Zekat ve Sadaka Test

Zekat ve Sadaka Test çöz. Zekat ve Sadaka Test soruları çöz. 8. Sınıf LGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testleri kategorisinde yer alan Zekat ve Sadaka Test online çöz. Zekat ve Sadaka Test online çöz

Zekat ve Sadaka Test çöz. Zekat ve Sadaka Test soruları çöz. 8. Sınıf LGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testleri kategorisinde yer alan Zekat ve Sadaka Test online çöz. Zekat ve Sadaka Test online çöz Zekat ve Sadaka Test çöz. Zekat ve Sadaka Test soruları çöz. 8. Sınıf LGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testleri kategorisinde yer alan Zekat ve Sadaka Test online çöz. Zekat ve Sadaka Test online çöz

Zekat ve Sadaka Test çöz. Zekat ve Sadaka Test soruları çöz. 8. Sınıf LGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testleri kategorisinde yer alan Zekat ve Sadaka Test online çöz.Zekat ve Sadaka Test Çöz

Zekat ve Sadaka Test çöz. Zekat ve Sadaka Test soruları çöz. 8. Sınıf LGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testleri kategorisinde yer alan Zekat ve Sadaka Test online çöz. Zekat ve Sadaka Test online çöz

2021 Ocak LGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Örnek Sorular 1 Çöz

Kader İnancı Test Çöz

2021 Mayıs LGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Örnek Sorular 2 Çöz

Online Zekat ve Sadaka Test

Soru 1


• Sadece nisap miktarına ulaşanlar sadaka verebilir.

• Sadaka vermenin belli bir zamanı vardır.

• Sadaka hem maddi hem manevi olarak gerçekleştirilebilir.

• Sadaka da miktar sınırlaması yoktur.

• Sadaka insandaki bencillik ve cimrilik duygularını pekiştirir.

Yukarıdakilerden kaç tanesi sadaka ile ilgili doğru bilgi içermektedir?

Soru 2


Yusuf Öğretmen, öğrencilerine ; ''Zekat kimlere verilir?'' diye bir soru sormuştur.Söz hakkı olan öğrenciler, Yusuf Öğretmenin sorusuna şu cevapları vermiştir;

  • Allah yolunda olanlar
  • Borcu olanlar
  • Anne-Babaya
  • Müslüman olmayan fakirlere
  • Zekat memurlarına

Buna göre öğrencilerin verdiği cevaplardan kaç tanesi doğrudur?

Soru 3


Fıtır sadakası Ramazan ayında yerine getirilen bir ibadettir. Fıtır sadaksının miktarı her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenir. Fıtır sadakası belirlenirken bir insanın bir haftalık gıda ihtiyacı miktarı göz önüne alınır.Fıtır sadakası ailede bulunan her birey için ayrı ayrı verilir.Küçük çoçukların fıtır sadakası ebeveynleri tarafından verilir.

Yukarıda verilen paragraftaki yanlışlığı düzeltmek için aşağıdakilerden hangisi yapılmalıdır?

Soru 4


Fitreyle ilgili aşağıdaki bilgilerden hangisi yanlıştır?

Soru 5


Zekat, dinen zengin, akıllı,ergenlik çağına ulaşmış müslümanın yılda bir kez yerine getirmesi gereken bir ibadettir. Kişi zekatını verirken bazı husularda dikkatli olmalı örneğin; karşıdaki kişiyi rencide etmemek, gösteriş içinde bulunmamak gibi. Zekat verilecek mallar ise; altın, gümüş, para, menkul değerler, koyun, keçi, sığır, manda, maden ve toprak ürünleri gibi mallardan oluşmaktadır.

Buna göre yukarıdaki paragrafta aşağıdaki sorulardan hangisinin cevabı yoktur?

Soru 6


43 koyunu, 13 devesi, 58 sığıra sahip olan Mehmet Ağa’nın bu mallarından zekât vermek istemektedir. Ayrıca da 164.00 TL de nakit parası olduğunu söylemiştir. Zekâtının doğru bir şekilde hesaplanabilmesi için köydeki imama giden İmam, Mehmet Ağa’nın mallarının hesaplamasını yapmış ve bir kâğıda yazıp eline vermiştir.

