YKS Felsefe Soruları

YKS Felsefe Soruları

YKS Felsefe Soruları - çöz

YKS Felsefe Soruları soruları cevapları
YKS Felsefe Soruları

YKS Felsefe SorularıSoru 1


Gören öznenin kendisi de görülebilirlik alanındadır.

Bu cümleden çıkacak sonuç aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 2


Sofistler, düşünürlerin o zamana kadar üzerinde durmadıkları kültür, ahlak ve siyasetle ilgili sorunları ele alıp tartışmış, bu konuları felsefeye kazandır­mışlardır. Bu, felsefenin gelişmesi açısından büyük bir katkıdır.

Bu parçada felsefi düşüncenin gelişmesinde aşağıdakilerden hangisinin öneminden söz edilmektedir?

Soru 3


Düşünmek, herkesin yürüdüğü yollardan başka yollarda yürüme yürekliliği göstermeyi gerektirir. O yollar bireyi dönüp dolaşıp herkesin gittiği yola götürse bile, hazır yolların çok sayıdaki yolcusuyla kendi yolunu kendi açan tek yolcu arasında büyük ayrılıklar vardır.

Bu parçada sözü edilen "yüreklilik" aşağıdaki düşünme biçimlerinden hangisine ortam hazırlar?

Soru 4


Hegel tarihi keşfeder, Schopenhauer ise ondan vaz­geçer. Onların bu uyuşmazlığı hala çözüm bekliyor. Bu parçadan, felsefi düşünceyle ilgili aşağıdaki sonuçlardan hangisi çıkarılabilir?

Soru 5


Kendi yaptığı maymuncukla tüm güçlük kapılarını zorlayan bir filozof, bir süre sonra, maymuncuğu kullanabilmek için gereksiz kilit yapımına geçer.

Bu cümlede aşağıdakilerden hangisi yerilmekte­dir?

Soru 6


Benim gibi düşünmeyenlere çok şey borçluyum. Bana taban tabana karşıt olsalar da benim düşü­düklerimi çürütmekten başka bir amaç gütmeseler de hınca kapılmayıp aklımı kullanırsam, düzgün düşünmede onlardan büyük ölçüde yararlanabilirim.

Bu parçada aşağıdakilerden hangisinin yararı vurgulanmaktadır?

Soru 7


Felsefe yapmak dağa tırmanmak gibidir. Sadece doruğu ele geçirmek için dağa çıkanlar dağdan bir şey anlayamazlar. Gerçek dağcı olanca varlığıyla tırmanır. Doruk ancak dağda yaşanan zamanın bir parçası olarak önemlidir. Dağ, doruk değildir. Bu parçada savunulan görüş aşağıdakilerden hangisidir?

Soru 8


Galilei'nin ortaya koyduğu "Hız, düşme zamanıyla orantılıdır." yargısının tek bir düşme olayı için değil, bütün düşme olayları için geçerli olması bilimsel bilginin hangi özelliği ile ilgilidir?

Paylaş

YKS Felsefe Soruları sorularını online çözebilirsiniz.

Testin Enleri

Serdar Kara
Doğru: 8
100 Puan
Demo
Doğru: 8
100 Puan
A$AP ROCKY
Doğru: 8
100 Puan
Refika Çalışkan
Doğru: 8
100 Puan
belgin kılıç
Doğru: 8
100 Puan
YKS TYT Felsefe Testleri