Okulda Öğrenme Modeli - Carroll

Okulda Öğrenme Modeli - Carroll

CARROLL’UN OKULDA ÖGRENME MODELİCarroll “ 1963 yılında “Okul Öğrenimine İlişkin Bir Model” başlıklı makalesinde her öğrenciye gereksinim duyduğu ek zaman olanağı verildiğinde tüm öğrencilerin belirlenen öğrenme düzeyine ulaşabileceğini savunmuştur.Carroll’a göre her öğrenci aynı düzeyde öğrenebilir fakat hızlı ve
Okulda Öğrenme Modeli - Carroll hakkında değerlendirme yaptık. Okulda Öğrenme Modeli - Carroll için aşağıda oyunuzu kullanarak değerlendirme yapabilirsiniz Okulda Öğrenme Modeli - Carroll

CARROLL’UN OKULDA ÖGRENME MODELİ

Carroll “ 1963 yılında “Okul Öğrenimine İlişkin Bir Model” başlıklı makalesinde her öğrenciye gereksinim duyduğu ek zaman olanağı verildiğinde tüm öğrencilerin belirlenen öğrenme düzeyine ulaşabileceğini savunmuştur.Carroll’a göre her öğrenci aynı düzeyde öğrenebilir fakat hızlı ve yavaş öğrenen öğrenciler vardır. Öğrenmede belirleyici olan değişken zamandır. Carroll’un “Okulda öğrenme modeli” Bloom’un “Tam öğrenme modeli” ve Slavin’in “Etkili öğrenme modeli”ne esin kaynağı olmuştur. Kaliteli öğretim, yetenek, fırsat ve sebat önemli değişkenleridir.

Carroll, her öğrenciye ihtiyaç duyduğu zaman ve ek öğrenme olanakları sağlandığında tüm öğrencilerin belirlenen öğrenme düzeyine ulaşacağını savunmuştur.

Eğer bir okul öğrencilere başarılı ve doyurucu bir düzeyde öğrenme deneyimi kazandırmak istiyorsa, öğrenim stratejileri ve değerlendirme kurallarında olduğu kadar öğrencilerin tutumlarında öğretmende ve yöneticilerde önemli değişiklikler mutlaka yapılmalıdır.

Beş temel öğe vardır:

1- Yetenek,

2- Öğretimin kalitesi,

3- Öğretimi anlama yeteneği,

4- Sebat,

5- Öğrenmeye ayrılan süre

Bu yöntemden kaynaklanan iki yöntem vardır;

✦ Bireyselleştirilmiş öğretim sistemi. Keller

✦ Tam öğrenme. Bloom


Örnek Soru:

Aşağıdakilerden hangisi Carroll’ın okulda öğrenme modeline göre geliştirilen temel öğretme yaklaşımlarıdır?

A) Bireyselleştirilmiş Öğretim Sistemi – Tam Öğrenme

B) Tam Öğrenme – İşbirlikli Öğrenme

C) Bilgisayar Destekli Öğretim – Programlı Öğretim

D) Programlı Öğretim – Tam Öğrenme

E) Gagne Öğrenme Modeli – Slavin Etkili Öğretim


Cevap: AOrtalama (0 Oy)

Yorum Yaz

Okulda Öğrenme Modeli - Carroll

Okulda Öğrenme Modeli - Carroll
Okulda Öğrenme Modeli - Carroll