Mehmet Ağa’nın belirttiği mallarının zekâtı sırasıyla (koyun-deve-sığır-nakit para) hangisinde doğru olarak verilmiştir?

Soru 7


Herkesin yararlanabileceği imkanları bazı kişiler yararlanır da başkalarına kullanma fırsatı vermezlerse bundan sosyal krizler ortaya çıkar. Toplum düzenini sağlayan asıl ögelerden biri de sosyal hak eşitliğidir. Toplumun bir kesimi zor şartlar altında geçinirken, diğer kesim yüksek bir hayat seviyesi tutturmuşsa, bu çelişkili durum sosyal patlamaları beraberinde getirebilir. Barış içinde yaşamak için nimetlerin bölüşülmesinde eşit haklara sahip olunmalıdır.

Metnin vermek istediği mesaja uygun atasözü hangi şıkta verilmiştir?

Soru 8


Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde hayırsever bir vatandaş, bir bakkala girerek ihtiyaç sahibi ailelerin, veresiye defterindeki borçlarını ödedi ve bu ailelere verilmek üzere birer torba un parası bıraktı. Bakkal sahibi, olayla ilgili şunları anlattı: “Genç bir adam bakkala geldi ve borcunu ödemekte zorlanan müşterimin olup olmadığını sordu.Söylediğim kişilerin borçlarını hesaplatıp ödedi. Kim olduğunu sorduğumda ise ‘Sağ elin verdiğini sol el bilmemelidir.’ hadisini hatırlatarak ismini söylemekten kaçındı.

Metindeki yardımlaşma şeklinin;

I. İhtiyaç sahipleri tespit edilmelidir.

II. Yardım edilen kimselerin onuru zedelenmemelidir.

III. Yardım etmeye akraba ve yakınlardan başlanmalıdır.

ilkelerinden hangileriyle ilgili olduğu söylenebilir?

Soru 9


Yaralı hâlde bulunan ve arka ayaklarının felçli olduğu tespit edilen bir yavru köpeğe tedavisinin ardından yürüteç alındı. Sokakta yaralı hâlde yatan bir köpeği fark eden mahalle sakinleri durumu yetkililere iletti. Olay yerine gelen ekipler yaralı hayvanı, Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezine götürdü. Burada yapılan tedavinin ardından iki ayağının felçli olduğu tespit edilen köpek, satın alınan bir yürütece yerleştirildi. Böylelikle yeniden yürümeye başladı.

Bu haberin konusu aşağıdaki kavramlardan hangisine örnek oluşturur?

Soru 10


“Sadakalar (zekât gelirleri) ancak şunlar içindir: Yoksullar, düşkünler, sadakaların toplanmasında görevli olanlar, kalpleri kazanılacak olanlar, azat edilecek köleler, borçlular, Allah yolunda (çalışanlar) ve yolda kalmışlar. İşte Allah’ın kesin buyruğu budur.Allah bilmekte ve hikmetle yönetmektedir.” (Tevbe suresi, 60. ayet)

Bu ayet aşağıdaki sorulardan hangisinin cevabıdır?

Soru 11


“Bir hurmanın yarısı da olsa onu sadaka olarak vererek ateşten korunun! Kim yarım hurma bulamazsa güzel bir sözle korunsun!”

Bu hadisten aşağıdakilerden hangisine ulaşılamaz?

Soru 12


• Bazı ibadetleri yerine getirebilmek için gerekli zenginlik ölçüsüdür.

• Zenginlerin yılda bir kez mallarının belli miktarını vererek yaptıkları ibadettir.

• Gücü yetenlerin ramazan ayının sonuna kadar vermekle yükümlü oldukları sadakadır.

Bu cümlelerde aşağıdakilerden hangisinin tanımına yer verilmemiştir?

Zekat ve Sadaka Test ve cevapları

Paylaş

Etiketler:
8. Sınıf LGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testleri "Zekat ve Sadaka Test"