzerinde “Ali Gel” yazan bir fiş vermiş bunu yazmasını istemektedir. Bu fişi tamamıyla yazdığında çocuğu çikolata ile ödüllendireceğini de söylemiştir. Üç gün bu fişe çalışan çocuk “A”, “Al” ve “Ali” yazmıştır ama fişin tamamını yazamamıştır. Öğretmeni ise bu değişimlerle ilgilenmemiş ve tamamını yazmadıkça çikolata vermeyeceğini söylemiştir.

Öğretmenin ilgisiz tutumu aşağıdaki davranış kazandırma tekniklerinin hangisine uygun olmadığı için olumsuz olarak eleştirilebilir?

Soru 3


Televizyonlarda, sinemalarda her gün farklı suç olaylarının ayrıntılı biçimde işlendiği aksiyon filmleri ve haberlerle karşılaşıyoruz. Kimi bir bankanın nasıl soyulabileceğini kimi bir kaçakçılığın hatta kimi de bir cinayetin nasıl olabileceğini akla hayale gelmedik biçimde açık olarak anlatıyor; neredeyse yol gösteriyor. Ama ne olursa olsun, gerçek hayatta yaşanan benzer olaylarda bu yayınları izlenmiş olmayı gerekçe göstererek yapılan savunmaların pratikte bir anlamlı yoktur. Yani bu film ve programları izlemiş olmak, suçu işleyenleri haklı çıkaran bir gerekçe olamaz.

Suç işleyenlerin, suç eylemlerini bu programları izlemiş olmaları ile gerekçelendiremeyeceklerini açıklamak için Bandura’nın sosyal bilişsel öğrenme kuramının hangi kavramı kullanılabilir?

Soru 4


Öğrenciler dönemin başında yavaş hareket ederken ödevi teslim etme günleri yaklaştıkça daha hızlı çalışmaktadırlar. Ancak pekiştirme yapıldıktan sonra ki zamanda gene yavaş hareket etmeye başlayacaklardır. Çünkü hızlı hareket etseler de sürenin bitimine kadar pekiştirilmeyeceklerini öğrenmişlerdir.

Bu duruma yol açan neden aşağıdakilerden hangi pekiştirme tarifesi olarak gösterilebilir?

Soru 5


Ayşe yeni başladığı işinde, personelin giriş ve çıkış saatlerinde imza attığını gözlemiştir. Bunun nedenini sorduğunda “İş denetiminin bu yolla sağlandığı, işe geç kalan veya izinsiz erken ayrılanlara çeşitli yaptırımlar uygulandığı” yanıtını almıştır. Bundan sonra kendisi de işe geliş ve gidiş saatlerine uymaya özen göstermiş ve imza atmıştır.

Ayşe’nin davranışları üzerinde etkili olan öğrenme faktörü aşağıdakilerden hangisidir?

Paylaş

KPSS Öğrenme Psikolojisi Test Soruları IV sorularını online çözebilirsiniz.

Testin Enleri

merve52
Doğru: 5
100 Puan
binbirnota
Doğru: 5
100 Puan
kendal
Doğru: 5
100 Puan
osman80
Doğru: 5
100 Puan
yasin özdal
Doğru: 5
100 Puan