Rehberlik Türleri Çıkmış Sorular

Rehberlik Türleri Çıkmış Sorular çöz. KPSS Rehberlik Testleri ve Denemeleri kategorisi Rehberlik Türleri Çıkmış Sorular çöz.Rehberlik Türleri Çıkmış Sorular çöz. KPSS Rehberlik Testleri ve Denemeleri kategorisi Rehberlik Türleri Çıkmış Sorular çöz. Rehberlik Türleri Çıkmış Sorular online çöz

Rehberlik Türleri Çıkmış Sorular Çöz

Rehberlik Türleri Çıkmış Sorular çöz. KPSS Rehberlik Testleri ve Denemeleri kategorisi Rehberlik Türleri Çıkmış Sorular çöz. Rehberlik Türleri Çıkmış Sorular çöz

Online Rehberlik Türleri Çıkmış Sorular Soruları çöz

Soru 1


İkinci sınıf öğretmeni Damla Hanım’ın Ali isminde aşırı hareketli, dikkatini uzun süre yoğunlaştıramayan bir öğrencisi bulunmaktadır. Damla Hanım okul rehber öğretmeninden (psikolojik danışman) yardım ister. Rehber öğretmen, Ali’de “dikkat eksikliği – hiperaktivite” davranış problemi olabileceğinden kuşkulanır. Damla Öğretmen’den, Ali’yi sınıfta, pencereden uzak ve tahtaya yakın bir yerde oturtmasını, ödevlerini yaptırırken sıklıkla ara vermesini ister. Bu önerilere uyan Damla Öğretmen bir süre sonra Ali’nin daha iyi öğrendiğini ve dikkatinin de daha az dağıldığını fark eder.

Damla Öğretmen’in sınıfında gerçekleştirdiği çalışmalar rehberliğin hangi işleviyle ilgilidir?

Soru 2


2. ve 3. soruları aşağıdaki parçaya göre cevaplayınız.

Devletin verdiği yardımlarla kız çocuklarının okula devamlarının sağlanabildiği bir bölgede yaşayan İlköğretim 6. sınıf öğrencisi Hülya, okul rehber öğretmenine, müdür yardımcısının kendisine cinsel tacizde bulunduğunu anlatır. Rehber öğretmen sayesinde olay yargıya taşınır ve aynı okulda başka öğrencilerin de tacize uğradıkları saptanır. Bunun sonucunda Hülya ile aynı sınıfta öğrenim gören bazı kız öğrencileri, aileleri okula göndermez. Bu durumu fark eden rehber öğretmen, diğer velilerde ve öğrencilerde aynı endişelerin oluşmasını istemez. Bu amaçla da veliler ve öğrencilerle yapacağı toplantılara ilişkin planlar yapar.

Rehber öğretmenin velilerle yapacağı görüşmeler rehberliğin öncelikle hangi işlevine yöneliktir?

Soru 3


Rehber öğretmenin öğrenciler için planladığı toplantılar aşağıdaki rehberlik çalışmalarından hangisiyle açıklanabilir?

Soru 4


Bir lisede müdür yardımcısı olarak çalışan Gülay Hanım, akşam dersler bittikten sonra sınıfları gezerken yerde bir kitap bulur. Kitabın kime ait olduğunu anlamaya çalışırken, içinde kitabın sahibi olan kız öğrenci tarafından fizik öğretmeni Can Bey’e yazılmış bir aşk mektubu bulur. Gülay Hanım ertesi gün okul rehber öğretmeniyle görüşür ve bu olayı kimseye fark ettirmeden halletmesini ister.

Bu durumda okul rehber öğretmeninin yapması gereken en uygun davranış ve bu davranışın karşılığı olan rehberlik hizmet türü aşağıdakilerin hangisinde doğru olarak verilmiştir?

Soru 5


5. ve 6. soruları aşağıdaki parçaya göre cevaplayınız.

Lise rehber öğretmeni Aysun Hanım son haftalarda öğrenciler arasında sürtüşmeler yaşandığını gözler. Bunun üzerine sürtüşme yaşayan öğrencilerle bir çalışma yapar. Çalışma sırasında öğrencilerine aşağıdaki şemayı gösterir ve bir çatışma durumunda, çatışma yaşanan kişiyle ilişki ve çatışma konusunda kişinin kendi düşüncelerine verdiği öneme bağlı olarak şu beş taktikten birinin kullanıldığını söyler: ayıcık, baykuş, kaplumbağa, köpek balığı ve tilki.

Rehb erlik Türleri

Aysun Hanım çatışma taktiklerini anlattıktan sonra çalışmaya katılan öğrencilerden Can, Aysun Hanım’ın yanına gelerek “Ben kaplumbağa gibi davranıyormuşum ama baykuş olmak istiyorum.” der ve Aysun Hanım, Can ile bireysel görüşmelere başlar.

Aysun Hanım’ın Can ile yaptığı görüşmeler rehberliğin işlevlerinden en çok hangisi içinde kabul edilebilir?

Soru 6


Aysun Hanım’ın, öğrencilerin kendilerini daha iyi tanımaları için yaptığı bu etkinlik aşağıdakilerden hangisinin kapsamına girer?

Soru 7


Aşağıdakilerden hangisi grup rehberlik etkinliklerinin uygulanmasının amaçlarından biri değildir?

Soru 8


Bir ilköğretim okulunun bahçesinde, bir öğrenci teneffüs sırasında silahlı saldırıya uğrar. Bu sırada bahçede bulunan diğer öğrenciler olaydan psikolojik olarak etkilenir.

Yaşanan bu psikolojik sorunu gidermede okul rehber öğretmeninin vermesi gereken en uygun hizmet aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 9


Bireyin mesleki gelişim süreci aşağıdaki eğitim kademelerinin hangisinde başlar?

Soru 10


Aşağıdakilerden hangisi ilkokula yeni başlayan çocuğun öncelikli temel gereksinimlerinden biri değildir?

Paylaş

Etiketler: