TYT ve LGS Matematik Netlerimi Nasıl Arttırabilirim?

TYT ve LGS Matematik Netlerimi Nasıl Arttırabilirim? Nedir?

TYT ve LGS Matematik Netlerimi Nasıl Arttırabilirim?

TYT ve LGS Matematik Netlerimi Nasıl Arttırabilirim? Matematik netlerimi en üst seviyeye nasıl çaıkabilirim gelin hep birlikte ipuçlarımıza bakalım.

TYT ve LGS Matematik Netleri Nasıl Arttar?

1. Öncelikle Matematik'ten Korkmayın. Yapabileceğinize inanıp, kendinize güvenin. Asla pes edip, yenilgiye düşmeyin. Olumsuz düşünceleri bir kenara bırakın. Matematik çok zor, matematiği anlayamıyorum, sayısal yapamıyorum gibi ön yargılarınızı unutun.

 

2. Basit Konulardan Başlayıp, Konuları Sırayla Bitirin. Matematik belli bir sıra ile giden, konuların ardışık olarak öğrenilmesi gereken bir derstir. Örneğin, üslü sayıları öğrenmeden kareköklü sayıları çözmeye çalışmak yapılan büyük bir hatadır. İşlem önceliğini bilmeden, problemleri çözemezsiniz. O yüzden öncelikle temel kavramları tam anlamıyla öğrenip, sırasıyla konular işlenmelidir.

 

 3. Analiz Yapın. Yapamadığınız soruların çözüm yollarına mutlaka bakıp, doğru çözüm yollarını öğrenin. Matematik'ten çözdüğünüz denemelerde veya testlerde sadece yapabildiklerine değil, hangi konularda yanlışınız, eksiğiniz varsa onlara odaklanın. Eksiğiniz olan konulara geri dönerek, eksiklerinizi kapatın.

 

4. Günlük, Haftalık, Aylık Planlar Yapın. Bu süreçte planlı çalışmak çok önemli. Konuları günlere, haftalara ve aylara bölerek plana bağlı kalın. Zaman yönetimi konusunu en baştan kontrol altına alın.

 

5. Farklı Seviyelerde Soru Çözün. Kolay, orta, zor seviye sorularını çözün. Sadece belli tip sorulara değil, her seviye sorulara hazırlıklı olun.

 

6. Bildiğiniz Konular Üzerinden Soru Çözmeye Devam Etmeyin. Öğrendiğin konular üzerinde çok fazla vakit kaybetme. Tam anlamıyla öğrenmediğin, eksik olduğun veya hata yaptığın konular üzerine yoğunlaş. 

 

7. Süre Tutarak Deneme Çözün. Haftada en az üç deneme sınavı olun. Deneme sınavlarını evde gibi değil, gerçek sınav ortamındaymış gibi, ara vermeden süre tutarak çözün.  

 

8. Yeni Nesil Sorulara Odaklanın. Bildiğiniz gibi sorular artık bilgiden ziyade, yorumlama, analiz yapma, çıkarımda bulunma, eleştirel düşünme ve problem çözme gibi becerileri ölçmekte. Bu yüzden kaynak seçiminizi ÖSYM tarzına uygun, yeni nesil sorulardan oluşan kaynaklardan yana kullanın.

 

9. Çıkmış Soruları Çözün. Çözemediğiniz soruları sakın atlamayın. Mutlaka çözümü öğrenin. Unutmayın, sizin hazırlandığınız sınavda karşınıza gelecek soruların bunlardan hiçbir farkı olmayacak. O yüzden en ince ayrıntısına kadar soruları çözüp, anlamaya çalışın.

 

10. Uyku ve Beslenme Düzeninize Özen Gösterin. 

 

11. Karantina Günlerini Fırsata Çevirin. Şunu unutmayın tatil de değilsiniz. Sınav sonrasında zamanım yoktu, ders çalışmadım gibi hiçbir bahaneniz kalmadı. Bu günleri verimli değerlendirip, kendinizi sadece ders çalışmaya verin. 

 

12. Harekete Geçin. Sürekli video izleyerek ya da Matematik Netlerimi Nasıl Arttırabilirim? gibi makaleleri okuyarak netlerinizi arttıramazsınız arkadaşlar. Unutmayın en önemli yapmamız gereken şey; Çalışmak.

 

Sayısal Derslere Nasıl Çalışmalıyız?


Yorum Yaz