YKS TÜRKÇE Cümlede Anlam Testi VII

YKS TÜRKÇE Cümlede Anlam Testi VII

YKS TÜRKÇE Cümlede Anlam Testi VII - çöz

YKS TÜRKÇE Cümlede Anlam Testi VII soruları cevapları
YKS TÜRKÇE Cümlede Anlam Testi VII

YKS TÜRKÇE Cümlede Anlam Testi VIISoru 1


(I) Yazarın romanlarındaki tipler, Abdülhamit Devri'nden bugüne kadar Türk toplumunda meydana gelen hayat görüşü ve yaşam tarzındaki değişiklikleri yansıtır. (II)Tipler, karakterlerin ana çizgileriyle bu dönemlerde yaşayan insan tiplerine benzer. (III) Yine aynı dönemde yaşamış, olumlu özellikleri olan, kültür ve medeniyet değişiminin trajedisini derinden yaşayan, bir ideal uğruna savaşan ve ölen insanların bu romanlarda yer almaması bir eksiktir. (IV) Fakat bir romancıdan her şey beklenemez. (V) Onları canlandırmak, tasvir ve tahlil etmek gerçekten kolay değildir.

Bu parçadaki numaralanmış cümlelerin hangisinde yazar ile ilgili olumsuz bir eleştiri vardır?

Soru 2


Aşağıdakilerin hangisinde "biri ötekinin açıklayıcısı olarak birbirine bağlanan" iki yargı verilmiştir?

Soru 3


(I) Çankaya, Ankara'nın tepelerinden biri ama öbürlerinden çok başka bir yeri var Cumhuriyet tarihinde. (II) Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla sonuçlanan Kurtuluş Savaşı yıllarında, bir Ankara hükümetinin kurulmasına tanıklık ediyor. (III) Bu yıllara damgasını vuran kişi Atatürk, kendine Çankaya'da bir ev bulmuştu. (IV) O yılları yaşamış olanların anlattıklarına göre tepeyi kaplayan bağların içindeki evlerle kent arasında motorlu taşıt olarak yalnız Atatürk'ün otomobili görülürdü. (V) Bugün Atatürk'ün bu eski evi, Çankaya'daki Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nün yanında pazar günleri gezilebilen bir müze.

Çankaya'nın tanıtıldığı bu parçadaki numaralanmış cümlelerle ilgili olarak aşağıda verilenlerden hangisi yanlıştır?

Soru 4


Aşağıdaki cümlelerin hangisinde eşitliğin söz konusu olmayacağı bir durum anlatılmaktadır?

Soru 5


Aşağıdakilerden hangisi bir tanım cümlesi değildir?

Soru 6


Aşağıdakilerin hangisinde "birliktelik" kavramı vurgulanmıştır?

Soru 7


(I) Tabloları ile ün yapmış bir ressam, günün birinde en güzel yapıtını yapmaya karar verdi. (II) Konu bulmak için kent dışında dolaşmaya çıktı. (III) Ressamı tanıyan biri "Böyle nereye gidiyorsun dostum?" diye sordu. (IV) Ressam "Bilmiyorum, dünyanın en güzel şeyinin resmini yapmak istiyorum." diye cevapladı. (V) Adam biraz düşündükten sonra "Çok kolay, en güzel şeyin inanç olduğunu nereye giderseniz gidin göreceksiniz." dedi.

Bu parçadaki numaralanmış cümlelerle ilgili olarak aşağıda verilenlerden hangisi yanlıştır?

Soru 8


(I) Edip Cansever'in okuru seçkindir. (II) Onun şiir çizgisini izleyenler anlayabilir ürünlerini. (lll) Çizginin bir yerindeki kopukluk, okur için inanılmaz bir anlama eksikliği doğurur. (IV) Çünkü Edip Cansever, edebiyat içi modaları gözlemiş, onları irdelemeye çalışmış ama hiçbirini şiirinin asıl ögesi yapmamıştır. (V) Tek tek dizelerin şairi değildir o, bütünleşme sürecini tamamlamış şiirlerdir onun yazdıkları.

Edip Cansever şiirinin tanıtıldığı bu parçadaki numaralanmış cümlelerle ilgili olarak aşağıda verilenlerden hangisi yanlıştır?

Soru 9


(I) İngiliz asıllı Amerikalı yazar Christopher lsherwood, Berlin'den California'ya uzanan gezgin hayatının izlerini taşıyan ve birçok çatışma noktası barındıran eserleriyle tanınmış bir isim. (II) Döneminin ahlaki yargılarının çok ötelerinde bir hayat görüşünün temsilcisi olup bunları rahat bir dille metinlerine aktaran yazar, çevresinde yaşananlara karşı duyarlı oluşunu da eserlerine yansıtmayı başarmış bir edebiyat adamı. (III) lsherwood'un ilk yayımlanışı 1964 yılına denk gelen romanı "Tek Başına Bir Adam", başkarakterinin bir gününü mükemmel gözlemlerle aktaran orta uzunlukta bir metin. (IV) İngiliz Dili ve Edebiyatı Profesörü George'un hezeyanları üzerine kuruludur romanın yapısı. (V) Ve roman, satıldığı günden bu yana eleştirmenler tarafından olumlu yönde eleştirilmiştir.

Bu parçadaki numaralanmış cümlelerle ilgili olarak aşağıda verilenlerden hangisi yanlıştır?

Soru 10


Kişisel duygu ve düşüncelerle oluşturulan, doğruluk ve yanlışlıkları kanıtlanamayan yargılar öznel cümlelerdir.

Buna göre aşağıdakilerden hangisi öznel bir cümle değildir?

Soru 11


"Nobel Edebiyat Ödülü alan bu romanı okuduktan sonra -----"

Bu cümle aşağıdakilerden hangisiyle tamamlanırsa cümlede öznellikten söz edilemez?

Soru 12


İnsan kendi tutumunu, davranışını başkalarınınkinden daha üstün görür. Herhangi bir konuda onun düşündüğüne benzemeyen başka düşünceler ileri sürülse de kendi düşüncesini yeğler.

Yukarıda açıklaması verilen atasözü aşağıdakilerden hangisidir?

Paylaş

YKS TÜRKÇE Cümlede Anlam Testi VII sorularını online çözebilirsiniz.

Testin Enleri

Kbra.A
Doğru: 12
100 Puan
paradigma
Doğru: 12
100 Puan
kzgnmehmet432
Doğru: 12
100 Puan
Furkan Oğurlu
Doğru: 12
100 Puan
mehmetkaramk
Doğru: 12
100 Puan
YKS TYT Türkçe Testleri