Soru

Türk kimya endüstrisi ağırlıklı olarak petrokimya, sabun, deterjan, gübre, ilaç, boya-vernik, sentetik elyaf, soda gibi çeşitli kimyasal ham madde ve tüketim ürünlerinin üretiminin gerçekleştirildiği tesislerden oluşmaktadır. Kimya endüstrisi ithalata bağımlı bir sektördür. Kullanılan hammaddelerin % 70'i ithal edilmekte, % 30'u ise yerli üretim ile karşılanmaktadır.

LGS 8.Sınıf Fen Deneme Sınavı

2012-2014 yılları arasında ülkemizin kimya ürünleri ihracat ve ithalatına ait grafik yanda verilmiştir.

Buna göre

I. Her yıl ithalatın ihracattan fazla olmasının nedeni, ham maddenin ülkemizde az olmasıdır.

II. Yıllara göre hem ithalat hem de ihracat artmıştır.

III. İhracatımızın artması için ekonomik getirisi yüksek ürünler üretilmelidir.

ifadelerinden hangisi ya da hangileri doğrudur?

A) I ve II

B) I ve III

C) II ve III

D) I, II ve III

E)


Doğru Cevap: Görüntülemek için tıklayınız.


Online Soru: Türk kimya endüstrisi ağırlıklı olarak petrokimya, sabun, deterjan, gübre, ilaç, boya-vernik, sentetik elyaf, soda gibi çeşitli kimyasal ham madde ve tüketim ürünlerinin üretiminin gerçekleştirildiği tesislerden oluşmaktadır. Kimya endüstrisi ithalata bağımlı bir sektördür. Kullanılan hammaddelerin % 70'i ithal edilmekte, % 30'u ise yerli üretim ile karşılanmaktadır. 2012-2014 yılları arasında ülkemizin kimya ürünleri ihracat ve ithalatına ait grafik yanda verilmiştir. Buna göre I. Her yıl ithalatın ihracattan fazla olmasının nedeni, ham maddenin ülkemizde az olmasıdır. II. Yıllara göre hem ithalat hem de ihracat artmıştır. III. İhracatımızın artması için ekonomik getirisi yüksek ürünler üretilmelidir. ifadelerinden hangisi ya da hangileri doğrudur?

Türk kimya endüstrisi ağırlıklı olarak petrokimya, sabun, deterjan, gübre, ilaç, boya-vernik, sentetik elyaf, soda gibi çeşitli kimyasal ham madde ve tüketim ürünlerinin üretiminin gerçekleştirildiği tesislerden oluşmaktadır. Kimya endüstrisi ithalata bağımlı bir sektördür. Kullanılan hammaddelerin % 70'i ithal edilmekte, % 30'u ise yerli üretim ile karşılanmaktadır. 2012-2014 yılları arasında ülkemizin kimya ürünleri ihracat ve ithalatına ait grafik yanda verilmiştir. Buna göre I. Her yıl ithalatın ihracattan fazla olmasının nedeni, ham maddenin ülkemizde az olmasıdır. II. Yıllara göre hem ithalat hem de ihracat artmıştır. III. İhracatımızın artması için ekonomik getirisi yüksek ürünler üretilmelidir. ifadelerinden hangisi ya da hangileri doğrudur? Türk kimya endüstrisi ağırlıklı olarak petrokimya, sabun, deterjan, gübre, ilaç, boya-vernik, sentetik elyaf, soda gibi çeşitli kimyasal ham madde ve tüketim ürünlerinin üretiminin gerçekleştirildiği tesislerden oluşmaktadır. Kimya endüstrisi ithalata bağımlı bir sektördür. Kullanılan hammaddelerin % 70'i ithal edilmekte, % 30'u ise yerli üretim ile karşılanmaktadır. 2012-2014 yılları arasında ülkemizin kimya ürünleri ihracat ve ithalatına ait grafik yanda verilmiştir. Buna göre I. Her yıl ithalatın ihracattan fazla olmasının nedeni, ham maddenin ülkemizde az olmasıdır. II. Yıllara göre hem ithalat hem de ihracat artmıştır. III. İhracatımızın artması için ekonomik getirisi yüksek ürünler üretilmelidir. ifadelerinden hangisi ya da hangileri doğrudur?