Sadabat Paktı

Sadabat Paktı

İtalya'nın Asya ve Afrika'ya doğru yayılma politikası, Türkiye ve diğer Orta Doğu ülkelerini telaşlandırdı. İtalya'nın Habeşistan'a saldırması bu durumu pekiştirmiştir. Türkiye, Iran ve Irak arasında 3 Ekim 1935'te Cenevre'de bir "dostluk paktı" imzalamışlardı. Afganistan'ın da katılmasıyla 8 Temmuz 1937'de İran'ın
Sadabat Paktı hakkında değerlendirme yaptık. Sadabat Paktı için aşağıda oyunuzu kullanarak değerlendirme yapabilirsiniz Sadabat Paktı

İtalya'nın Asya ve Afrika'ya doğru yayılma politikası, Türkiye ve diğer Orta Doğu ülkelerini telaşlandırdı. İtalya'nın Habeşistan'a saldırması bu durumu pekiştirmiştir.

Türkiye, Iran ve Irak arasında 3 Ekim 1935'te Cenevre'de bir "dostluk paktı" imzalamışlardı. Afganistan'ın da katılmasıyla 8 Temmuz 1937'de İran'ın Tahran kentinde Sadabat Paktı imzalanmıştır. Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras temsil etmiştir.

Sadabat Paktına Üye Ülkeler Hangileridir?

Sadabat Paktı Üye Ülkeler Hangileridir?

Sadabat Paktıyla taraflar birbirlerine;

- Aralarındaki dostluk ilişkilerini sürdürmeyi,

- Birbirlerinin iç işlerine karışmamayı,

- Ortak sınırlarına saygı göstermeyi,

- Ortak çıkarlarını ilgilendiren meselelerde birbirlerine danışmayı,

- Birbirlerine karşı herhangi bir saldırı hareketine girişmemeyi ve saldırma amacını güden bir siyasi yapılanmaya katılmamayı taahhüt ediyorlardı.

İngiltere ve ABD bu pakttan memnuniyetlerini bildirmişlerdir. Bu pakt, 1955'te kurulan Bağdat Paktı ile değerini kaybetmiştir. Suriye, Türkiye ve Irak'la sınır problemleri yaşadığı için bu pakta katılmamıştır.

Sadabat paktı 1980 yılında Iran-Irak Savaşı'nın ortaya çıkmasıyla geçerliliğini kaybetmiştir.Ortalama (0 Oy)

Yorum Yaz

Sadabat Paktı

Sadabat Paktı
Sadabat Paktı