YKS Matematik Hareket Problemleri Testi

YKS Matematik Hareket Problemleri Testi

YKS Matematik Hareket Problemleri Testi - çöz

YKS Matematik Hareket Problemleri Testi soruları cevapları
YKS Matematik Hareket Problemleri Testi

YKS Matematik Hareket Problemleri TestiSoru 1


Bir otobüs A kentinden B kentine saatte 100 km lik hızla gittiğinde tam zamanında yetişiyor. Eğer bu otobüs A kentinden B kentine saatte 80 km hızla gitseydi B kentine 1 saat geç varacaktı.

Buna göre, A ile B kentleri arasındaki uzaklık kaç km dir?

Soru 2


Aralarındaki uzaklık 400 km olan iki otomobil birbirlerine doğru sabit hızlarla harekete başlıyorlar. Otomobillerin birinin saatteki hızı 80 km, diğerinin saatteki hızı V km olup, 2 saat sonra karşılaştıklarına göre, V kaçtır?

Soru 3


A kentinde bulunan iki otomobil aynı anda B kentine gitmek üzere yola çıkıyorlar. Bu otomobillerin saatteki hızları 50 km ve 60 km olup, otomobillerden hızlı olan diğerinden 2 saat daha önce B kentine vardığına göre, A ile B kentleri arasındaki uzaklık kaç km dir?

Soru 4


Bir otomobil sabit hızla A kentinden B kentine 3 saatte gidiyor. Eğer bu otomobilin saatteki hızı 20 km daha fazla olsaydı A kentinden B kentine 2 saatte gidecekti.

Buna göre, A ile B kentleri arasındaki uzaklık kaç km dir?

Soru 5


Bir otomobilin saatteki hızı % 20 arttırıldığında A kentinden B kentine 2 saat daha erken gidiyor.

Buna göre, otomobilin hızı artırılmasaydı aynı yolu kaç saatte giderdi?

Soru 6


Bir otomobil sabit hızla A kentinden B kentine 15 saatte gidiyor. Eğer bu otomobilin saatteki hızı 12 km daha fazla olsaydı aynı yolu 12 saatte alacaktı.

Buna göre, otomobilin saatteki hızı kaç km dir?

Soru 7


Saatteki hızı 30 km olan bir tren 120 metre uzunluğundaki bir tüneli tamamen 36 saniyede geçebildiğine göre, bu trenin boyu kaç metredir?

Soru 8


Bir bisikletli A kentinden B kentine 6 saatte gidebiliyor. Eğer bu bisikletli saatteki hızını 8 km arttırırsa, aynı yolu 4 saatte gidebileceğine göre, A ile B kentleri arasındaki uzaklık kaç km dir?

Soru 9


Saatteki hızı 60 km olan bir araç A kentinden, saatteki hızı 35 km olan başka bir araç ise B kentinden aynı yöne doğru harekete başlıyorlar. A ile B kentlerinin arasındaki uzaklık 150 km olduğuna göre, A kentinden harekete başlayan araç diğer araca B kentinden kaç km uzakta yetişir?

Soru 10


60 km lik bir yolu sabit hızla hareket eden bir motorsikletli 1,5 saatte alıyor. Buna göre, bu motorsikletlinin aynı yolu 45 dakika daha az sürede alabilmesi için saatteki hızı kaç km olmalıdır?

Soru 11


Bir araç A kentinden B kentine saatte 42 km hızla gidip, hiç durmadan saatte 70 km hızla geri dönüyor. Bu araç gidiş dönüşünü toplam 8 saatte tamamladığına göre; A ile B kentlerinin arasındaki uzaklık kaç km dir?

Soru 12


Sabit hızlı bir araç A kentinden B kentine 8 saatte gidiyor. Hiç durmadan saatteki hızını 40 km arttırarak 6 saatte geri dönüyor.

Buna göre, A ile B kentleri arasındaki uzaklık kaç km dir?

Soru 13


Bir bisikletli A kentinden B kentine 6 saatte gidip, 4 saatte geri dönüyor.

Buna göre, bu bisikletli dönüşteki hızını yüzde kaç arttırmıştır?

Soru 14


Bir otomobil 440 km lik bir yolun bir kısmını 80 km/s sabit hızla, kalan kısmınıda 70 km/s sabit hızla giderek yolun tamamını 6 saatte aldığına göre, 80 km/s sabit hızla aldığı yol kaç km dir?

Soru 15


Bir otomobil A kentinden B kentine 80 km/s sabit hızla gitmek istiyor. Fakat yolun yarısına geldiğinde hızını 60 km/s ye düşürmek zorunda kalıyor.

Bu otomobil B kentine 2 saat gecikmeyle vardığına göre, A ve B kentleri arasındaki uzaklık kaç km dir?

Soru 16


Bir otobüs A kentinden B kentine 4 saate gidiyor. Bu otobüsün saatteki hızı 20 km daha az olsaydı aynı yolu 8 saatte gidecekti. Buna göre, A ile B kentleri arasındaki uzaklık kaç km dir?

Soru 17


Bir otobüs A kentinden B kentine saatte 60 km sabit hızla gidip, saatte 80 km sabit hızla dönüyor. Bu araç A ve B kentleri arasındaki yolu dönüşte 2 saat daha erken tamamladığına göre, IABI kaç km dir?

Soru 18


Bir araç gideceği yolun 480 km sini 4 saate, 120 km sini 2 saatte, 360 km sini ise a saatte alıyor.

Bu aracın saatteki ortalama hızı 80 km olduğuna göre, a kaçtır?

Soru 19


Saatteki hızı V km olan bir araba gideceği yolu x 3 saatte alıyor. Eğer arabanın saatteki hızı % 30 daha fazla olsaydı aynı yolu x saatte alacaktı. Buna göre, x kaçtır?·

Soru 20


Bir böcek 20 metre yükseklikteki bir duvara gündüz 2 metre tırmanıyor. Gece 1 metre aşağı kayıyor.

Buna göre, bu böcek duvarın üst kısmına kaç günde varır?

Paylaş

YKS Matematik Hareket Problemleri Testi sorularını online çözebilirsiniz.

Testin Enleri

merve taşcıoğlu
Doğru: 20
100 Puan
Haydar Andağ
Doğru: 20
100 Puan
DAMLA DAMLA
Doğru: 20
100 Puan
dygdyg
Doğru: 19
95 Puan
Sümeyye gok
Doğru: 16
80 Puan
YKS TYT Matematik Testleri