KPSS Psikoseksüel Gelişim Kuramı Test

KPSS Psikoseksüel Gelişim Kuramı Test

KPSS Psikoseksüel Gelişim Kuramı Test - çöz

KPSS Psikoseksüel Gelişim Kuramı Test soruları cevapları
KPSS Psikoseksüel Gelişim Kuramı Test

KPSS Psikoseksüel Gelişim Kuramı TestSoru 1


Dış görünüşüyle kızların ilgisini çekemeyen Sedat'ın, okulun tiyatro grubunda çok başarılı olarak istediği ilgiyi çekebilmesi, aşağıda verilen hangi savunma mekanizmasına örnek oluşturur?

Soru 2


Altı yaşındaki Ozan'ın annesi, son zamanlarda oğlunun, bedeninin kızlardan neden farklı olduğunu merak ettiğini ve bununla birlikte oğlunun cinsellikle ilgili konulara çok meraklı olduğunu fark etmiştir.

Buna göre Ozan, Freud'un psikoseksüel gelişim kuramına göre, aşağıda verilen hangi dönemde bulunmaktadır?

Soru 3


Geçirdiği bir trafik kazasında felç olan ve bu ne­denle ayaklarını kullanamayan bir gencin, kendini okumaya vererek iyi bir edebiyatçı olmaya çalış­ması, aşağıda verilen hangi savunma mekaniz­ması ile açıklanır?

Soru 4


Ünlü cinayet romanları yazarı Agatha Christie, çocuk­ken anne-babası tarafından baskıcı bir eğitimle büyü­tülmüş ve bu baskılı eğitimden doğan saldırganlığını yazdığı romanlara yansıtmıştır.

Agatha Christie'nin kullandığı savunma mekaniz­ması aşağıdakilerden hangisi olabilir?

Soru 5


Çocukluğunda baskıcı bir eğitimden geçen, şu anda hep anne-babasının beklentilerine göre ya­şamaya çalışan ve mükemmeliyetçi bir kişilik özelliğine sahip olan Şükrü'de, Freud'a göre aşa­ğıda verilen hangi kişilik birimi baskındır?

Soru 6


Annesine çok düşkün olan Can büyüyünce annesiyle evleneceğini söylemektedir. Ayrıca evde babası gibi davranmaktadır. Örneğin; babası gibi traş olmaya çalışmakta ve babasının parfümlerini kullanmaktadır.

Freud'a göre, Can aşağıda verilenlerden hangisi­ni yaşamaktadır?

Soru 7


Gülçin Hanım, beş yaşındaki oğlu Efe'nin için­de bulunduğu psikoseksüel gelişim döneminin çatışmalarını çözmesine yardımcı olabilmek için aşağıdakilerden hangisini sergilememelidir?

Soru 8


Vedat, kendi arzu ve dürtüleriyle hareket etmekle bir­likte, ailesiyle birlikte yaşadığı kasabanın gelenek ve göreneklerine de uygun bir şekilde yaşamaya gayret etmektedir.

Freud'a göre, Vedat'ta aşağıda verilen hangi ki­şilik biriminin baskın olduğunu söylemek müm­kündür?

Soru 9


Gül Hanım, eşi Kenan Bey'in her yerde titiz davran­masından, düzene çok fazla önem vermesinden ve bir durumla karşılaştığında karar veremeyen bir tu­tum sergilemesinden çok şikayetçidir.

Kenan Bey'in bu özellikleri, Freud'a göre aşağı­da verilen hangi psikoseksüel gelişim dönemi ile açıklanabilir?

Soru 10


Lise öğrencisi olan ve basketbol oynayan Nuri, ünlü basketbolcu Hidayet Türkoğlu'nun giydiği ayakkabı markasını tercih etmektedir. Nuri'nin hangi savunma mekanizmasını kullandı­ğı söylenebilir?

Paylaş

KPSS Psikoseksüel Gelişim Kuramı Test sorularını online çözebilirsiniz.

Testin Enleri

yldrmkcky
Doğru: 10
100 Puan
ayse00
Doğru: 10
100 Puan
htcrk
Doğru: 10
100 Puan
sultan20
Doğru: 10
100 Puan
gene mi des
Doğru: 10
100 Puan