LGS Türkçe Testleri Parçada Anlam Testi

LGS Türkçe Testleri Parçada Anlam Testi

LGS Türkçe Testleri Parçada Anlam Testi - çöz

LGS Türkçe Testleri Parçada Anlam Testi soruları cevapları
LGS Türkçe Testleri Parçada Anlam Testi

LGS Türkçe Testleri Parçada Anlam TestiSoru 1


Çağımızın yeni iletişim dili olan “yüz ifadeleri” yazışmalara renk katıyor. Küçücük ve renkli semboller, satırlar dolusu kelimenin ifade etmekte zorlanacağı sevgi, empati, şüphe, korku, üzülme vb. duyguları tek bir dokunuşla karşıya aktarabiliyor. Böylelikle insanlar hislerini, lafı uzatmadan ve yanlış anlaşılmalara meydan vermeden ifade etmiş oluyor.

Bu parçaya göre yüz ifadelerinin en önemli işlevi aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 2


Sözlüklere dalmak, onlarla zaman geçirmek güzeldir ancak en fazla birkaç ciltten oluşan sözlükler bir dilin kendisi olamaz asla. Sözlükler, bir dilin hemen hemen bütün sözcüklerini içine alsa bile sonuçta kelimelerin alfabetik olarak sıralanmış listesinden başka bir şey değildir. Dil ise sözlükte yer alan sözcüklerin uyumlu şekilde birleştiği bir okyanustur. Bunun içindir ki sözlükler, dilin inceliklerini ve zenginliklerini sınırlı bir şekilde ortaya koyan küçük bir araçtır yalnızca.

Bu parçada vurgulanmak istenen düşünce aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 3


Bir yazı yazarken öncelikle yazının temel sınırlarını çizmek önemlidir. Konuyu, uzunluğu, hedef kitleyi ve üslubu belirledikten sonra konu hakkındaki düşüncelerinizi yapılandırmak faydalı olacaktır. Giriş, gelişme, sonuç bölümlerinde ne söylemek istediğinize karar verin. Sonra kendinize, bu konuyu neden işlemek istediğinizi sorun. Ayrıca yazınızı fotoğraf, resim ve grafik gibi görsellerle zenginleştirin.

Bu parçaya göre bir yazı yazarken yapılması gereken ilk iş aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 4


Bir çınar altında geçer her gecem,

Konuşur dururum orda rüzgârla.

Her akşam sularla uyur düşüncem

Her gece uyanır yarasalarla.

Bu dörtlüğe hâkim olan duygu aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 5


Dün öğleden sonra çıktım evden. Önce yürümeyi düşündüm yol boyu. Biraz yürüdükten sonra durakta gördüğüm sapsarı otobüsün sarılığına mı kandım yoksa tenhalığına mı bilmiyorum, kendimi otobüsün içinde buldum. Arka koltukların birinde uyuyakalmışım. Şoförün uyandırmasıyla otobüsten inip yine yürümeye başladım. Sanki otobüse hiç binmemişim, rüyalara hiç dalmamışım da başladığım yürüyüşü devam ettiriyormuşum gibi hesapsızca yürümeye devam ettim.

Bu sözleri söyleyen kişiyle ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?

Soru 6


Meyve ve sebzelerin bozulmasına bazı bakteriler neden olur. Bakteriler, bu gıdaların içerdiği suyu kullandı- ğı için onların üzerinde kolaylıkla gelişip çoğalabilir. Bu durumda meyve, sebzelerin içeriğinde ve görünüşünde birtakım değişikliklere yol açacak bozulmalara neden olur. Ancak meyve ve sebzeler kurutulursa bozulmalarının önüne geçilebilir. Çünkü kurutulan meyve ve sebzelerin su miktarı önemli ölçüde azalır. Bakteriler de yeterince su bulamazsa gelişemez.

Bu parçada meyve ve sebzelerle ilgili asıl anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 7


Yazdıkça açılır, kendinizin farkına varırsınız. Eşyayı, dünyayı anlamaya başladığınız andan itibaren içinizde ne çok hikâye topladığınızı, hafızanıza ne çok hayal, duygu, umut sakladığınızı yazdıkça fark edersiniz. Kaleminiz, kâğıdın üzerinde dolaşırken veya parmaklarınız klavyede gezinirken kelimelerin neleri, nasıl çağırdığına hayret edersiniz. Hayret ettiğiniz, aslında kimliğinizi ören hatıraların, hayallerin ve hikâyelerin o anda açığa çıkmasıdır.

Bu parçanın ana düşüncesi aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 8


Toprağın türü her yerde aynı değildir, bölgeden bölgeye değişir. Tarım alanlarında yetiştirilen ürünler de toprağın özelliklerine göre farklılık gösterir. Örneğin çay, asitli toprakta; arpa, kumlu toprakta; patates ise humuslu toprakta daha iyi yetişir. Bu yüzden hangi toprakta hangi ürünün daha iyi yetişeceği araştırılmalı ve toprak, en iyi ürünü verecek şekilde kullanılmalıdır. Bunu yapmak için de öncelikle arazinin kullanım planlaması iyi yapılmalıdır.

Bu parçada tarım faaliyetleriyle ilgili aşağıdakilerden hangisi vurgulanmaktadır?

Soru 9


Oğuz Atay, Türk edebiyatının önemli romancılarından biri olarak tanınır. Eserleriyle Türk romanını çağdaş roman seviyesine taşımış ve ona çok şey kazandırmıştır. Romanlarında modern şehir yaşamı içinde bireyin yaşadığı yalnızlığı, kalıplaşmış düşüncelere başkaldıran insanları ve bireylerin iç dünyasını anlatır.

Bunları anlatırken ince ve alaycı bir mizah kullanır. Bu parçanın konusu aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 10


Selçuklu Devleti’nin yıkılış dönemine girmesinden sonra sosyal düzeni sağlamada ve Osmanlı Devleti’nin kurulmasında Ahilik teşkilatının önemli bir yeri vardır. Ahilik, bugünkü anlamı ile bir esnaf teşkilatıdır. Bu teşkilat, satılan malların kalitesinin belirlenmesinde, fiyatların teftiş edilmesinde, ürünlerin belirli bir standarda sahip olmasında etkili olmuştur. Yalnızca esnaf teşkilatı olarak kalmamış, toplumun ahlaki değerlerinin korunmasında da önemli bir görev üstlenmiştir.

Bu parçaya getirilebilecek en uygun başlık aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 11


Dostluğu anlatmaya sözcükler yetmez. İnsan ne kadar uğraşırsa uğraşsın yaşadığı andaki hisleriyle anlatamaz dostluğu. Birlikte olunan anların büyüsü, acı tatlı anılar hiçbir zaman yaşandıkları zamanki duygularla dile getirilemez. Çünkü paylaşılanların çoğu özeldir. Size aktarılmış sırlar vardır, tanık olduğunuz dağılmışlıklar, gözyaşları, yenilgi anları ve dostluğu dostluk kılan yaşanmışlıklar vardır.

Bu parçada asıl anlatılmak istenen aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 12


Tuna’nın üstünde güneş batarken Sevgili yurdumu andırır bana. Bir hayal isterim Boğaziçi’nden Bakarım İstanbul diye her yana.

Bu dörtlüğe hâkim olan duygu aşağıdakilerden hangisidir?

Paylaş

LGS Türkçe Testleri Parçada Anlam Testi sorularını online çözebilirsiniz.

Testin Enleri

aysun aydın
Doğru: 12
100 Puan
enbekmir
Doğru: 12
100 Puan
jaja lucas
Doğru: 9
75 Puan
isra nehir
Doğru: 9
75 Puan