Soru

Yıl içinde Güneş’ten gelen ışınlar Dünya’ya farklı açılarla düşer. Işığın dik geldiği yüzeye bıraktığı ısı enerjisi eğik geldiği yüzeye bıraktığı ısı enerji miktarından fazladır.

Şekilde Dünya’nın üç bölgesinde eş yüksekliklerde olan A, B ve C noktaları gösterilmiştir.

8. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Soruları 5

Su dolu bir depo hangi nokta ve tarihte Güneş altında bırakılırsa en uzun sürede suyun sıcaklığında 15°C’lik artış gözlemlenir? (Depodaki suyun ilk sıcaklığı üç bölgede de aynı kabul edilecektir.)

A) 21 Haziran’da C noktasında

B) 21 Aralık’ta C noktasında

C) 23 Eylül’de B noktasında

D) 21 Mart’ta A veya C noktasında

E)


Doğru Cevap: Görüntülemek için tıklayınız.


Online Soru: Yıl içinde Güneş’ten gelen ışınlar Dünya’ya farklı açılarla düşer. Işığın dik geldiği yüzeye bıraktığı ısı enerjisi eğik geldiği yüzeye bıraktığı ısı enerji miktarından fazladır. Şekilde Dünya’nın üç bölgesinde eş yüksekliklerde olan A, B ve C noktaları gösterilmiştir. Su dolu bir depo hangi nokta ve tarihte Güneş altında bırakılırsa en uzun sürede suyun sıcaklığında 15°C’lik artış gözlemlenir? (Depodaki suyun ilk sıcaklığı üç bölgede de aynı kabul edilecektir.)

Yıl içinde Güneş’ten gelen ışınlar Dünya’ya farklı açılarla düşer. Işığın dik geldiği yüzeye bıraktığı ısı enerjisi eğik geldiği yüzeye bıraktığı ısı enerji miktarından fazladır. Şekilde Dünya’nın üç bölgesinde eş yüksekliklerde olan A, B ve C noktaları gösterilmiştir. Su dolu bir depo hangi nokta ve tarihte Güneş altında bırakılırsa en uzun sürede suyun sıcaklığında 15°C’lik artış gözlemlenir? (Depodaki suyun ilk sıcaklığı üç bölgede de aynı kabul edilecektir.) Yıl içinde Güneş’ten gelen ışınlar Dünya’ya farklı açılarla düşer. Işığın dik geldiği yüzeye bıraktığı ısı enerjisi eğik geldiği yüzeye bıraktığı ısı enerji miktarından fazladır. Şekilde Dünya’nın üç bölgesinde eş yüksekliklerde olan A, B ve C noktaları gösterilmiştir. Su dolu bir depo hangi nokta ve tarihte Güneş altında bırakılırsa en uzun sürede suyun sıcaklığında 15°C’lik artış gözlemlenir? (Depodaki suyun ilk sıcaklığı üç bölgede de aynı kabul edilecektir.)